توسعه گردشگری و رونق صادرات سیستان و بلوچستان با سوت قطار چابهار ـ زاهدان

به گزارش مجله تانی بای، اتصال چابهار به راه آهن سراسری می تواند حلقه مفقوده گردشگری استان را از طریق گردشگری راه آهن تکمیل کند و توسعه گردشگری و رونق صادرات سیستان و بلوچستان را به دنبال داشته باشد.

توسعه گردشگری و رونق صادرات سیستان و بلوچستان با سوت قطار چابهار ـ زاهدان

در سال های اخیر گردشگری راه آهن بخصوص برای تورهای ورودی رونق زیادی داشته و گروه های زیادی از طریق قطارهای مختلف به ایران سفر کرده اند، اما سیستان و بلوچستان تا کنون در برنامه سفر این تورها قرار نگرفته است.

اتصال چابهار به راه آهن سراسری می تواند حلقه مفقوده گردشگری استان را از طریق گردشگری راه آهن تکمیل کند تا شاهد برقراری این تورها در جهتهای گردشگری استان باشیم.

با گران شدن قیمت بلیط هواپیما توجه بیشتر مردم به سفرهای ریلی شکل گرفته است چراکه قطار علاوه بر راحتی نسبی در هنگام حرکت، به لحاظ زمان بندی و پیش بینی جهت نیز بسیار دقیق تر و منظم تر از وسایل نقلیه جاده ای است.

وقتی به تجربه دیگر کشورها نگاه می کنیم متوجه می شویم گردشگری راه آهن یکی از مهم ترین روش های درآمدی در صنعت توریسم اروپا به شمار می آید.

در شهرها و روستاهای کمتر شناخته شده استان که می توانند به عنوان مقاصد گردشگران داخلی قرار گیرند و امکان ساخت فرودگاه وجود ندارد، استفاده از قطارهای مسافری برای گردشگران داخلی بسیار جذاب و مؤثر است و باید در این بخش از خدمات شرکت راه آهن استفاده بیشتری شود.

ازجمله مزایای افتتاح راه آهن چابهار - زاهدان افزایش مسافران داخلی، سازمان دهی سفرهای جاده ای و سهولت در رفت وآمد و کاهش تصادفات جاده ای است.

تعریف خطوط جدید به سوی مقاصد داخلی و خارجی کمک به تغییر در جغرافیای گردشگری، هوشمند سازی سفر و اقدامی شایسته و مؤثر در راستای توسعه گردشگری داخلی و توزیع سفر در سراسر کشور خواهد بود.

رکن اصلی جاده ابریشم جدید ایجاد مجموعه ای از خطوط آهن است که چین را به کشورهای آسیایی و اروپایی وصل می کند؛ مجموعه ای که به یک کمربند، یک جاده (One Belt, One Road) شهرت یافته و ایران یکی از حلقه های مهم آن است.

این خط قطار می تواند مکمل طرح های توسعه گردشگری دریایی شده و عامل تقویت جهت جدید جاده ابریشم دریایی شود.

خطوط راه آهن از سوی دیگر، به کاهش مدت زمان سفر نسبت به حمل ونقل جاده ای و نیز در مواردی کاهش هزینه سفر می انجامد و از این رو می تواند به عنوان بخشی مهم در بسته های سفر در نظر گرفته شود.

در حمل ونقل ریلی، قطار عقاب طلایی قطاری است که هم هتل و هم وسیله حمل ونقل به شمار می رود و می تواند بیش از 100 مسافر و خدمه را در خود جای دهد و معمولاً در سال های گذشته سفر خود از مجارستان به ایران و از شهرهای زنجان، یزد، تهران، مشهد، شیراز و البته اصفهان می گذرد و مسافران آن برای سوار شدن به این قطار و تور ایران بین 9 تا 25 هزار دلار پرداخت می کنند با بهره برداری از خط چابهار زاهدان این قطار می تواند برای اولین بار تا سواحل زیبای مکران حرکت کرده و تجربه جدید سفر به مقاصد ناشناخته ایران را برای گردشگران فراهم آورد.

برای سیستان و بلوچستان که دارای موقعیت جغرافیایی مناسبی است و دروازه ورود گردشگران به ایران محسوب می شود فرصت ارزشمندی به لطف توسعه صنعت حمل ونقل ریلی فراهم و بخش های دیگری از مناطق نمونه گردشگری و صنایع مرتبط با گردشگری نیز توانمند و فعال خواهند شد.

* معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان

منبع: میراث آریا
انتشار: 30 مرداد 1399 بروزرسانی: 30 مرداد 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1034

به "توسعه گردشگری و رونق صادرات سیستان و بلوچستان با سوت قطار چابهار ـ زاهدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه گردشگری و رونق صادرات سیستان و بلوچستان با سوت قطار چابهار ـ زاهدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید