سوخت های فسیلی: مزایا و معایب

به گزارش مجله تانی بای، سوخت های فسیلی نیروی هدایتگر پیشرفت فناوری است. ولی تخلیه منابع سوخت های فسیلی و اثرات فاجعه بار مصرف بیش از حد آن ها بشریت را مجبور نموده است در خصوص استفاده از سوخت های فسیلی به اسم منبع انرژی به فکر تجدید نظر باشد.

سوخت های فسیلی: مزایا و معایب

مترجم: امین حسین پور

منبع:راسخون

سوخت های فسیلی نیروی هدایتگر پیشرفت فناوری است. ولی تخلیه منابع سوخت های فسیلی و اثرات فاجعه بار مصرف بیش از حد آن ها بشریت را مجبور نموده است در خصوص استفاده از سوخت های فسیلی به اسم منبع انرژی به فکر تجدید نظر باشد.

کشف سوخت های فسیلی برای فراوری انرژی باعث ایجاد انقلاب در تاریخ بشریت شده است. سوخت های فسیلی قادر است انرژی مورد احتیاج کل دنیا را برای چند صد سال تأمین کند. سوخت های فسیلی نقش مهمی در انقلاب صنعتی که در قرن بیستم رخ داد داشت. دنیای مدرن پیشرفت فناوری و فنی خود را تا حد زیادی مدیون سوخت های فسیلی است. ولی مصرف غیر منطقی سوخت های فسیلی باعث ایجاد مسائل متعددی در سرتاسر دنیا شده است.

سوخت های فسیلی چیست؟

سوخت های فسیلی بقایای گیاهان و حیوانات ما قبل تاریخ است که اکنون به زنجیره های هیدروکربنی کاهش یافته است. این هیدروکربن ها به شکل جامد یا مایع است. سوخت های فسیلی دارای سرعت احتراق بسیار بالایی است و انرژی بسیار زیادی آزاد می نماید. بیشتر احتیاج ما به انرژی و سوخت به وسیله سوخت های فسیلی تأمین می گردد. جالب این است که احتیاج دنیا به سوخت های فسیلی هر بیست سال دو برابر می گردد ولی هنوز هم منابع سوخت های فسیلی برای برآورده کردن این احتیاج کافی است. ولی مصرف بیش از حد سوخت های فسیلی در قرن بیستم باعث تخلیه این منابع شده است. در کنار این، سوخت های فسیلی میزان آلودگی محیطی را بسیار افزایش داده است و این تبدیل به مسئله ای جدی شده است. در این مقاله، به آنالیز اجمالی مزایا و معایب سوخت های فسیلی پرداخته شده است.

مزایا

سوخت های فسیلی نسبت به منابع انرژی دیگر دارای چندین مزیت است. به همین دلیل است که آن ها هنوز هم به اسم منبع اصلی تأمین نماینده انرژی به تعداد می رود. مزایای سوخت های فسیلی عبارت است از:

سوخت های فسیلی دارای انرژی گرمایی بالایی است. سوزاندن 1 گرم سوخت فسیلی میزان زیادی انرژی آزاد می نماید. میزان انرژی فراوری شده به وسیله سوخت های فسیلی بیشتر از انرژی فراوری شده به وسیله همان میزان از منابع انرژی دیگر است.

بهره برداری از مخازن سوخت های فسیلی به یاری تجهیزات پیشرفته بسیار آسان است.

ذغال سنگ سوخت فسیلی است که به وفور یافت می گردد. از ذغال سنگ در بسیاری از نیروگاه ها استفاده می گردد زیرا هزینه فراوری را تا حد زیادی کاهش می دهد.

حمل و نقل سوخت های فسیلی که به شکل مایع یا گاز است بسیار آسان است. آن ها را به سادگی به وسیله لوله انتقال می دهند.

ساخت و ساز نیروگاه هایی که با سوخت فسیلی کار می نمایند هم آسان است.

نفت برجسته ترین شکل سوخت های فسیلی است که در انواع وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می گیرد.

استخراج و فرآوری سوخت های فسیلی آسان تر بوده و از اینرو، مقرون به صرفه تر از منابع انرژی دیگر است.

معایب

اگر چه سوخت های فسیلی تا همین اواخر به منابع انرژی دیگر ترجیح داده می شد ولی مصرف بیش از حد آن ها و بعضی خواص غیر مطلوب باعث ایجاد بعضی مسائل مهم شده است. معایب سوخت های فسیلی عبارت است از:

اگر چه نفت ، گاز طبیعی و ذغال سنگ به فور در طبیعت یافت می گردد ولی مصرف بیش از حد باعث تخلیه قابل توجه مخارن آن ها شده است. در کنار این، جایگزینی منابع غیر ممکن است زیرا، میلیون ها سال طول می کشد تا زنجیره های هیدروکربنی تشکیل گردد.

هیدروکربن های حاضر در سوخت های فسیلی گازهای گلخانه ای مانند متان و دی اکسید کربن آزاد می نماید که باعث سوراخ شدن لایه اوزون می گردد.

در کنار این، گازهای مضر دیگر مانند کربن مونوکسید و دی اکسید گوگرد باعث ایجاد باران های اسیدی می گردد.

استخراج سوخت های فسیلی تعادل زیست محیطی را در بعضی نواحی در معرض خطر قرار داده است. به علاوه، معدن کاری ذغال سنگ جان کارگران معدن بسیاری را گرفته است.

کاهش مخازن باعث افزایش هزینه های استخراج سوخت های فسیلی شده است. این قیمت سوخت را هم تحت تأثیر قرار می دهد.

نشت بعضی سوخت های فسیلی مانند گاز طبیعی و نفت خام می تواند خطرات جدی را در پی داشته باشد. از اینرو، حمل و نقل این سوخت ها خطرناک است.

سوخت های فسیلی باعث گرمایش دنیای می گردد، مسئله ای که سرتاسر دنیا با آن روبرو است.

اگر چه سوخت های فسیلی احتیاج روز افزون ما به انرژی را در همه این سال ها برآورده نموده است ولی زمان آن رسیده است که در پی منابع جایگزین باشیم. افزایش تقاضا برای انرژی و افزایش قیمت ها استفاده از انرژی های جایگزین دیگر را اجتناب ناپذیر نموده است.

منبع: راسخون
انتشار: 26 مهر 1400 بروزرسانی: 26 مهر 1400 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1784

به "سوخت های فسیلی: مزایا و معایب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوخت های فسیلی: مزایا و معایب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید