توقف فعالیت معدن در محوطه سنگ نگاره های راونج با دستور دادستان

به گزارش مجله تانی بای، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: در صورت ادامه فعالیت معدن سنگ در محوطه دره کوه روستای راونج، آسیبی جدی و غیرقابل جبران به سنگ نگاره های راونج وارد خواهد شد و نسل امروز شرمسار آیندگان خواهد شد.

توقف فعالیت معدن در محوطه سنگ نگاره های راونج با دستور دادستان

به گزارش مجله تانی بای به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، سیدمحمد حسینی، امروز دوشنبه23 مهرماه 97 با اعلام این خبر گفت: در محوطه دره کوه روستای راونج از توابع شهرستان دلیجان معدن سنگی در چند روز گذشته فعالیت خود را شروع نموده که به وضوح می توان گفت ادامه فعالیت آن یک آسیب ملی را در پیش خواهد داشت چراکه مجموعه سنگ نگاره ­های این منطقه بسیار متنوع، پراکنده و به لحاظ تاریخی بسیار منحصر بفرد است و شاید دیگر نمونه ای از آنها وجود نداشته باشد.

او اضافه کرد: پس از فعالیت این معدن و اعتراض شورای روستای راونج و در ادامه میراث فرهنگی استان مرکزی، تیم کارشناسی به منطقه اعزام شد و طی گزارشی مبسوط شرایط را به دادستان خبر داد و او نیز در اسرع وقت دستور توقف فعالیت این معدن را صادر کرد.

او در ادامه با اشاره به مجوز این معدن گفت:طبق شنیده ها این مجوز 10 سال پیش و در دوره دولت گذشته به جهت استخراج سنگ شفق صادر شده است. اما امروز باید اعتراض کرد که به چه قیمت ناچیزی باید به تاریخ نیاکانمان چوب حراج بزنیم و چگونه می خواهیم پاسخ آیندگان را دهیم؟ اگر چنین اقداماتی در روزگار ما رخ دهد و روند آن متوقف نگردد قطع به یقین شرمسار آیندگان خواهیم بود.

حسینی اضافه کرد: به هیچ عنوان راضی به ادامه فعالیت این معدن نخواهیم شد و اعلام می کنیم همانطور که پرونده ثبت ملی این سنگ نگاره ها را در دست داشته ایم و مقدمات آن را فراهم نموده ایم، روند ثبت را با شتابی بیشتر و به صورت فوق العاده در دستور کار قرار می دهیم تا این قبیل اقدامات با برخورد های شدید قانونی روبرو گردد.

او در انتها گفت: متاسفانه در دولت های نهم و دهم مجوزهای معدنی در استان صادر شد که امروز تهدیدی برای امنیت فرهنگی ماست. در ابتدای دولت تدبیر و امید فعالیت ده ها معدن در منطقه آبگرم محلات و غار نخجیر با پیگیری اداره کل میراث فرهنگی استان متوقف شد و مجوز های صادره نیز باطل شد. امروز نیز همین مسیر را ادامه خواهیم داد تا این روند ناسپاسی نسبت به میراثمان متوقف گردد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 30 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 33

به "توقف فعالیت معدن در محوطه سنگ نگاره های راونج با دستور دادستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقف فعالیت معدن در محوطه سنگ نگاره های راونج با دستور دادستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید