بانک مرکزی، محدودیت های در نظر گرفته شده برای صادرکنندگان چک برگشتی

به گزارش مجله تانی بای، خبرنگاران - آمنه نادعلیزاده، سخنگوی اجرای قانون جدید صدور چک گفت: در قانون جدید صدور چک محدودیت های شدیدی برای صادرکنندگان چک برگشتی درنظر گرفته شده است.

بانک مرکزی، محدودیت های در نظر گرفته شده برای صادرکنندگان چک برگشتی

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، اهم موارد مطرح شده توسط سخنگوی اجرای قانون جدید صدور چک به شرح زیر است:

- این محدودیت ها شامل عدم افتتاح حساب و کارت بانکی جدید، عدم گشایش اعتبارات اسنادی و عدم اعطای تسهیلات بانکی است.

- اقدام سخت گیرانه تری که بر اساس این قانون برای صادرکننده چک برگشتی در نظر گرفته شده است مسدودی سازی حساب های صادرکننده چک برگشتی به میزان مبلغ چک است. این حسابها تا زمان تعیین تکلیف در انسداد باقی می ماند و پس از تعیین تکلیف نسبت به رفع انسداد این حسابها اقدام می شود.

- بر اساس قانون جدید، صدور چک به طور سیستمی و از طریق سامانه صیاد انجام می شود. بنابراین سامانه صیاد برای افراد فاقد صلاحیت شامل کسانی که چک برگشتی رفع سواثر نشده دارند و یا افرادی که دارای محکومیت قضایی هستند دسته چک جدید صادر نخواهد کرد.

- صادر کننده چک باید اطلاعات چک صادرشده شامل تاریخ، مبلغ و هویت گیرنده را در سامانه صیاد ثبت کند. بنابراین اگر چک در سامانه صیاد ثبت نشود فاقد اعتبار خواهد بود.

- گیرنده چک نباید چکی را که در سامانه ثبت نشده از صادرکننده دریافت کند و در غیراینصورت بانک نسبت به پرداخت مبلغ چک اقدام نخواهد کرد.

- گیرنده چک باید متعاقب دریافت فیزیک چک، اطلاعات ثبت شده در آن را با اطلاعات ثبت شده در سامانه تطبیق دهد و در صورت صحت اطلاعات مراتب تایید را در سامانه اعلام کند. در صورت عدم تطابق اطلاعات فیزیک چک و اطلاعات ثبت شده در سامانه، گیرنده باید با انتخاب یکی از دلایل رد چک نسبت به عدم تایید چک در سامانه اقدام کند.

https://eco.shafaqna.com/wp-content/uploads/2021/01/nadalizadeh1.mp4

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1422

به "بانک مرکزی، محدودیت های در نظر گرفته شده برای صادرکنندگان چک برگشتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک مرکزی، محدودیت های در نظر گرفته شده برای صادرکنندگان چک برگشتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید