آیا استفاده از ضد آفتاب برای نوزادان و بچه ها مجاز است؟

به گزارش مجله تانی بای، پوست نوزادان، در برابر تابش پرتو های آفتاب، بسیار حساس است. بایستی پیش از آنکه نوزاد در معرض تابش آفتاب قرار بگیرد، اقدامات محافظتی چون پوشش مناسب، استفاده از کلاه و سایه بان و استفاده از ضدآفتاب را به عمل آورید. در این مقاله به تمام نکاتی که باید در خصوص استفاده از ضد آفتاب برای نوزادان و بچه ها بدانید اشاره شده است.

آیا استفاده از ضد آفتاب برای نوزادان و بچه ها مجاز است؟

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - پیش از آنکه با نوزادتان، از منزل خارج شوید و پوست نازک او را در معرض تابش آفتاب قرار دهید، دستورالعمل زیر را برای حفاظت از پوست او دنبال کنید.

محافظت از پوست نوزاد، در برابر پرتو های خورشید، بسیار مهم است. زیرا پوست حساس نوزادان، خیلی زود، دچار آفتاب سوختگی های شدید می گردد و ریسک ابتلا به ملانوم را در آینده بالا می برد. ملانوم، نوعی تومور بدخیم پوستی است که یکی از دلایل ابتلا به آن، حضور مداوم زیر آفتاب و وجود ضایعات آفتاب سوختگی روی پوست است!

بهترین راه محافظت از پوست، اجتناب از قرار دریافت در معرض آفتاب است. سعی کنید بین ساعات 10 صبح تا 4 بعد از ظهر که آفتاب به شدت می تابد؛ در سایه یا داخل ساختمان باشید. اگر مجبور هستید در این ساعات بیرون از منزل باشید، اقدامات لازم را انجام دهید، که مهمترین آن استفاده از کرم ضد آفتاب است.

این مقاله اطلاعاتی پیرامون بهترین زمان استفاده از ضد آفتاب برای نوزادان و چگونگی انتخاب مناسب ترین ضد آفتاب برای نوزادان وبچه ها، به شما می دهد.

از چه زمانی می توان از ضد آفتاب برای نوزادان استفاده کرد؟

نوزادان کوچکتر از 6 ماه

بهتر است نوزادان کوچکتر از 6 ماه، در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرند. تا چند سال پیش، انجمن پزشکان امریکا، استفاده از ضد آفتاب برای نوزادان را ممنوع اعلام نموده بود. اما به تازگی اعلام نموده است، در شرایطی که سایه بان و لباس مناسب برای نوزاد فراهم نبود، پدر و مادر می توانند، مقدار بسیار کمی ضدآفتاب مخصوص بچه ها، با SPF 15 یا بیشتر، برای او استفاده نمایند. بدین صورت که تنها مناطق محدودی مانند صورت، پشت دست ها و ران ها را با ضد آفتاب بپوشانند.

نوزادان بزرگتر از 6 ماه

پدر و مادر می توانند از ضد آفتاب، برای حفاظت کلیه نقاط بدن نوزاد استفاده نمایند.

نکات مهم استفاده از ضد آفتاب برای نوزادان و بچه ها

 • برای تست حساسیت، مقدار کمی از ضد آفتاب را روی بازوی کودک بمالید. 48 ساعت بعد، بازوی کودک را مشاهده کنید. در صورت وجود سرخی، خارش، جوش و... در محل، از پزشک کودک بخواهید تا ضدآفتابی مناسب پوست های بسیار حساس، به شما معرفی کند.
 • هنگام استفاده از ضد آفتاب بر صورت کودک، بسیار احتیاط کنید. اگر کودک نا آرام است، اندکی صبر کنید تا آرام گردد یا سرگرم بازی با اسباب بازی گردد، سپس کار خود را ادامه دهید. اگر ضد آفتاب وارد چشم کودک شد، با یک دستمال نمدار تمیز، چشم او را پاک کنید.
 • همواره به خاطر داشته باشید که ضد آفتاب بایستی در طول سال (زمستان و تابستان) استفاده گردد. در زمستان، تابش پرتو های آفتاب بر روی برف و بازتاب آن ها، می تواند، باعث سوختگی بر روی پوست گردد. هم چنین در روز های ابری، استفاده از ضدآفتاب لازم است، زیرا ابرها مانع تابش پرتو UV نمی شوند. بنابراین، هر وقت کودک را از منزل بیرون می برید، ضدآفتاب را از قلم نیاندازید!

چگونه از ضد آفتاب برای کودک استفاده کنیم؟

 • حدود 15 الی 30 دقیقه، قبل از بیرون رفتن، ضد آفتاب را روی پوست کودک (محل هایی که در معرض تابش آفتاب قرار می گیرند) پخش کنید.
 • هرچه بیشتر ضدآفتاب روی پوست باشد، بهتر است (البته برای بچه ها بزرگتر از 6 ماه). یک لایه ضخیم از ضدآفتاب روی پوست کودک پخش کنید. خصوصا، روی بینی، گوش ها، پشت گردن و شانه ها را کامل با ضدآفتاب بپوشانید.
 • از ضدآفتاب مخصوص بچه ها بهره ببرید.
 • هر دو ساعت ضدآفتاب را تجدید کنید. به نوشته روی محصولی که مدت زمان تجدید ضدآفتاب را هر 8 ساعت عنوان نموده، اعتنا نکنید.
 • به یاد داشته باشید، پس از شنا یا عرق کردن، لایه ضدآفتاب از روی پوست شسته می گردد (حتی ضدآفتاب های ضدآب) و احتیاج به استفاده مجدد است.

چه ضد آفتابی برای پوست حساس بچه ها مناسب است؟

برای انتخاب بهترین ضد آفتاب برای نوزادان و بچه ها، به چند نکته توجه کنید.

 • ضدآفتابی را انتخاب کنید که مخصوص بچه ها تهیه شده و ضدآب است. حتی اگر نمی خواهید به شنا بروید.
 • برای جلوگیری از حساسیت پوستی، ضدآفتابی را انتخاب کنید که دارای اکسید تیتانیم و اکسید روی در ترکیباتش باشد. این مواد آلرژی زا نیستند و جذب پوست نمی شوند.
 • دقت کنید که روی بسته بندی محصول ذکر شده باشد که نسبت به پرتو های UVA و UVB مقاوم است.
 • عدد SPF محصول بین 15 تا 50 باشد.
 • از خرید ضدآفتابی که حاوی دور نماینده حشرات است، اجتناب کنید. در صورت احتیاج به دور نماینده حشرات، آن را به صورت مجزا تهیه کنید. پس از پخش کردن ضدآفتاب روی پوست کودک، از دورنماینده حشرات بهره ببرید.

جهت محافظت کودک در مقابل آفتاب، چه نکاتی را رعایت کنیم؟

اگر می خواهید با کودک خود به مدت طولانی بیرون بروید، برای محافظت او از گرما و آفتاب، نکات زیر را رعایت کنید.

 • حتی الامکان در ساعات شدت تابش آفتاب (10 صبح تا 4 عصر)، درون ساختمان باشید.
 • هرجا که ممکن است، زیر سایبان قرار بگیرید.
 • لباس گشاد و خنک به تن کودک بپوشانید تا پوست در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرد. بهتر است، از تی شرت آستین بلند و شلوار بلند با رنگ روشن بهره ببرید.
 • از کلاه آفتاب گیر لبه دار، برای کودک بهره ببرید. کلاه بیس بال، مناسب نیست، زیرا بر روی گردن کودک، سایه نمی اندازد.
 • از عینک آفتابی برای کودک بهره ببرید. عینک آفتابی حدود 99% پرتو های UVA و UVB را فیلتر می نماید.
 • کودک را خنک نگه دارید و به او مایعات (آب، شیر، شیرخشک) بیش تر از حد معمول بدهید تا دچار کم آبی نگردد.
 • هرگز، جهت ایجاد سایه، پتو روی کالسکه نیندازید. ممکن است موجب خفگی و یا گرمازدگی کودک گردد. به جای آن از سایبان کالسکه بهره ببرید.
 • اگر با ماشین مسافرت می کنید و جهت آفتابی است، کودک را وسط جایگاه عقب بنشانید تا از پنجره های کناری دور باشد. بهتر است از طلق های آفتاب گیر، بر روی شیشه ها بهره ببرید. این طلق ها، پرتو UVA و UVB را فیلتر نموده و مسئله ای در دید ایجاد نمی نماید.

هنگامی که با کودک در آفتاب تابستان نشسته اید، به نشانه های کم آبی (گیجی، قرمزی پوست، گریه زیاد) در کودک توجه کنید. اگر کودک دچار آفتاب سوختگی شد، او را از معرض تابش مستقیم آفتاب دور کنید و کمپرس سرد روی قسمت های قرمز شده بگذارید. سپس برای درمان، به پزشک مراجعه کنید.

برگرفته از: FDA، ٌWhattoexpect، Babycenter و Skincancer

منبع: setare.com
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1433

به "آیا استفاده از ضد آفتاب برای نوزادان و بچه ها مجاز است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا استفاده از ضد آفتاب برای نوزادان و بچه ها مجاز است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید