مصاحبه، میرابیان: با عملیات البنیان المرصوص خطر از صنعاء دور شد

به گزارش مجله تانی بای، کارشناس ارشد مسائل کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با تشریح نتایج و ابعاد و پیامدهای عملیات بزرگ رزمندگان یمنی با عنوان البنیان المرصوص تاکید کرد یکی از نتایج این عملیات دور شدن خطر احتمالی از پایتخت بود.

مصاحبه، میرابیان: با عملیات البنیان المرصوص خطر از صنعاء دور شد

به گزارش گروه بین الملل مجله تانی بای، سرتیپ یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح روز چهارشنبه نهم بهمن ضمن تشریح نتایج عملیات بزرگ اخیر علیه ائتلاف متجاوز سعودی با عنوان البنیان المرصوص گفت که 17 تیپ و 20 گردان نیروهای ائتلاف سعودی از بین رفته و هزاران نفر از نیروهای دشمن کشته، زخمی یا اسیر شدند.

وی اضافه نمود نیروهای مسلح ما پیروز شدند با حمله گسترده ای که قرار بود صنعا پایتخت یمن را هدف قرار دهد، مقابله کنند.

سریع همچنین تأکید کرد نیروهای یمنی در پاسخ به افزایش حملات هوایی دشمن، با انجام عملیات منحصر به فرد، مقرهای شرکت آرامکو در جیزان [در جنوب غرب عربستان]، فرودگاه أبها و جیزان، پایگاه خمیس مشیط و مقرهای حساسی در عمق اراضی سعودی را با شمار زیادی موشک و پهپاد هدف قرار دادند.

رضا میرابیان کارشناس ارشد مسائل کشورهای منطقه به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس در گفتگو با مجله تانی بای درباره نتایج و اهمیت و پیامدهای این عملیات مهم گفت : پس از حوادث آرامکو و اتفاقاتی که چند ماه پیش رخ داد، آقای مهدی المشاط رئیس شورای امنیت ملی یمن در اقدامی یکجانبه آتش بس را گفت و گفت در صورتی که سعودی ها آتش بس را بپذیرند ما هم می پذیریم، المشاط این را از دو جهت گفت یکی اینکه انصارالله پس از حوادث آرامکو در موضع قدرت بود که این پیشنهاد را داد و دوم به عنوان حسن نیت که ما جنگ طلب و خواهان تداوم جنگ نیستیم و این را پیشنهاد داد، سعودی ها از طریق خالد بن سلمان برادر ولیعهد تماس گرفتند و چند دور مذاکره در اردن و صنعاء انجام شد اما با گذشت زمان نشان داد که سعودی ها در مذاکره و آتش بس جدی نیستند و به دنبال وقت کشی هستند تا بتوانند اجلاس گروه بیست را در ریاض پایتخت خود برگزار کنند، می دانید که سال آینده میزبان کشورهای صنعتی هستند، انصارالله از این موضوع غافل نبود، لذا هر چه انصارالله تاکید می کرد که لازمه آتش بس، توقف کامل بمباران و حملات و لغو محاصره و تحریم ها از جمله بازگشایی فرودگاه صنعاء است. اما سعودی ها به هیچ به این خواسته ها تن ندادند، و هر از گاهی، عملیات نظامی را ادامه می دادند.

رفع خطر از صنعا

انصارالله، گزارشهایی دریافت کرد مبنی بر اینکه نیروهای عربستان و حکومت عبدربه منصور هادی در شرق و شمال شرق صنعاء که منطقه حضورشان بود، قصد حمله به صنعاء را دارند، چون این مناطق نزدیک ترین فاصله ای است که نیروهای دولت مستعفی در آن مستقر هستند. انصارالله به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، قبل از اینکه آنها اقدام به عملیات نظامی کنند، حمله کرد و در یک عملیات بسیار بسیار گسترده، نیروهای دشمن را از مناطق شرق و شمال شرق صنعاء عقب راند و خود را به استانهای مارب و الجوف رساند و عملا توانستند خطر احتمالی که همواره صنعاء را تهدید می کرد، دور کنند و بزرگترین پیروزی را رقم بزنند و حدود 2400 کیلومتر مربع را آزاد کنند و صدها نفر کشته و یا زخمی و یا اسیر شدند و تجهیزات زیادی هم به غنیمت گرفته شد.

در کنار این عملیات، اقدام به عملیات هجومی در مناطق داخلی عربستان کردند، هم عملیات موشکی و هم عملیات پهپادی علیه پایگاههای فرودگاهی و نظامی و مراکز آرامکو در منطقه جیزان کردند، این مجموعه عملیاتها نشان داد که انصارالله همچنان، هم در صلح و هم در دفاع از خود جدی است و همچنین نشان داد که سعودی ها در آتش بس و صلح جدی نیست و هدف آنها وقت تلف کردن در این مدت بوده است لذا این یک هشدار و اخطار بسیار جدی به عربستان بود. هر چند شما اطلاع دارید که مدتی پیش عبدالملک بدرالدین الحوثی رهبر انصارالله گفته بود که اگر سعودی ها بخواهند این شرایط و تجاوزگری و کشتار را ادامه دهند ، پاسخ بسیار سختی به آنها خواهند داد. این خلاصه شرایط بود.

میرابیان درباره ابعاد و پیامدهای این عملیات پیش دستانه گفت : اول این عملیات انصارالله، خطر را به طور کامل از صنعاء پایتخت دور کرد، دوم اینکه نیروهای انصارالله را به استان بسیار مهم مارب که نفت خیز است و استان الجوف که هم مرز با عربستان است، نزدیک کرد و راههای شاهراه صنعاء به مارب و الجوف را قطع کرد و این مقدمه ای است که در آینده نزدیک بتوانند این دو استان را به طور کامل از اشغال نیروهای وابسته به عربستان آزاد کنند.

اگر این دو استان را آزاد کنند، می توان گفت که در شمال یمن عملا هیچ استانی تحت نفوذ عربستان یا کنترل نیروهای وابسته به عربستان نخواهد بود.

تأثیر عملیات بر آینده یمن

این کارشناس ارشد درباره وضع میدانی یمن ابراز عقیده کرد : در جنوب که انصارالله حضور ندارند و بنا هم نداشتند در جنوب باشند، جنوب یمن شاهد رقابت و تقابل میان شبه نظامیان مسلحی که سعودی ها و اماراتی ها تشکیل دادند، وجود دارد و گاهگاهی درگیری هایی میان آنها رخ می دهد اما در استانهای شمالی و مرکزی، تنها استانهای الجوف و مارب است که نیروهای طرفدار عربستان حضور دارند که با این مقدمه ای که عرض کردم گام بعدی خارج کردن این دو استان بسیار مهم و حیاتی و استراتژیک از چنگ طرفداران عربستان خواهد بود و در واقع مجاورت انصارالله با مرز عربستان را بیشتر خواهد کرد.این عملیات در واقع بزرگترین عملیات پس از عملیات چند ماه پیش است که با عنوان نصر من الله انجام شد، عملیاتی که مناطق تحت نفوذ عربستان در شمال عربستان را پاکسازی کرد و دیگر نقطه ای در بخش شمالی یمن نمی ماند که تحت کنترل عربستان یا مزدورانش باشد.

میرابیان درباره تاثیر این عملیات بر آینده یمن گفت: قطعا این عملیات تاثیر زیادی بر آینده یمن خواهد داشت. انصارالله همین حالا هم در موضع قدرت است. به دلیل اینکه پس از پنج سال، سعودی ها هیچ دستاوردی نداشته اند، نیروهای وابسته و مزدورشان زمینگیر شده یا از بین رفته اند و از طرفی، انصارالله از موضع تدافعی به هجومی روی آورده و ابتکار موشکی و پهپادی در فضای عربستان و آسمان و مراکز مهم این کشور در اختیار گرفته است و مهم تر از همه در این اواخر پدافند انصارالله فعال شده و بسیاری از فعالیت های سعودی را از بین برده است.

دست برتر انصارالله

وی در پاسخ به این سئوال که عملیات البنیان المرصوص علیه آرامکو و مراکز حساس دیگر چه پیامدهایی برای عربستان دارد؟ گفت: این نشان می دهد که انصارالله همچنان دست برتر را دارد و موضع تهاجمی خود را همچنان حفظ کرده واگر بخواهد هر زمان می تواند با موشک و پهپاد هر نقطه در خاک عربستان را هدف قرار دهد و به آن ضربه بزند.

وی درباره امارات هم گفت: اماراتی ها که فعلا در بخش شمال یمن درگیر نیستند و در جنوب که عموما مزدورانشان فعال هستند. اما آنچه اکنون برای انصارالله مهم است، بخش شمالی و مناطقی است که همچنان در اختیار سعودی و طرفدارانش است و انصارالله به دنبال پاکسازی کامل آن است. در جنوب یمن، انصارالله سعی کرده است کاری را بدون هماهنگی با مردم جنوب یمن انجام ندهد و اگر قرار شد کاری انجام دهد با نیروهای جنوب به صورت هماهنگ انجام دهد و شما می دانید که انصارالله به صورت داطلبانه از جنوب خارج شدند، به خاطر اینکه خاطرات گذشته تاریخ یمن برای جنوبی ها اینگونه تلقی نشود که شمالی ها طمع دارند به جنوب وقصد اشغال آن را دارند.

آیا بحث کاهش نظامیان سودان در یمن و خروج آنها جدی است؟ میرابیان در پاسخ گفت : ببینید در سودان عمر البشیر برکنار شده خیلی از کشته ها و مجروحانی که سودانی ها از دست دادند و خیلی از شکست هایی که در یمن متحمل شدند تازه دارد -آشکار می شود و دولت جدیدی که در سودان روی کار آمده است آرام آرام نیروهایش را از یمن خارج می کند، ضمن اینکه نیروهای مزدور سودانی هم کارامد نبودند جز اینکه کشته یا اسیر یا مفقود شوند.

وی در ارزیابی نهایی خود از آینده تحولات یمن تاکید کرد : مواضع و تهدیدهای انصارالله باید جدی گرفته شود، سعودی ها باید بدانند بحران یمن راه چاره نظامی ندارد، سعودی ها گمان می کنند که با راه چاره نظامی می توانند یمن را تحت کنترل و قیمومیت خود مثل سالهای گذشته قرار دهند که دوره آن دیگر گذشته است. عربستان اگر می خواهد جدی باشد، باید از موضع حسن نیت وارد شده و با انصارالله مذاکره کند وتا زمانی که این گونه نشود مطمئنا انصارالله در آینده هم در موضع برتر و قوی تر خواهد بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 734

به "مصاحبه، میرابیان: با عملیات البنیان المرصوص خطر از صنعاء دور شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، میرابیان: با عملیات البنیان المرصوص خطر از صنعاء دور شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید