تخریب اکوسیستم غارها با حمل باکتری توسط گردشگران

به گزارش مجله تانی بای، به گفته مشاور انجمن غار و غارشناسی ایرانیان، زمانی که گردشگران از غارها بازدید می نمایند، با خود باکتری هایی به داخل غار می بردند که موجب برهم ریختگی اکوسیستم این مناطق گردشگری می شوند.

تخریب اکوسیستم غارها با حمل باکتری توسط گردشگران

از سفر با تور لحظه اخرى سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

بر اساس گزارش جواد نظام دوست، غارها طبقه بندی شده و از درجه یک تا چهار واقع شده است؛ غارهای درجه یک، غارهای سخت هستند که باید غارنوردان حرفه ای وارد آنها شوند. بعضی از غارها قابلیت ورود گردشگران نیمه حرفه ای را دارند و تا نیمی از آنها را می توان دید. غار بورنیک یکی از غارهای گردشگری است که گردشگران می توانند تا نیمی از آن را ببینند. این غار در روستای هرانده واقع شده است که حدود 60 سال پیش کشف شد. وی با بیان اینکه این غار آهکی دارای تشکیلات گل کلمی است و همزمان با طول غار، به عمق آن نیز اضافه می گردد، گفت:

چون ستون فقرات غار شیب دار است. این غار گردشگری خوشبختانه هنوز نورپردازی نشده است.به گفته نظام دوست، مدتی پیش کمپینی راه اندازی کردیم که به مردم بگوییم اگرچه از بعضی غارها می توان دیدن کرد، ولی باید این کار به درستی انجام گردد، چون هر گردشگر با ورودش به غار، میکروب و باکتری و حتی پُرز لباس را با خود می برد که به اکوسیستم غار آسیب می زند. حتی اگر با لباس ویژه و دستکش به داخل غار برویم، باز بعضی باکتری ها را از این غارها خارج می کنیم که می تواند برای انسان مضر باشد. این رفت و آمدها به داخل غار بی تاثیر نیست. ممکن است فقط در داخل غار، خفاش ها دیده شوند، در صورتی که موجودات ریز بسیار زیادی در غارها زندگی می نمایند که گردشگران بدون دلیل به آنها آسیب می زنند. باید گردشگران مراقب باشند که همه وسایل و لباس های غارنوردی خود را حتماً پس از بازدید از غار بشویند؛ حتی این لباس ها به همراه لباس های دیگر شسته نگردد. باکتری های موجود در غار روی لباس ها چسبیده و اگر به خوبی تمیز نشوند، انسان را دچار بیماری هایی می نماید که ناشناخته است. مدیر سابق انجمن غار و غارشناسی ایرانیان گفت:نوعی باکتری در غار وجود دارد که زباله ها را به مواد آلی تبدیل می نماید، دانشمندان کوشش می نمایند این باکتری ها را از داخل غارها بیرون آورده و زباله های روی زمین را به مواد قابل استفاده تبدیل نمایند.بر اساس گزارش نظام دوست، از لحاظ علمی، غارها زمانی کشف می شوند که نقشه های داخل غار تهیه شوند. ما برای حفاظت از غارها و ورود گردشگران، کارگاه هایی برگزار می کنیم تا به گردشگران نحوه بازدید درست از غارها را آموزش دهیم. منبع: خبرگزاری مهرمنبع: کجارو
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 642

به "تخریب اکوسیستم غارها با حمل باکتری توسط گردشگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخریب اکوسیستم غارها با حمل باکتری توسط گردشگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید