10 علت که انسان ها حیوانات را می کشند و چرایی ناممکن بودن توقف آن

به گزارش مجله تانی بای، انسان به قدمت حضورش روی زمین حیوانات را کشته است. اما دانستن اینکه یکی از دلایل کشتار حیوانات تغذیه کردن حیوانات خانگی است، دلیلی برای بازاندیشی درباره رفتارهای مان به عنوان انسان مسئول است. پس آیا انسان ها می توانند کشتار حیوانات را به طور کلی متوقف نمایند؟ و اگر نمی توانند، برترین کاری که می توانند انجام دهند چیست؟

10 علت که انسان ها حیوانات را می کشند و چرایی ناممکن بودن توقف آن

به گزارش راهنماتو، در تحقیق تازه ای که در نشریه The Science of Total Environment منتشر شده است محققان 10 علت را برای کشتار حیوانات به وسیله انسان ها پیشنهاد می دهند. آن ها می گوید بعضی دلایل برای کشتن حیوانات بحث برانگیز است، اما بعضی دیگر از انواع کشتار حیوانات گریزناپذیرند، زیرا بخشی ضروری از منبع دنیای محدود غذا را در دنیا تشکیل می دهند.

اما بحث به همین سادگی انتها پیدا نمی نماید. حتی اگر انسان ها مجبور باشند بعضی اوقات حیوانات را بکشند، می توانند رفتارشان را به نحوی تعدیل نمایند که رفاه حیوانات در زمان زنده بودن تأمین گردد و رنج حیوان در هنگام کشته شدن کاهش پیدا کند. بعضی برای رسیدن به این هدف آنقدر افراطی عمل می نمایند که به طور کل انسان را از کشتن حیوانات منع می نمایند.

چرا انسان ها حیوانات را می کشند؟

افراد با رویکرد های مختلفی مخالف کشتن حیوانات هستند. بعضی استدلال های اخلاقی مطرح می نمایند. بعضی حقوق حیوانات را برابر با حقوق انسان ها می دانند و می گویند کشتن حیوانات عملی مجرمانه است. بعضی دیگر هر نوع کشتاری را بی رحمی تلقی می نمایند و برایشان فرقی ندارد که حیوان در هنگام مرگ درد بکشد یا نه.

این دیدگاه ها علی رغم آنکه مهم و معتبر هستند، نمی توانند علت کشتن حیوانات به دست انسان و چرایی امکان ناپذیر بودن متوقف کردن بعضی انواع کشتار را توضیح دهند. تحقیق جدیدی که در این زمینه اجرا شده به توضیح این دلایل پرداخته است.

این تحقیق با تمرکز روی حیوانات مهره دار اجرا شده که به عنوان حیوانات حساس و درک نماینده شناخته می شوند. 10 علت عمده که انسان ها حیوانات را می کشند به توضیح زیر است:

1. برداشت وحشی و شکار در محیط طبیعی: مثل کشتن حیوانات وحشی برای تأمین گوشت مصرفی

2. امنیت و سلامت انسان: مانند کشتن حیوانی که به انسان ها حمله می نماید

3. کشاورزی و پرورش آبی: مثل کشتن حیواناتی که برای فراوری محصولات کشاورزی ضروری هستند یا کشتن حیوانات برای تأمین گوشت دنیای

4. توسعه شهر ها و صنایع: مثل پاکسازی بوته زار هایی که خانه حیوانات هستند

5. کنترل حیات وحش: مثل برنامه هایی که حیوانات غیربومی را برای محافظت از حیوانات بومی از بین می برند

6. حفاظت از گونه های درمعرض خطر: مثل کشتن ناخواسته حیوانات در هنگام جابه جا کردن آن ها

7. تفریح، ورزش و تفریح: مثل شکار برای جایزه گرفتن، گاوبازی یا کشتن حیوانات برای تغذیه حیوانات اهلی

8. ترحم و شفقت: مثل اوتانازی حیوانی که ماشین به او زده است

9. مراسم مذهبی و فرهنگی: مثل قربانی حیوانات در فرهنگ ها و مذاهب مختلف

10. تحقیق، آموزش و آزمایش: مثل استفاده آزمایشگاهی از جوندگان و نخستیان

درک رفتار انسان در هنگام کشتن حیوانات

مواردی که در بالا برشمرده شد را چگونه می توان به برترین روش ممکن درک کرد؟ تحقیق حاضر این دلایل را از منظر اکولوژیکی فهم نموده که منظور از آن رفتار هایی است که با نقش های رقابتی ما در شبکه دنیای غذا هم راستا هستند. این رفتار ها شامل رفتار هایی است که شانس انسان را برای تأمین غذا و محافظت از خود و ارتقا زندگی بالا می برد.

حفظ حیات روی کره زمین احتیاجمند کسب کردن، استفاده کردن، دور ریختن و بازیافت کردن ترکیبات شیمیایی است. به زیست بوم ها می توان به عنوان میدان های نبرد برای این ترکیبات فکر کرد.

بعضی استدلال می نمایند که کشتن مستقیم این حیوانات پذیرفتی نیست و اتخاذ سبک یا رژیم غذایی خاص، مثل گیاهخواری، می تواند کشتار حیوانات را یا به طور کامل متوقف یا آن را کاهش دهد.

اما بر مبنای پژوهش تازه رسیدن به سبک زندگیِ کشتار-صفر به لحاظ فیزیکی و اکولوژیکی ناممکن است.

برای مثال، اغلب غذا های گیاهی در مزارعی می رویند که حیوانات آن ها کشته یا به منطقه ها دیگر تارانده شده اند. درضمن، درحالیکه رژیم غذایی عاری از حیوان ممکن است موقتاً تعداد حیوانات کشته شده را کاهش دهد، اما برای همواره به همین منوال باقی نمی ماند.

با رشد جمعیت، زمین ها بیش تری برای تأمین احتیاج های غذایی انسان ها احتیاج است. در آن نقطه، انسان ها مجبور می شوند مستقیم یا غیرمستقیم دست به کشتار حیوانات بزنند و در این راه جان خودشان را نیز به خطر می اندازند.

انسان ها به فضا برای زندگی احتیاج دارند که همین امر باعث می گردد زیستگاه های حیوانات را پاکسازی نمایند. حتی اگر انسان ها بدون آسیب به حیوانات بتوانند این کار را انجام دهند، برای کل جمعیت دنیا امکان ندارد که به این شیوه زندگی نمایند.

اما بخشی اشکال کشتار حیوانات برای هستی و زندگی انسان ضرورتی ندارد. مثال های خوب برای این مورد شکار تفریحی، کشتن از روی ترحم یا نگهداری حیوانات خانگی است، زیرا برای نگهداری حیوانات خانگی مجبور هستید که حیوانات دیگر را قربانی کنید و به آن ها غذا بدهید.

یکی از علل کشتار بی رویه حیوانات افزایش جمعیت انسان هاست. جمعیت انسان ها به حدی رسیده که برای تأمین غذا و خانه و امنیت مجبورند آن ها را در تعداد بالا از بین ببرند. اگر این روند ادامه پیدا کند، جمعیت حیوانات و البته خود انسان ها کاملاً نابود خواهد شد.

مسئولیت پذیری

چه تحلیلی می توان از این صحبت ها ارائه کرد؟ این امیدواری وجود دارد که تبادل نظر های سازنده ای درباره پذیرش وابسته بودن حضور انسان در روی زمین به کشتن حیوانات در بگیرد. سپس این بحث ها باید روی نکات ظریف برای حفظ رفاه و پایداری کشتار حیوانات متمرکز شوند.

انسان ها تنها حیوانات شناخته شدۀ دارای وجدان اخلاقی هستند. معنایش این است که انسان باید سرپرستی همه انواع دیگر موجودات را مسئولانه بر عهده بگیرد، تعامل منفی بین آن ها را به حداقل کاهش دهد و اطمینان حاصل کند که تعداد زیادی از حیوانات از این رفاه برخوردارند.

منبع: فرارو
انتشار: 24 تیر 1402 بروزرسانی: 24 تیر 1402 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 2234

به "10 علت که انسان ها حیوانات را می کشند و چرایی ناممکن بودن توقف آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 علت که انسان ها حیوانات را می کشند و چرایی ناممکن بودن توقف آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید