توپخانه کره شمالی تهدیدی به مراتب جدی تر برای کره جنوبی

به گزارش مجله تانی بای، کره شمالی حتی بدون استفاده از سلاح های هسته ای این ظرفیت را دارد که تنها با به کارگیری مجموعه عظیم تسلیحات متعارف خود نظیر توپخانه ها به همراه مهمات شیمیایی و سلاح های غیر هسته ای دیگرش سطحی ویرانگر از خشونت را علیه بخش چشمگیری از جمعیت ساکن شبه جزیره کره به راه بیندازد.

توپخانه کره شمالی تهدیدی به مراتب جدی تر برای کره جنوبی

به گزارش خبرنگاران، به نوشته پایگاه دیلی بیست، کره شمالی در 4 مه 2019 یک موشک بالستیک کوتاه برد آزمایش کرد که اولین پرتاب موشکی چشمگیر این کشور طی 18 ماه قبل از آن محسوب می شد.

مقام های کره جنوبی گفتند، در تاریخ 9 مه 2019 نیز پیونگ یانگ اقدام به دومین پرتاب موشکی آزمایشی خود کرده است.

این پرتاب های موشکی کره شمالی در ماه مه که دست کم در یکی از آنها یک موشک کوتاه برد با قابلیت حمل کلاهک هسته ای مورد آزمایش قرار گرفت باعث تعجب ناظران خارجی و افزایش نگرانی در خصوص تشدید دوباره تنش ها بین آمریکا، کره جنوبی و ژاپن از یک طرف و همچنین کره شمالی و چین از طرف دیگر شد.

اما کمتر کسی به اقدام کره شمالی در آزمایش سلاح های توپخانه ای سنگین خود همزمان با آزمایش موشکی 4 مه توجه کرد.

مایکل اِلمان، یک کارشناس متخصص در امور مربوط به آزمایشهای تسلیحاتی کره شمالی برای اندیشکده 38 نورث نوشت: در تاریخ 4 مه کره شمالی در زیر نظارت کیم جونگ اون، رهبر این کشور اقدام به پرتاب آزمایشی چندین سلاح با به کارگیری دو نوع سیستم پرتاب چندگانه راکت و توپخانه با کالیبر بالا و همچنین یک موشک بالستیک کوتاه برد جدید کرد.

این درست است که پیونگ یانگ مدت هاست سیستم های توپخانه با کالیبر بالا را آزمایش کرده است و اگرچه اِلمان اهمیت آن را کم خوانده، اما در حقیقت اصلاً نباید آن را کم اهمیت دانست و بلکه تهدید مربوط به این قابلیتهای کره شمالی در استفاده وسیع از توپخانه های سنگین می تواند برای سئول ویرانگر تر باشد. علت این مساله این است که 13 هزار سلاح توپخانه ای برآورد شده کره شمالی بیشتر از سلاح های هسته ای این کشور جان ساکنان کره جنوبی را تهدید می کنند.

کره شمالی با پرتاب همزمان سلاح های توپخانه ای با یک موشک بالستیک، به جهان قدرت آتش چشمگیر سلاح های متعارفش را نشان داد.

در نوامبر 2018 کره شمالی به روزرسانی هایی را برای توپخانه های غیر هسته ای خود آزمایش کرد.

عمده بُرد هدف گیری توپخانه های پیونگ یانگ مربوط به شهر سئول است که در فاصله 25 مایلی جنوب مرز غیر نظامی شده بین دو کره قرار گرفته است.

حدود 10 میلیون نفر در مناطق مرکزی و اصلی سئول زندگی می کنند و 15 میلیون نفر در حومه سئول به سر می برند.

کره جنوبی اقدام به آماده کردن پناهنگاه های زیر زمینی برای کل جمعیت سئول کرده است.

وینست بروکس، یک ژنرال نیروی زمینی آمریکا و فرمانده نیروهای آمریکا در کره، ماه مارس 2018 به یک کمیته سنای آمریکا گفت: اگر چه افزایش برد موشک های بالستیک کره شمالی نگران کننده است اما تهدید واقعا جدی علیه 25 میلیون شهروند و حدود 150 هزار آمریکایی ساکن حوزه شهر سئول مربوط به توپخانه های دوربرد کره شمالی است.

اِلمان گفت: جدیدترین سیستم توپخانه کره شمالی توپخانه KN-09 با کالیبر 300 میلی متر است و این توپخانه اولین بار در 2013 آزمایش شد و بعدا در 2014 و 2016 نیز مجددا آزمایش شد.

یک گزارش اندیشکده رَند مربوط به ژانویه 2019 عنوان کرد: کره شمالی حتی بدون استفاده از سلاح های هسته ای ظرفیت به راه انداختن سطحی ویرانگر از خشونت را علیه بخش چشمگیری از مردم کره جنوبی از طریق به کارگیری ترکیبی از توپخانه های متعارف به همراه مهمات شیمیایی را دارد و یک حمله وسیع توپخانه ای کره شمالی می تواند تنها در سئول 250 هزار تلفات به جا بگذارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 212

به "توپخانه کره شمالی تهدیدی به مراتب جدی تر برای کره جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توپخانه کره شمالی تهدیدی به مراتب جدی تر برای کره جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید