درخواست هسته ای روسیه از آمریکا

به گزارش مجله تانی بای، فارس نوشت:سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه امروز پنجشنبه گفته آمریکا و روسیه باید با امضای بیانیه ای در بالاترین سطح بر غیرقابل قبول بودن جنگ هسته ای تأکید نمایند.

درخواست هسته ای روسیه از آمریکا

به نوشته خبرگزاری ایتارتاس، لاوروف این سخنان را در افتتاحیه جلسه ای با حضور ارنست مونیز، وزیر سابق انرژی آمریکا بیان کرد. وزیر خارجه روسیه از مقاله ای که مونیز قبلاً درباره غیرقابل قبول بودن جنگ هسته ای نوشته تمجید کرد.

وزیر خارجه روسیه گفت: باید این را بدانید که ما به همکاران آمریکایی مان پیشنهاد دادیم کاری را که ما چندین بار انجام داده ایم تکرار نموده و با صدور بیانیه ای در بالاترین سطوح بگویند جنگ هسته ای برنده ای نخواهد داشت.

آمریکا معاهده کنترل تسلیحات هسته ای میان مسکو و واشنگتن را معیوب و قدیمی توصیف نموده و گفته که واشنگتن خواهان آن است که این معاهده بعد از اتمام موعدش در سال 2021 ابطال شده و با معاهده ای دیگر جایگزین گردد.

معاهده موسوم به نیواستارت برای محدود کردن تعداد کلاهک های هسته ای میان دو قدرت بزرگ هسته ای جهان میان آمریکا و روسیه منعقد شده است. طبق مفاد این معاهده، آمریکا و روسیه مجاز به نگهداری بیش از 1550 کلاهک نیستند.

جان هانتسمن، سفیر آمریکا در روسیه مردادماه سال جاری گفت: بعضی می خواهند پیمان نیواستارت را تمدید نمایند. بعضی در حال بحث بر سر ایجاد معاهده ای جدید هستند. من مطمئن نیستم [سرنوشت این معاهده] به کجا ختم می گردد.

آینده نیواستارت به ویژه بعد از خروج آمریکا از پیمان دیگری که برای محدودسازی موشک های میان برد و کوتاه برد هسته ای میان آمریکا و روسیه منعقد شده بود در مدار توجه قرار گرفته است.

دولت آمریکا چند ماه پیش گفت از معاهده منع موشک های هسته ای میان برد خارج می گردد. این پیمان آمریکا و روسیه را از تملک، فراوری یا پرتاب آزمایشی موشک های زمین پایه میان برد (1000 - 5000 کیلومتر) و کوتاه بردتر (100-500 کیلومتر) منع می نماید. این پیمان در دهه هشتاد میلادی و در دوران ریاست جمهوری رونالد ریگان و میخائیل گورباچف روسای جمهوری وقت آمریکا و شوروی سابق منعقد شد. واشنگتن اما بارها روسیه را به نقض این معاهده متهم نموده است اما روسیه تمامی اتهامات را رد می نماید.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 524

به "درخواست هسته ای روسیه از آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست هسته ای روسیه از آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید