جذب 6 میلیارد دلار سرمایه خارجی تا خاتمه سال جاری

به گزارش مجله تانی بای، تهران (پانا) - مدیر کل سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری و یاری های مالی و فنی ایران، گفت پیش بینی می گردد تا خاتمه سال جاری، میزان جذب سرمایه های خارجی به 6 میلیارد دلار برسد.

جذب 6 میلیارد دلار سرمایه خارجی تا خاتمه سال جاری

به گزارش وزارت اقتصادی و دارایی، ابوالفضل کوده ئی اعلام نمود: براساس هدفگذاری های اقتصاد ایران برای تحقق توسعه و رسیدن به برنامه های مورد نظر همچون رشد هشت درصدی اقتصاد ناگزیر به جذب سرمایه های خارجی هستیم و برای تحقق آن علاوه بر مسائل خارجی اعم از تحریم ها و نقل و انتقال پول، باید موانع و مسائل داخلی را نیز بهبود بخشیم تا در این شرایط حساس کنونی بتوانیم از فرصت سرمایه های خارجی نهایت استفاده را ببریم.

وی گفت: سرمایه گذاری خارجی به معنای دریچه ورود فناوری، ایجاد اشتغال و افزایش فراوری است، بنابراین دستگاه های اجرایی باید نهایت کوشش خود را بکار گیرند تا سرمایه گذاری خارجی را به جذب تبدیل نمایند.

مدیرکل سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری گفت: در 6 ماهه سال 98 میزان جلب سرمایه خارجی یک میلیارد و 463 میلیون دلار بود که سال جاری به سه میلیارد و 800 میلیون دلار رسید. تا سرانجام سال سال جاری نیز پیش بینی می گردد میزان جلب سرمایه گذاری خارجی به 6 میلیارد دلار برسد.

وی در مورد ظرفیت های عظیم کشور در زمینه جلب و جذب سرمایه اظهار کرد: جلب سرمایه های خارجی مقدماتی دارد که باید طی گردد. ابتدا تامین اقتصادی در سازمان سرمایه گذاری ایران تعریف می گردد سپس به هیات سرمایه گذاری خارجی می رود تا تصویب گردد و در نهایت منجر به صدور مجوز خواهد شد. در نتیجه فرآیند ساده ای نیست.

کوده ئی ادامه داد: ورود یا همان جذب سرمایه خارجی نیز عوامل مختلفی دارد که ابزارهای انتقال در پله نخست واقع شده است؛ البته بستگی به ترکیب سرمایه هم خواهد داشت که به عنوان نمونه اگر سرمایه نقد باشد طبیعتا در این شرایط تحقق آن آسان نیست اما اگر در قالب ماشین آلات و تجهیزات باشد تحقق آسان تری خواهد داشت.

وی گفت: جلب و جذب سرمایه خارجی بستگی به چنین عواملی دارد که ممکن است دچار تغییراتی هم گردد و با بهبود شرایط کشور قطعا سرعت تحقق جلب و جذب سرمایه های خارجی بیشتر می گردد، اما اگر شرایط به همین شکل نیز بماند باز هم روش ها و راهکارهایی وجود دارد که استفاده گردد.

مدیرکل سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری بیان نمود: به طور معمول در همه جهان میزان محقق شده سرمایه خارجی کمتر از مصوب شده هاست چرا که به ماهیت اجرای پروژه بستگی دارد.

وی اضافه کرد: اجرای طرح و پروژه زمان بر است و امکان دارد حتی دو سال طول بکشد بنابراین نمی توان قاطع بگوییم که همه عوامل مربوط به تحریم است بلکه با جنبه های فنی داخلی هم روبرو هستیم. اما به طور کلی پیش بینی می گردد تا سرانجام سال جاری میزان جلب سرمایه گذاری خارجی به 6 میلیارد دلار برسد اما میزان جذب را کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) اعلام می نماید.

کوده ئی درباره میزان تحقق سرمایه خارجی در ایران گفت: آنکتاد هرساله میزان سرمایه گذاری خارجی کشورها را اعلام می نماید که تیر ماه سال آینده آمار 2020 را نیز اعلام خواهد نمود. براساس آمار این نهاد بین المللی میزان محقق شده سرمایه خارجی ایران در سال 2019 یک میلیارد و 500 میلیون دلار و سال 2018 معادل 2 میلیارد و 300 میلیون دلار بود.

وی در زمینه موانع جذب سرمایه گذاری خارجی غیر از تحریم ها و فشارهای غرب، اظهارداشت: در بخش داخلی با عوامل مختلفی روبرو هستیم؛ مهمترین آن فضای کسب و کار است که خود منجر به تسهیل در صدور مجوزها خواهد شد اما متاسفانه رتبه این شاخص اقتصادی برای ایران مطلوب نیست.

مدیرکل سرمایه گذاری خارجی اظهارداشت: نکته فنی موضوع آشنا نبودن صاحبان فرصت های ما با شیوه های تامین منابع اقتصادی خارجی است؛ به عنوان نمونه در حوزه سرمایه گذاری مدیریت پسماند که شهرداری ها متولی آن هستند، به واقع تا چه حد به لحاظ اقتصادی، فنی، اقتصادی و حتی حقوقی با این موضوع آشنایی داریم؟ این مباحث باعث تسهیل امور می گردد و در نتیجه طرف مذاکره نماینده بخش داخلی باید به آنها توجه داشته باشد.

وی اضافه کرد: دستگاه های اجرایی ما هنوز اولویت های بخشی را مشخص نکردند و همچنین مشوق های سرمایه گذاری ما نسبت به کشورهای اطراف و همسایه ضعیف است. باتوجه به اینکه ما مشوق های خوبی در بخش های اقتصادی، حقوقی و جغرافیایی نداریم چرا که حتی در اقامت سرمایه گذاران خارجی هم سخت گیری بیشتری نسبت به کشوری مانند ترکیه داریم که به آسانی مجوز اقامت برای سرمایه گذاری می دهد.

کوده ئی ضعف کشور در جذب سرمایه های خارجی را شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در چارچوب استانداردهای بین المللی است که بخش خصوصی یا دستگاه های دولتی باید در این بخش کوشش نمایند تا فرصت های درست و در چارچوب را بدست آورند اما دارای ضعف هایی در این بخش هستیم.

مدیر کل سرمایه گذاری خارجی درباره میزان انجام پروژه های کشور برای جذب سرمایه خارجی، گفت: به لحاظ هدفگذاری در برنامه ششم توسعه حدود 65 میلیارد دلار تامین منابع اقتصادی خارجی و 30 میلیارد دلار سهم سرمایه گذاری خارجی قید شده است اما اینکه این هدف تا چه میزان می تواند محقق گردد بستگی به شرایط خارجی و داخلی کشور دارد. به عنوان نمونه برای تحقق رشد 8 درصدی اقتصاد چه بخشی را می توانیم از داخل تامین کنیم.

وی ادامه داد: برای رسیدن به چنین اهدافی چه در شرایط تحریم و غیرتحریم باز هم منابع داخلی کمی داریم پس باید کوششمان معطوف به جذب سرمایه های خارجی باشد. اگر شرایط مساعد باشد و بتوانیم هفت تا 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جلب کنیم می توانیم شاهد تاثیرات خوبی بر اقتصاد کشور باشیم.

کوده ئی گفت: اولویت مصرف سرمایه های خارجی جذب شده در حوزه های دانش بنیان و همچنین بنگاه های کوچک و متوسط است، البته زیربناها نیز دارای اهمیت خاصی هستند چرا که مبنای توسعه کشور تلقی می شوند اما اگر نگاه کوتاه مدت برای ایجاد اشتغال داشته باشیم بنگاه های زودبازده کوچک و متوسط با رویکرد صادرات محور باید جزو اولویت ها قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1208

به "جذب 6 میلیارد دلار سرمایه خارجی تا خاتمه سال جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جذب 6 میلیارد دلار سرمایه خارجی تا خاتمه سال جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید