ایتالیایی ها بدون احداث بانک مشترک به خانه باز نگردند

به گزارش مجله تانی بای، رئیس مجمع واردات با اشاره به سفر نخست وزیر ایتالیا به تهران گفت: ایتالیائی ها بدانند که بدون احداث بانک مشترک، سفرشان ابتر باقی خواهد ماند و اگر بدون جمع بندی در این خصوص به خانه برگردند سایر کشورهای اروپایی جای آن ها را به سرعت خواهند گرفت.

ایتالیایی ها بدون احداث بانک مشترک به خانه باز نگردند

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

علیرضا مناقبی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی مجله تانی بای، با اشاره به سفر نخست وزیر ایتالیا در راس هیات 250 نفره به ایران گفت: مهمترین هدف در این سفر باید گشایش مراودات بانکی و ظرفیت سنجی برای راه اندازی بانک مشترک میان ایتالیا و ایران باشد.

وی ادامه داد: اقتصادهای برون گرا و به بیانی دیگر پویا و پیشرو به دنبال آن هستند تا از فرصت های موجود جهان خارج به منظور پیشبرد اهداف ملی خود بهره گیرند. این رویکردی است که مراودات و مناسبات بین المللی را در میان عموم کشورهای جهان تعریف می نماید و اقتصاد جمهوری اسلامی ایران نیز از این امر مسثنی نیست.

مناقبی ادامه داد: باید اذعان کرد که با شدت دریافت تحریم ها در سرانجام دولت دهم، بی رغبتی و ترس از ریسک بالا از سوی هیات های اقتصادی و تجاری برای سفر به ایران به اوج خود رسید. به نحوی که شاهد کاهش شدید تعاملات اقتصادی با جهان بودیم. در چنین شرایطی چینی ها و هندی ها با مشاهده خلاءهای موجود، به نظم بخشی مدل همکاری خود با ایران پرداختند و به بهانه تحریم های اقتصادی و پولی، کوشش کردند تا بازار معامله با ایران را با فرایند دادوستد کالا با کالا مدیریت نمایند.

وی ادامه داد: اما شرایط امروز متفاوت است و سیل هیات های اقتصادی و تجاری به سمت ایران سرازیر شده و اروپایی ها که تا دیروز حاضر به هیچ گونه همکاری با ایران نبود حال خود پیشتاز شده و بر تعداد هیات های متفاضی سفر به ایران افزوده شد . روندی که همچنان ادامه دارد.

رئیس مجمع واردات توضیح داد: پرواضح است که با توجه به موقعیت های منطقه ای و بین المللی، ایران فرصت خوبی برای اروپایی ها و سایر کشورهاست ، آنها بارها و بارها اشتیاق خود را برای توسعه روابط و گسترش مناسبات اعلام نموده اند. اما طرف ایتالیا باید بداند برای آنکه بتواند به شریک اول تجاری ایران به صورت پایدار تبدیل گردد، باید آستین ها را بالا بزند و برای احداث بانک مشترک در ایران پیش قدم گردد.

به گفته مناقبی ایتالیائی ها بدانند که بدون احداث بانک مشترک، سفرشان ابتر و ناقص باقی خواهد ماند و اگر در شرایطی به خانه باز گردند که در این خصوص با طرف ایرانی به جمع بندی نرسیده باشند، سایر کشورهای اروپایی جای آن ها را به سرعت خواهند گرفت.

وی با اشاره به مبانی اقتصاد مقاومتی ادامه داد: هر گونه توسعه مناسبات اقتصادی مشترک، زمانی ارزش واقعی خود را نمایان می نماید که بر پایه اقتصاد مقاومتی بنا گردد. قطعا دولت یازدهم در مقابل پیشنهادات هوشمندانه عمل خواهد نمود به نحوی که در این فرایندها همزمان با سرمایه گذاری ها، فراوری صادرات محور و الزامات و سازوکار های آن مبنای تمامی تصمیمات و توافقات قرار خواهد گرفت که در راس آن برطرف مشکل تراکنش اقتصادی و بانکی است.

منبع: تسنیم
انتشار: 9 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 528

به "ایتالیایی ها بدون احداث بانک مشترک به خانه باز نگردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایتالیایی ها بدون احداث بانک مشترک به خانه باز نگردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید