راهنمای سفر به روسیه و جاذبه های توریستی آن

به گزارش مجله تانی بای، راهنمای سفر به روسیه

راهنمای سفر به روسیه : یکی از کشورهای عظیم با مکانهای تاریخی و جالب در دنیا که می توان به آن اشاره نمود کشور روسیه می باشد . در این کشور مناطق توریستی و جاذبه های تاریخی بسیار وجود دارد

راهنمای سفر به روسیه و جاذبه های توریستی آن

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

بلیط هواپیما در طاهاگشت

راهنمای سفر به روسیه

این کشور یکی از عظیمترین امپراطوری های جهان بوده ، در روسیه شما می توانید به مکانهای دیدنی بسیاری سفر کنید زیرا روسیه دارای مناطق توریستی مناسب با هر سلیقه و ذوقی است که برای گردشگران بسیار حائز اهمیت است همچنین می توانید از پیست های اسکی در این شهر همواره سرد نیز بهره ببرید که از هیجان خاصی برخوردار است در روسیه به دلیل وسعت زیاد آن فرهنگ های مختلف و متنوعی بسیاری وجود دارد که باعث شده تا علاقه مندان به این نوع فرهنگ های بومی را جذب خود کند در این مقاله شما را با نحوه سفر به روسیه از قبیل بلیط ها و مکانها و هواپیماها ، جاهای مناسب گردشگری و … هر نوع اطلاعات مربوط به آن را برای شما توضیح می دهیم. با خبرنگاران همراه باشید تا بیشتر درباره سفر به روسیه بدانید.

روسیه عظیم ترین کشور جهانست. تعجبی ندارد که در آن می توانید انواع جاذبه های گردشگری را یک جا تجربه کنید. از شهرهای تاریخی و روستاهای زیبا تا میراث هنری و فرهنگی و طبیعت منحصربه فرد.

فرقی نمی نماید که هوادار فرهنگ و هنر و در جست و جوی آثار مشهورترین هنرمندان و نویسندگان باشید یا به ماجراجویی در طبیعت علاقه داشته باشید، با هر سلیقه و طرز فکری، در روسیه جاذبه ای مناسب خودتان پیدا می کنید و از آن لذت می برید. صعود از کوه های آتش فشانی، پیاده گردی در زیباترین جهتهای کوهستانی، پیست های اسکی و تماشای آثار هنری از معروف ترین هنرمندان جهان، تنها گوشه کوچکی از جاذبه های بی نظیر روسیه است.

از آنجایی که روسیه یک کشور پهناور است، تنوع فرهنگی در آن بسیار جالب توجه است. در هر گوشه ای از آن می توانید فرهنگ و سنت های متفاوتی را تجربه کنید. در واقع روسیه را مانند یک مقصد گردشگری پهناور و مجموعه ای از چند فرهنگ و جاذبه متفاوت ببینید.

این روزها سفر به روسیه بسیار راحت است. به راحتی می توانید بلیط های هواپیما و قطار را رزرو کنید. در انواع هاستل ها و هتل ها می توانید اقامت خوبی را تجربه کنید.

اگر به شهرهای تاریخی علاقه دارید، دلتان می خواهد در خیابان های قدیمی قدم بزنید و از کلیساهای باشکوه با گنبدهای رنگارنگ دیدن کنید، مسکو و سن پترزبورگ را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنید. در موزه های متعدد این کشور می توانید برترین آثار هنری قدیمی و معاصر را تماشا کنید و از میراث باارزش ملی روسیه دیدن کنید.

روسیه از نظر جاذبه های طبیعی هم در جهان نظیر ندارد. از آتش فشان های سربه فلک کشیده تا عظیمترین دریاچه ها را می توانید در این کشور پهناور از نزدیک ببینید.

اطلاعات ضروری در سفر به روسیه

 • اختلاف ساعت با تهران : مسکو پایتخت روسیه در منطقه زمانی UTC/GMT +3 قرار گرفته است و با توجه به ساعت تابستانی، 1 ساعت و نیم از تهران عقب تر است.
 • زبان رسمی : روسی (زبان رسمی) به علاوه 30 زبان رسمی در مناطق مختلف روسیه
 • واحد پول : روبل (RUB)
 • نوع برق شهری : برق شهری در روسیه 220 ولت و 50 هرتز است. پریزها و دوشاخه ها از نوع C و F هستند که در ادامه تصویر آن را مشاهده می کنید:
 • کد کشور : +7
 • شماره های اضطراری :شماره اضطراری عمومی: 112 , پلیس 102 , آمبولانس 103 , آتش نشانی 101 ,
 • جهت رانندگی : راست
 • فرودگاه های بین المللی : آرخانگلسک - فرودگاه تالاگی , چیتا (شهر) - فرودگاه کادالا , فرودگاه بین المللی ایرکوتسک , فرودگاه بین المللی قازان
 • فرودگاه خاباروفسک ناوی
 • کالینینگراد - فرودگاه خرابوروفو
 • کراسنودار - فرودگاه پاشکوفسکی
 • مسکو - فرودگاه بین المللی دوموده دوو
 • مسکو - فرودگاه بین المللی شرمتیوو
 • موسکو - فرودگاه بین المللی ونوکووا
 • نووسیبیرسک - فرودگاه تولمچوا
 • روستوف-نا-دونو - فرودگاه روستوف ان دون
 • سن پترزبورگ - فرودگاه پالکوو
 • سامارا (روسیه) - فرودگاه بین المللی کورومچ
 • فرودگاه بین المللی سوچی
 • فرودگاه بین المللی اوفا
 • فرودگاه بین المللی ولادی وستوک
 • فرودگاه یاکوتسک
 • یکاترینبورگ - فرودگاه کولتسوو

شرایط آب و هوایی روسیه

با توجه به اینکه روسیه کشوری پهناور است، از نظر آب و هوا تنوع زیادی دارد. در واقع نمی توان یک آب و هوای کلی برای آن مطرح نمود جز اینکه تابستان های گرم و زمستان های بسیار سردی دارد. در مجموع می توان گفت که آب و هوا در روسیه به شدت تحت تاثیر اقلیم قاره ای است که باعث می شود تابستان ها بسیار گرم و زمستان ها بسیار سرد باشد به حدی که دمای هوا تا 30 درجه زیر صفر هم برسد. بارش برف سنگین هم یکی دیگر از ویژگی های آب و هوایی در روسیه است. میزان بارش باران در بخش های مختلف روسیه متفاوت است. در نواحی غربی، بیشترین بارندگی اتفاق می افتد و میانگین آن 750 میلی متر است. بخش های جنوبی و جنوب شرقی، خشک ترین نواحی روسیه هستند و میانگین میزان بارندگی سالانه آنها کمتر از 200 میلی متر است.

نواحی شمالی و مرکزی روسیه اروپایی، تنوع زیادی در آب و هوا دارد. بخش های معتدل تر آن در ساحل بالتیک واقع شده اند. تابستان ها خشک و آفتابی است و 9 ساعت در روز آفتاب می تابد. بعد ازظهرها احتمال بارش محلی و رعد و برق وجود دارد. مثل بیشتر بخش های روسیه، زمستان ها در این منطقه بسیار سرد است و برف و یخبندان دارد. اولین برف در این منطقه اوایل اکتبر می بارد. بهار و پاییز، آب و هوای ناپایداری دارند. گاهی سیستم های کم فشار باعث بارش باران، برف و بادهای شدید می شود.

سیبری: این منطقه از روسیه به آب و هوای ناملایم شهرت دارد. زمستان های بسیار سرد و تابستان های بسیار گرم را در این منطقه تجربه خواهید کرد. البته تابستان ها کوتاه و مرطوب است. میزان بارندگی 500 میلی متر و بیشتر در قالب باران است و در فصل بهار و پاییز مشاهده می شود.

تابستان ها معمولا خشک است، برخی از سال ها از اواخر اکتبر تا اواسط مارس، زمین را برف می پوشاند. در زمستان هوا ممکن است تا حد خطرناک و کشنده ای سرد شود. گاهی دمای هوا به کمتر از منفی 35 درجه هم می رسد.

سردترین منطقه روسیه، اویمیاکن در مرکز سیبری است، جایی که دمای هوا در زمستان به کمترین دمای هوا بر روی زمین یعنی کمتر از منفی 50 درجه می رسد.

در بخش های جنوبی روسیه اروپایی، زمستان ها کوتاه تر از زمستان های نواحی شمالی است. استپ های روسیه تابستان های گرم و خشک و زمستان های بسیار سردی دارند. نواحی شمال و شمال شرقی اطراف دریای سیاه، زمستان های ملایم تری دارند اما در تمام طول سال بارندگی وجود دارد. آب و هوا در این منطقه اندکی تحت تاثیر آب و هوای مدیترانه ای است.

برای سفر به روسیه در فصل زمستان حتما لباس گرم ببرید و برای تابستان، لباس های ضدآب همراه داشته باشید.

مناسب ترین زمان برای سفر به روسیه

مطمئنا بهترین فصل برای سفر به روسیه فصل تابستان است. در این فصل، طبیعت روسیه در زیباترین حالت خود قرار گرفته است؛ برف ها آب می شوند و رودخانه های پر از آب، جهت خود را در میان پوشش گیاهی انبوه و سرسبز پیدا می نمایند. روسیه در تابستان گرم است. آب و هوا در ماه های جولای و آگوست، رقیبی برای آب و هوای مدیترانه ای است. در اواسط تابستان در شهر شمالی سن پترزبورگ، تاریکی وجود ندارد؛ این پدیده شکفت انگیز را شب سفید می نامند. در این پدیده منحصر به فرد، شب ها هم آسمان روشن است یا حالت گرگ و میش دارد.

فصل پاییز از سپتامبر تا اکتبر است. با اینکه مدت زمان کوتاهی است اما زمان مناسبی برای سفر است. در این ماه ها، از ازدحام جمعیت گردشگران کاسته می شود و مناظر طبیعی با هزاران رنگ پاییزی رنگ آمیزی می شوند. از نوامبر تا فوریه، فصل زمستان است و پوششی سفید از برف، جای جای این کشور را می پوشاند. اگر سرمای هوا را در نظر نگیریم، زمستان هم فصل خوبی برای سفر است. در این فصل چشم اندازهای برفی زیبا را می بینید و از یک کریسمس برفی لذت می برید.

سیبری به زمستان های سردش مشهور است. اما با وجود سرمای گزنده هوا، عوامل متعددی از جمله مناظر زیبای طبیعی و ورزش های زمستانی، گردشگران زیادی را حتی در زمستان به این منطقه می کشاند.

هزینه های معمول در سفر به روسیه

هزینه اماکن اقامتی در سفر به روسیه

اگر بخواهید سفری ارزان داشته باشید، هزینه اقامت در خوابگاه هاستل ها بین 700 تا 800 روبل است. با پرداخت 2 هزار تا 3 هزار روبل می توانید یک اتاق دوتخته در رستوران میان رده رزرو کنید. برای اقامت در اتاق دوتخته در هتل های لوکس باید 5 هزار روبل و بیشتر بپردازید که این هزینه بسته به امکانات و محل قرارگیری هتل، متفاوت است.

هزینه غذا در روسیه

اگر بخواهید در کافه ها و غرفه های خیابانی غذا بخورید، به ازای هر وعده باید بین 200 تا 500 روبل بپردازید. یک وعده غذا در رستوران های میان رده بین 500 تا هزار روبل هزینه دارد. اگر بخواهید در رستوران های لوکس غذا بخورید، باید بابت یک وعده غذا به همراه نوشیدنی بیش از 2 هزار روبل بپردازید.

هزینه حمل و نقل عمومی

سفر با مترو و اتوبوس به ازای هر بلیط در حدود 30 روبل هزینه دارد. تاکسی های مرکز شهر بین 200 تا 300 روبل هزینه دارند. قیمت بلیط قطار درجه یک بین مسکو و سن پترزبورگ 6 هزار روبل است.

میانگین هزینه روزانه در سفر به روسیه

سفر ارزان: تا 1500 روبل

سفر میان رده: از 1500 تا 4 هزار روبل

سفر لوکس: بیش از 4 هزار روبل

توصیه هایی برای صرفه جویی در هزینه ها در سفر به روسیه

سفر به روسیه به خصوص به شهرهای عظیم آن، ممکن است برای بسیاری از افراد، سفری گران باشد. اما ناامید نشوید و در نظر داشته باشید که با به کار بستن چند نکته می توانید هزینه های سفرتان را کاهش دهید. حتی در سفرهای ارزان هم می توانید از زیبایی های روسیه لذت ببرید و با کوله باری از تجربیات عالی به خانه برگردید.

همواره بدانید که با فاصله دریافت از جاذبه ها و امکانات توریستی، علاوه بر اینکه هزینه سفرتان کاهش می یابد، روسیه واقعی را خواهید دید و با زندگی اهالی منطقه آشنا می شوید.

از هواپیمایی های ارزان در سفر به روسیه بلیط بگیرید

هزینه پرواز یکی از بیشترین هزینه های سفر است. برای کاهش این هزینه در سفر به روسیه اگر از کشورهای اروپایی سفر می کنید می توانید از هواپیمایی های ارزان مثلا EasyJet و Ryanair بلیط بگیرید.

از قطار برای سفر به روسیه بهره ببرید

اگر می خواهید در روسیه از شهرهای مختلف دیدن کنید، باید با قطار سفر کنید و حتما باید بلیط خود را از قبل رزرو کنید. برای اینکه هزینه رزرو بلیط را کاهش دهید، آن را مستقیما در وب سایت راه آهن روسیه رزرو کنید تا هزینه اضافی به آژانس های گردشگری پرداخت نکنید.

هزینه خورد و خوارک تان را کاهش دهید

تا جایی که برایتان مقدور است سعی کنید جایی را برای اقامت انتخاب کنید که آشپزخانه یا وسایل پخت و پز داشته باشد. به این ترتیب بیشتر وعده های غذایی را می توانید خودتان بپزید. صبحانه و شام را خودتان آماده کنید و اگر دوست دارید در رستوران غذا بخورید، این کار را به وعده ناهار موکول کنید. همچنین در وعده ناهار می توانید از غذاهایی که با نام بیزینس لانچ مشهور هستند، بهره ببرید. این ناهار غذاهای حاضری هستند که معمولا به سرعت سرو می شوند و برای خوردن آنها نباید زیاد در رستوران بمانید. این وعده ها معمولا با قیمت های ویژه ای عرضه می شوند.

از جاذبه های گردشگری ارزان و رایگان دیدن کنید

در روسیه جاذبه های گردشگری متعدد و متنوعی وجود دارد؛ از کلیساهای جامع گرفته تا جاذبه های طبیعی منحصربه فرد. بسیاری از این جاذبه ها رایگان هستند. مثلا کلیسای جامع کازان در سن پترزبورگ یا دریاچه بایکال. بسیاری از کلیساها و بناهای یادبود را می توانید رایگان بازدید کنید. در شهرهای کوچک تر هم تقریبا همه جاذبه های فرهنگی و تاریخی مثل موزه ها و کلیساها رایگان هستند. در روسیه حتی ایستگاه های مترو هم جاذبه های گردشگری محسوب می شوند و معماری زیبایی دارند.

جاهای دیدنی روسیه

روسیه، پهناورترین کشور جهان، جهانیی از جاذبه های گردشگری متنوع است؛ از کوه نوردی در دامنه های برفی و قدم زدن در ساحل قدیمی ترین دریاچه جهان گرفته تا آثار تاریخی و رویدادهای فرهنگی در شهرهای عظیم. سفر به روسیه، تجربه ای نیست که به سادگی آن را فراموش کنید و مطمئنا از تک تک لحظات سفرتان لذت خواهید برد. در ادامه با تعدادی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این کشور آشنا می شویم.

راه اهن سراسری سیبری (Trans-Siberian Railway)

طولانی ترین راه آهن جهان، یعنی راه آهن سراسری سیبری از روسیه می گذرد. این خط آهن از مسکو تا ولادی وستوک کشیده شده است. ولادی وستوک شهری است که در نزدیکی مرز روسیه با چین و کره شمالی قرار گرفته است. ساخت این راه آهن توسط تزار الکساندر سوم شروع شده و توسط پسرش، تزار نیکولاس دوم در سال 1916 به سرانجام رسیده است. این خط آهن با نام جهت تزارها هم شناخته می شود. بسیاری از مسافران از این خط آهن در سفرهای شبانه بین شهری استفاده می نمایند. قطارها دارای بخش های مختلف درجه یک، درجه دو و درجه سه هستند. برخی از این کابین ها دارای حمام اختصاصی هم هستند. به همین دلیل است که بسیاری از ماسفران از این قطار به عنوان اقامتگاه شبانه استفاده می نمایند و سفر بین شهری خود را به شب موکول می نمایند. معروف ترین قطار این خط آهن روسیا (به معنی روسیه) نام دارد که یک روز در میان، بین مسکو و ولادی وستوک رفت و برگشت دارد. پیمودن هر جهت یک سره با این قطار هفت روز به طول می انجامد.

کوه البروس (Mount Elbrus)

کوه البروس در رشته کوه قفقاز در جنوب روسیه قرار گرفته است. این کوه با ارتفاع 5642 متر جزو یکی از هفت قله بلند جهانست که هر کدام در یک قاره قرار دارند و با نام هفت قله شناخته می شوند. این کوه ها هم برای کوه نوردان تازه کار و هم برای حرفه ای ها مناسب هستند. این کوه زمانی که از یک آتش فشان به وجود آمده، خاموش است و هیچ فورانی در آن ثبت نشده است. با تله کابین می توانید خود را به ارتفاع 3800 متری برسانید و ادامه جهت را تا قله کوه نوردی کنید.

دره آب فشان ها

این دره آب فشان در شبه جزیره کامچاتکا در خاور دور روسیه قرار گرفته است. این مجموعه دومین مجموعه آب فشان جهان از نظر وسعت است. این دره در سال 1941 توسط یک دانشمند روس به نام تاتیانا اوستینووا (Tatyana Ustinova) کشف شده است. از آن موقع به بعد، این دره به یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری این منطقه تبدیل شده و گردشگران و حتی دانشمندان زیادی را جذب زیبایی و شگفتی خود می نماید. حوزه آبخیز این دره 6 کیلومتر طول دارد و در حدود 90 آب فشان و شمار زیادی چشمه آب گرم در این دره موجود است. دسترسی به این دره سخت است و راه اصلی رسیدن به آن با بالگرد است.

جزیره کیژی (Kizhi)

این جزیره در منطقه کارلیا در شمال غربی روسیه قرار گرفته است و بیشتر به خاطر موزه فضای بازش به شهرت رسیده است. این موزه دربرگیرنده سازه های قدیمی و آثار تاریخی متعددی چون کلیسای Transfiguration of Our Savior و بنایی قدیمی است که 22 گنبد دارد. خانه های چوبی، آسیاب های بادی و کافه ها و رستوران های کوچک و عظیم از دیگر جذابیت های این جزیره برای گردشگران است. انواع صنایع دستی و آثار فرهنگی متعدد را در این موزه شاهد خواهید بود.

کلیسای جامع سنت سوفیا ، نووگورود (Novgorod)

این کلیسا در نووگورود قدیمی ترین شهر روسیه قرار گرفته است. این کلیسا قدیمی ترین بنای تاریخی معماری اسلاو در روسیه است. ساختار و معماری منحصربه فرد کلیسای جامع سنت سوفیا در نووگورود که تفاوت های بسیاری با کلیساهای بیزانسی دارد، برای مدت ها الگویی برای معماری دیگر کلیساها در روسیه بوده است. این کلیسا با پنج گنبد باشکوه آراسته شده است. مجموعه ای از اشیا و آثار مذهبی هم در این کلیسا نگهداری می شود. قدمت سه درب مزین و حکاکی شده کلیسا به قرن دوازدهم برمی شود.

دریاچه بایکال (Baikal)

بسیاری از مسافران راه آهن سراسری سیبری طوری برنامه ریزی می نمایند که در طول سفر خود در دریاچه بایکال توقف نمایند. این دریاچه، عمیق ترین و قدیمی ترین دریاچه جهان است. این دریاچه 25 میلیون ساله، در سیبری واقع شده و با رشته کوه احاطه شده است. بایکال یکی از زلال ترین دریاچه های جهان است و با نام مروارید سیبری هم شناخته می شود. اقامتگاه های تفریحی زیادی در اطراف این دریاچه وجود دارد که آن را به یکی از محبوب ترین مقصدهای گردشگری در روسیه تبدیل نموده است. این دریاچه هفتمین دریاچه عظیم جهان است و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. دریاچه بایکال عظیمترین منبع آب شیرین جهان به شمار می آید. تقریبا 20 درصد از تمام آب شیرین غیرمنجمد سطحی روی کره زمین در این دریاچه قرار گرفته است. این دریاچه 31500 کیلومترمربع وسعت دارد. همچنین این دریاچه با عمق 1٬642 متر عمیق ترین دریاچه جهان است.

سوزدال (Suzdal)

این شهر با عنوان نگین حلقه طلایی روسیه شناخته می شود. حلقه طلایی، مجموعه ای از چند شهر است که در شمال شرقی مسکو قرار دارند. اگر دوست دارید بهترین میراث تاریخی و آثار معماری روسیه را ببینید، این شهر را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنید. صومعه ها و کلیساهای جامع متعدد با معماری باشکوه و گنبدهای زیبا از دیگر جذابیت های سوزدال است. تمام این شهر مانند یک موزه فضای باز عظیم است که قدمت آن به سال 1024 بر می شود. گشت و گذار در این شهر زیبا، شما را به سفری فراموش نشدنی در دل تاریخ می برد.

کرملین

یکی از جاذبه هایی که در سفر به روسیه به هیچ عنوان نباید آن را از دست بدهید، مجموعه تاریخی کرملین مسکو است که در حال حاضر میزبان مهم ترین دفاتر دولتی روسیه است. این مجموعه محصور، چهار کلیسای جامع هم دارد که در قرون پانزدهم و شانزدهم ساخته شده اند و چندین موزه جالب توجه هم دارد. در این مجموعه یک اسلحه خانه هم وجود دارد که در آن میراث ارزشمند روسیه از زمان گذشته، نگهداری شده است. یکی از این میراث ارزشمند، الماس 190 قیراطی است که به کاترین دوم روسیه اهدا شده است.

موزه ارمیتاژ (Hermitage Museum)

این موزه در سال 1764 توسط کاترین دوم روسیه مشهور به کاترین کبیر پایه گذاری شده است. این موزه باشکوه، مجموعه وسیعی از آثار فرهنگی و هنری و تاریخی است که بیش از 3 میلیون اثر در آن نگهداری می شود. این آثار از گوشه و کنار جهان جمع آوری شده اند و در مجموعه ای از 6 خانه تاریخی حفظ و نگهداری می شوند. یکی از این بناها، کاخ زمستانی است که محل اقامت امپراتوران روسیه بوده است.

کلیسای جامع سنت باسیل (Saint Basil)

این کلیسا یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری روسیه است که در قلب مسکو قرار گرفته است. این مجموعه بین سال های 1554 تا 1561 ساخته شده است. نه تنها فضای داخلی و آثار موجود در این کلیسا جالب توجه است، بلکه معماری آن هم بسیار دیدنی است. این بنا که تا سال 1600 بلندترین بنای مسکو بوده، به دستور ایوان مخوف ساخته شده است. معماری کلیسای سنت باسیل علاوه بر اینکه در زمان خود منحصربه فرد بوده، در دوران بعدی هم مشابه آن ساخته نشده است. طراحی آن به نحوی است که آتش بازی را تداعی می نماید. هیچ بنای دیگری در جهان شبیه این کلیسا و گنبدهای رنگارنگ و زیبایش نیست.

میدان سرخ در مسکو، میدانی بسیار وسیع و تاریخی است که با ساختمان های قدیمی به سبک های مختلف معماری احاطه شده است. کرملین در بخش غربی میدان واقع شده، موزه State History در بخش شمالی، دپارتمان استور GUM در بخش شرقی و کلیسای مشهور سنت باسیل در در جنوب آن قرار گرفته است. این میدان و بناهای اطراف آن به خوبی اهمیت تاریخی، مالی و فرهنگی مسکو را نشان می دهد.

آسمان خراش های هفت خواهران مسکو

با گشت و گذار در خیابان های مسکو متوجه هفت آسمان خراش مشابه می شوید که با نام هفت خواهران مشهور هستند. هفت خواهران مجموعه ای از هفت آسمان خراش هستند که به سبک معماری استالینیستی ساخته شده اند. این بناها شاید مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار نگیرند اما یادگارهایی از دوران گذشته روسیه هستند و رویدادهای مختلف سیاسی و تاریخی را به یاد می آورند. این ساختمان های هفت گانه عبارتند از ساختمان اصلی دانشگاه دولتی مسکو، مجتمع مسکونی در بلوار کاتلنیچسکایا، هتل اوکراین، ساختمان وزارت خارجه روسیه، مجتمع مسکونی در میدان کودرینسکایا، ساختمان اداری مسکونی برج دوشکین نزدیک دروازه های سرخ و هتل لنینگراد.

متروی مسکو

همه ما با شنیدن نام مترو، یاد ازدحام و شلوغی و استرس برای رسیدن به موقع سر کار و کلاس درس می افتیم. اما در مسکو، مترو جزو یکی از جاذبه های گردشگری دیدنی شهر است. متروی مسکو با همه ایستگاه های متروی جهان متفاوت است. نقاشی های دیواری زیبا، شمعدان های تزیینی، ستون های مرمرین و مجسمه های دیدنی در این ایستگاه ها باعث شده که به زیباترین ایستگاه های متروی جهان تبدیل شود.

دانشگاه دولتی مسکو

دانشگاه دولتی مسکو در Sparrow Hills در نزدیکی رود مسکو قرار گرفته است. این دانشگاه در سال 1755 پایه گذاری شده و قدیمی ترین دانشگاه روسیه است. این دانشگاه یکی از بهترین و زیباترین دانشگاه های روسیه است. ساختمان جدید دانشگاه بین سال های 1949 تا 1953 کامل شده است. بلندترین بخش دانشگاه، 194 متر طول و 36 طبقه دارد. یک ستاره 12 تنی بر فراز آن قرار گرفته است و به نماد علمی روسیه تبدیل شده است. ساختمان اصلی دانشگاه مسکو که به سبک معماری گوتیک و باروک ساخته شده است، یکی از هفت آسمان خراشی است که در اواخر دوران ژوزف استالین به دستور او در مسکو ساخته شدند.

پارک گورکی (Gorky Park)

پارک گورکی در سال 1928 افتتاح شد و اولین پارک تفریحی ساخته شده در شوروی بود. این پارک، زمین بازی، ورزشگاه ورزشی، سالن های نمایشگاهی و جاذبه هایی برای بچه ها داشت. بعدها بخش های دیگری مانند کافه و فروشگاه هم به آن افزوده شد. امروزه این پارک مکانی برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت در قلب مسکوی مدرن است. این پارک به افتخار ماکسیم گورکی، نویسنده مشهور روسیه، نام گذاری شده است.

کلیسای جامع مسیح منجی

در این کلیسای دیدنی می توانید تاریخ و هنر و فرهنگ روسیه را در کنار هم تماشا کنید و از درهای این کلیسا چشم انداز زیبایی از رود Moskva را تماشا کنید. ارتفاع کلی این بنا به 103 متر می رسد و بلندترین کلیسای ارتدکس جهان است. بنای فعلی، دومین بنایی است که در این مکان ساخته شده است. بنای اصلی در قرن نوزدهم ساخته شده بود و ساخت آن 40 سال طول کشیده بود. بازسازی بنا بین سال های 1995 تا 2000 اجرا شده است.

تالار بولشوی

تالار بولشوی یکی از دیدنی ترین جاذبه هایی است که در سفر به مسکو حتما باید از آن بازدید کنید. تالار نمایش بولشوی، مهم ترین تالار مسکو و از افتخارات فرهنگ و هنر روسیه است. تالار بولشوی از مشهورترین تالارهای جهان برای هنرهای باله و اپرا است. تالار بالشوی در سال 1776 میلادی، به دستور کاترین کبیر، در منطقه تورسکوی مسکو، بنیان گذاشته شد. سالن سه بار در سال های 1805، 1812 و 1853 آتش گرفت و به کلی در آتش سوخت، اما هربار بازسازی شد و در نهایت ساختمان کنونی در سال 1825 در مسکو بنا شد. باله دریاچه قو اثر پیوتر ایلیچ چایکوفسکی، نخستین بار در سال 1877 در تالار بالشوی به روی صحنه رفت.

رژیم غذایی در روسیه

آشپزی در روسیه ترکیبی از سبک ها و سنت های گوناگون است. این آشپزی متنوع از مرکز اروپا، خاور میانه و مرکز آسیا الهام گرفته است. دلیل این تنوع در آشپزی و تاثیرات گسترده دیگر مناطق بر آشپزی این کشور، این است که روسیه بسیار پهناور است. در ادامه با انواع غذا در روسیه بیشتر آشنا می شویم.

انواع سوپ

سوپ یکی از غذاهایی است که نقش مهمی در آشپزی روسیه دارد. انواع سوپ هم به شکل سرد و هم به صورت گرم، در روسیه مورد مصرف قرار می گیرند.

سوپ های روسی را می تواند در 7 دسته مهم جای داد:

سوپ های سرد بر پایه کواس (نوشابه روسی) مثل tyurya، okroshka و botvinya.

سوپ های سبک و خوراک ها که با آب و سبزیجات تهیه می شوند مثل swekolnik.

سوپ های نودل به همراه گوشت، قارچ یا شیر.

سوپ هایی بر پایه انواع کلم مثل سوپ shchi

سوپ های غلیظ که با آب گوشت تهیه می شوند مثل rassolnik و solyanka

سوپ های ماهی مثل سوپ اوخا

سوپ هایی که با سبزیجات، غلات و حبوبات تهیه می شوند.

یکی از مشهورترین سوپ های روسی سوپ برش است. سوپ بُرش یک غذای سنتی از اروپای شرقی و اصالتا اکراینی است. ماده اصلی آن چغندر است و همین باعث قرمزرنگ بودن سوپ می شود. برای طعم بهتر، برش را معمولا با ماست یا خامه سرو می نمایند. این غذا به آشپزی ایرانی هم راه پیدا نموده و اهالی مناطق شمالی ایران به خوبی با این سوپ آشنایی دارند و آن را تهیه می نمایند.

سوپ اوخا هم یکی دیگری از سوپ های مشهور روسیه است. این غذا در اقع یک غذای آبکی و گرم است اما سوپ ماهی عنوان مناسبی برای آن نیست. در حقیقت می توان گفت که نوع سنتی این غذا آبگوشت ماهی است که سبزیجات و حبوبات هم دارد. امروزه این غذا ظاهر بیشتری شبیه به سوپ پیدا نموده و سیب زمینی و انواع سبزیجات به آن اضافه شده است.

انواع فرنی یا حریره

حریره ها هم یکی از مهم ترین غذاها در آشپزی روسیه هستند. تنوع غلات به کار رفته در این غذا زیاد است و روس ها از غلات متنوعی برای تهیه آن استفاده می نمایند که مهم ترین آنها عبارت است از گندم سیاه، ارزن، سمولینا، جو دوسر، جو و برنج. این غلات را به شکل سنتی در شیر می پزند و با توجه با ذائقه خود به آن کره، نمک یا شکر اضافه می نمایند.

غذاهای اصلی

در روسیه هم انواع مختلف گوشت را برای تهیه وعده های غذایی استفاده می نمایند و گوشت یکی از مهم ترین مواد اولیه در طبخ برخی از غذاها است. غذاهایی که با احشاء دام تهیه می شود در روسیه رواج دارد. ماهی یکی دیگری از مواد غذایی اصلی در آشپزی روسی است. انواع ماهی های آب شیرین مثل کپور و سوداک در نواحی داخلی به مصرف می رسد و در نواحی شمالی هم ماهی قزل آلا، اردک ماهی و سالمون رایج است.

Kholodets

این غذا در واقع تکه های گوشت به همراه ادویه جات مختلف مثل فلفل، سیر، جعفری و اندکی سبزیجات مثل هویج و پیاز است که ظاهری شبیه به ژله دارد. برای تهیه آن گوشت را برای مدت طولانی می پزند و سپس چند ساعتی در یخچال نگهداری می نمایند. آب گوشت بدون اصافه کردن پودر ژلاتین، به شکل ژله درمی آید.

کتلت

برای تهیه این غذا هم انواع گوشت را با توجه به ذائقه با پیاز و سایر مواد ترکیب می نمایند و ورز می دهد تا منسجم شود. سپس آن را به اندازه گلوله های کوچک در می آورند و در روغن فراوان سرخ می نمایند. برای تهیه کتلت حتی از گوشت مرغ و ماهی هم استفاده می نمایند اما گوشت گاو بیشتر رایج است.

شیشلیک

این غذا در کشورهای زیادی طبخ می شود. برای تهیه آن گوشت را به همراه سبزیجات مختلف سیخ می نمایند و روی آتش کباب می نمایند. امروزه این غذا به عنوان غذای خیابانی در بسیاری از شهرهای روسیه تهیه می شود.

پیراشکی

پیراشکی یکی دیگر از غذاهای روسی است که جای خود را در آشپزی ایرانی هم باز نموده است. برای تهیه پیراشکی خمیر را با انواع مواد پر می نمایند سپس آنها را می پزند یا در روغن سرخ می نمایند. برای پر کردن پیراشکی معمولا از مواد کاملا پخته استفاده می نمایند. استفاده از تخم مرغ آب پز هم به عنوان فیلینگ این غذا به همراه سایر مواد رواج دارد.

بلینی

بلینی نوعی پنکیک نازک و شیرین است که با انواع آرد مثل آرد گندم و آرد جو تهیه می شود. بلینی را می توان با شکر درست کرد و همراه با مربا و عسل و خامه در وعده صبحانه میل کرد. همچنین می توان در پختن آن به جای شکر از کمی نمک استفاده کرد و آن را با خاویار و یا گوشت به صورت یک وعده غذایی کامل مانند نهار و یا شام همراه با سس و پنیر میل کرد.

نوشیدنی ها

کواس (Kvass) یک نوع نوشیدنی است که از نان گرفته می شود و به نوشابه روسی مشهور است. این نوشیدنی محبوب در واقع شبیه به ماء الشعیر است.

اسبیتن (Sbiten) نوشیدنی محبوب دیگری است که با آب، عسل، آب میوه و مواد معطر تهیه می شود. در گذشته بسیار رواج داشته اما امروزه چای و قهوه جای آن را گرفته است.

چای رایج ترین نوشیدنی در همه بخش های روسیه است. این نوشیدنی اولین بار در قرن هفدهم معرفی گردید. چای سیاه بسیار محبوب تر است اما چای سبز هم رواج پیدا نموده و کم کم جای خود را در میان مردم باز نموده است. امروزه روسیه یکی از عظیم ترین مصرف نمایندگان چای در جهان است.

قهوه هم محبوبیت زیادی در روسیه دارد اما هنوز نتوانسته جای چای را بگیرد. پتر کبیر این نوشیدنی را به روسیه معرفی کرد.

انواع سالاد

سالاد یکی از مهم ترین بخش های آشپزی در سراسر جهان است. برخی از انواع سالادها به جای غذای اصلی هم سرو می شوند. یکی از مشهورترین سالادهای روسی که در ایران هم بسیار رایج است، سالاد الویه یا سالاد الیویه است. در اروپا و آمریکای لاتین به این سالاد، سالاد روسی می گویند. برای تهیه آن گوشت یا مرغ پخته یا کالباس به همراه سیب زمینی آب پز و سس مایونز و خیار شور و دیگر مواد غذایی طبق ذائقه استفاده می نمایند. این سالاد در سده نوزدهم میلادی توسط لوسیان اولیویه سرآشپز بلژیکی رستوران ارمیتاژ در مسکو ابداع شد و به تدریج در کشور روسیه، کشورهای اروپایی و بسیاری از کشورهای جهان هواداران زیادی پیدا کرد.

امیدواریم مقاله راهنمای سفر به روسیه مورد پسند شما کاربران قرار گرفته باشد

کامپوزیت دندان ایمپلنت

منبع: تاپ تراول
انتشار: 6 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 927

به "راهنمای سفر به روسیه و جاذبه های توریستی آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به روسیه و جاذبه های توریستی آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید