عالی قاپوی تبریز ؛ از جشن عروسی ولیعهد تا سیل و آتش سوزی ، تاریخی که صافش کردند!

به گزارش مجله تانی بای، عمارت تاریخی عالی قاپو تبریز یکی از بناهای ویژه این شهر که جز خاطره چیزی از آن باقی نمانده است.

عالی قاپوی تبریز ؛ از جشن عروسی ولیعهد تا سیل و آتش سوزی ، تاریخی که صافش کردند!

مجله تانی بای: در مرکز شهر تبریز عمارتی چهار طبقه وجود داشت که برخی آن را عالی قاپو تبریز و برخی آن را شمس العماره تبریز نام داده اند. پیشینه این عمارت به دوره صفوی برمی گردد. این کلاه فرنگی را نجفقلی خان پسر مرتضی قلی خان دنبلی ساخته بود. در زمان عباس میرزا نایب السلطنه مقر ولیعهد فتحعلی شاه شد و نام آن عالی قاپو بود. هنگام ولیعهدی ناصرالدین میرزا به تقلید از کاخ شمس العماره تهران نام شمس العماره گرفت. در زمان مظفرالدین شاه تعمیرات کلی و اساسی در آن به عمل آمد و در قسمت شمال باغ عالی قاپو، عمارت حرمخانه احداث شد.

در زمان اقتدار حکومت قاجار صحن و محیط باغ عالی قاپو در روز عاشورا محل عزاداری دسته جات قمه زن و سینه زن بودکه از طرف ولیعهد به دسته باشی ها، طاقه شال انعام می دادند و ابوالحسن خان اقبال آذر در مراسم شبیه خوانی ماه محرم در این محوطه هنرنمایی بی نظیری از خود نشان می داد. عکس زیر به مراسم عروسی محمد علی میرزا در این عمارت منتسب شده است.

این عمارت در سال های 1312 و 1313 از سیل و آتش سوزی آسیب جدی دید و در سال 1326 باقی مانده آن برای ساخت فرمانداری تبریز به طور کامل تخریب شد. زمانی که این بنا دچار آتش سوزی شده بود، برای آن شعری نیز سروده بودند. این بنا جزئی از خاطرات جمعی شهر تبریز است که حالا جز عکس ها چیزی از آن باقی نمانده است.

الین ده لاله گئتمه خیاله | اوت توتوب یانوب شمس العماره

در دستت لاله، به فکر مرو، آتش گرفته سوخته شمس العماره

منبع: چمدان
انتشار: 16 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 288

به "عالی قاپوی تبریز ؛ از جشن عروسی ولیعهد تا سیل و آتش سوزی ، تاریخی که صافش کردند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عالی قاپوی تبریز ؛ از جشن عروسی ولیعهد تا سیل و آتش سوزی ، تاریخی که صافش کردند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید