مصاحبه با عبدالله امیدوار، نخستین جهانگرد ایرانی

به گزارش مجله تانی بای، روزنامه همشهری - مرضیه موسوی: عبدالله امیدوار 87 ساله ساکن یکی از آپارتمان های برج های آ. اس. پ است و چند روزی در هفته، خود را به کاخ سعدآباد و موزه برادران امیدوار می رساند؛ جایی که ثمره 10 سال از بهترین روزهای جوانی اش و حاصل سفر به دور جهان و زندگی در میان قبایل ناشناخته در آن به نمایش درآمده است.

مصاحبه با عبدالله امیدوار، نخستین جهانگرد ایرانی

عیسی و عبدالله امیدوار سال 1333 سفری تحقیقاتی به دور جهان را با 2موتورسیکلت از تهران آغاز کردند. راهی که پا در آن می گذاشتند برای تمام جهان پر از شگفتی بود و به هر شهر و کشوری که می رسیدند مورد استقبال مردم و چهره های سرشناس بودند. موزه برادران امیدوار در دهه80 افتتاح شد؛ فضای کوچکی در کالسکه خانه سلطنتی کاخ سعدآباد که بخشی از یادگاری های سفر این 2برادر در آن به نمایش گذاشته شده است. عیسی و عبدالله امیدوار نخستین مؤسسان باشگاه کوهنوردی دماوند، نخستین ایرانیانی که به قله هیمالیا راه پیدا کردند و نخستین جهانگردانی بودند که پا به زندگی قبایل بدوی می گذاشتند. عیسی امیدوار 90سالگی اش را در شیلی می گذراند و عبدالله امیدوار خیابان های شمیران را برای رفتن به موزه ای که با آمالش فاصله زیادی دارد طی می نماید.

او می گوید: وقتی ما سفر خود را آغاز کردیم در هر گوشه از جهان مردم و قبایلی را دیدیم که چقدر شبیه قصه های کودکی ما زندگی می کردند. این یکی از ذوق های پنهان من و عیسی در هر سفر بود که آنچه را می دیدیم با قصه هایی که در کودکی از پدر و مادر شنیده بودیم منطبق می کردیم و در واقعیت دنبال آن افسانه ها می گشتیم.

سفر تحقیقاتی شما به نقاط کمتر دیده شده جهان، احتیاج به شناخت اولیه و همچنین آمادگی جسمانی بالایی داشت. امکانات دهه30 تهران چگونه این فرصت را برای شما فراهم کرد تا ذهن و بدن شما برای چنین سفری آماده باشد؟

ما از ابتدا تصمیم به سفری تحقیقاتی داشتیم. قصد ما از سفر، دیدن جزئیات زندگی قبیله های دورافتاده بود و پژوهش در خصوص آنها. بنابراین باید خودمان را برای هر اتفاقی آماده می کردیم. ما 3سال قبل از آغاز سفر، تمرینات سختی را در زمینه ورزش های استقامتی آغاز کردیم. آن موقع هنوز در تهران هیچ باشگاه کوهنوردی وجود نداشت. ما همراه جمعی از علاقه مندان به کوهنوردی در تهران به صخره نوردی و کوهنوردی می رفتیم و بعدها در سال 1332 تعدادی از نخستین مربی های کوهنوردی تهران از جمله برادرم، عیسی باشگاه کوهنوردی دماوند را افتتاح کردند. فتح قله های بلند ایران و صخره نوردی به همراه اعضای باشگاه بخشی از برنامه آمادگی جسمانی ما بود. از نوجوانی در خصوص نحوه زندگی انسان در مناطق مختلف کنجکاو بودم. به همین دلیل ماه ها وقت، صرف و همراه عشایر، کوچ نشینی را تجربه می کردم.

بیش از یک ماه با عشایر زندگی کردم و از ابعاد مختلف زندگی آنها عکس گرفتم و آن را به مجله اطلاعات هفتگی دادم. آنها با استقبال فراوان چاپش می کردند. ما برای آمادگی این سفر سخت باید به سفر می رفتیم و شرایطی مشابه آنچه را که در سفرها قرار است تجربه کنیم برای خودمان پیاده می کردیم. گرچه راه و روشی که ما برای آمادگی انتخاب نموده بودیم با هم تفاوت داشت اما من و عیسی هر دو در ذهنمان یک هدف و یک برنامه تعیین داشتیم و از همان زمان، یک روح در 2بدن شدیم تا به هدفمان برسیم. نکته جالب اینکه وقتی ما سفر خود را به سمت آسیای شرقی آغاز کردیم بعد از گذر از مرزها تازه دیدیم که جاده های کشور ما چقدر وضع بدی داشتند و درواقع سفر بعد از خروج از مرزها از نظر تردد در جاده ها راحت تر هم شده بود.

ما تنها 300کیلومتر از جهت را رفته بودیم و تازه از تهران خارج شده بودیم که موتورسیکلت ما آسیب دید. دلیلش هم خرابی جاده بود. اما تصمیم گرفتیم هرگز به پشت سر خودمان نگاه نکنیم. به همین دلیل من به جای اینکه به تهران برگردم با موتور عیسی به مشهد رفتم و قطعه ای را که خراب شده بود تهیه کردم و برگشتم. همان موقع یک قطعه یدکی از آن میله شکسته هم سفارش دادم تا با خود همراه داشته باشیم. چون ممکن بود دوباره آسیب ببیند. اما با خارج شدن از جاده های ایران، چون وضع جاده ای بهتر شد آن قطعه دوباره خراب نشد.

در کتاب خاطراتتان از تهران و شب های پر رمز و رازش به عنوان مشوقی برای سفر و کشف جهان یاد نموده اید.

بله. تهران آن موقع هوای تمیزی داشت. تابستان ها خبری از کولر نبود. شب ها با پدر و مادر در پشت بام خانه می خوابیدیم. ستاره ها آنقدر شفاف دیده می شدند و آنقدر درخشان و نزدیک بودند که فکر می کردی می توانی یکی از آنها را در مشتت بگیری. پدرم هر شب برای ما قصه می گفت و ما انگار در میان آن همه ستاره، در جهانی قصه پدر غرق می شدیم. مادرم با اینکه از تحصیل محروم بود اما قصه و افسانه های زیادی از مادر و مادربزرگش در خاطر داشت و برای ما تعریف می کرد. ما همواره برای شنیدن قصه های آنها سراپا گوش بودیم؛ قصه هایی که اغلب مردم تهران آن را سینه به سینه شنیده بودند اما نمی دانستند ریشه آن دقیقاً کجاست. قصه هایشان همواره این طور آغاز می شد که در سرزمین های دور مردمی بودند که فلان ویژگی را داشتند...

وقتی ما سفر خود را آغاز کردیم در هر گوشه جهان مردم و قبایلی را دیدیم که چقدر شبیه این قصه ها زندگی می کردند. این یکی از ذوق های پنهان من و عیسی در هر سفر بود که آنچه را می دیدیم با قصه هایی که در کودکی از پدر و مادر شنیده بودیم منطبق می کردیم و در واقعیت به جست وجوی افسانه ها بودیم.

بعد از 10 سال که سفرتان به انتها رسید و به تهران برگشتید چه تغییری در بافت اجتماعی و شهر تهران به چشمتان خورد؟

تغییرات خیلی واضح و آشکار بود. وقتی ما به تهران برگشتیم اینجا دچار تحولات اجتماعی و سیاسی زیادی شده بود. یکی از مهم ترین تغییرات تهران در دهه40 که در بدو ورودمان با آن روبه رو بودیم وضع راه ها بود. وقتی ما تهران را ترک می کردیم تنها جاده نسبتاً هموار شهر، جاده ای بود که به سمت خراسان می رفت؛ آن هم هنوز آسفالت نشده بود و صدمه زیادی به موتور ما زد. اما بعد از برگشت با جاده های هموار و نسبتاً بهتری روبه رو شدیم. یکی از اتفاق های جالب این بود که وقتی ما تهران را ترک می کردیم هنوز مردم تلویزیون نداشتند.

حداقل در خانواده و همسایه های ما کسی تلویزیون نداشت. چند سال بعد از آغاز سفر ما، برای نخستین بار تلویزیون وارد خانه های مردم تهران شده بود. آن موقع کشورهای دیگر تلویزیون داشتند و وقتی ما وارد شهر و کشوری می شدیم دوربین ها را می دیدیم که از ورود ما فیلمبرداری می کردند و گاهی مصاحبه می کردیم و در جلسات دیدار ما با شخصیت های مهم گاهی دوربین های فیلمبرداری حضور داشتند.

تلویزیون دیرتر از شهرهای اروپایی به تهران رسید. از دوستان و آشنایان شنیده بودیم که وقتی ما را در تلویزیون ایران نشان داده بودند مادرم تلویزیون را بغل نموده و چون دستش به صورت ما نمی رسید شیشه تلویزیون را نوازش نموده و بوسیده بود.

در مدت 10 سال دوری از خانه و خانواده به دلیل محدودیت های ارتباطی که آن موقع وجود داشت چگونه از حال خانواده خود باخبر می شدید؟

به محض ورودمان به هر منطقه سریع نامه ای به تهران می نوشتیم و از طریق پست ارسال می کردیم. به دلیل کم بودن وسایل ارتباطی، پست آن موقع با ساز و کار مرتبی کار می کرد. بیشتر از یک ماه طول می کشید که نامه ما به تهران برسد و 3ماه هم زمان می برد تا جواب نامه را دریافت کنیم. بسیار دلمان برای خانه و مادر و پدرمان تنگ می شد اما موضوعاتی مثل دلتنگی و ترس از خطر چیزهایی است که اگر می خواستیم به آن فکر کنیم باید قید سفر را می زدیم.

مثلاً در طول 8ماهی که در قطب بودیم 2، 3بار برای خانواده نامه نوشتیم و نامه دریافت کردیم. از ابتدای سفر قصدمان این بود گنجینه ای از زندگی قبایل مختلف با خود به همراه بیاوریم. اشیای ارزشمندی هم از سراسر جهان جمع نموده بودیم که باید با خود به تهران می آوردیم. موتورسیکلت ها که جایی نداشتند. بنابراین مجبور بودیم آنها را با پست به ایران بفرستیم. تعدادی از آنها را که ارزش بیشتری داشتند در صندوق های امانات بانک نگهداری می کردیم و بقیه را در انباری خانه نگه می داشتیم.

از همان ابتدا تصمیم داشتید این اشیا را در موزه به نمایش بگذارید. اما چرا افتتاح این موزه تا دهه80 به طول کشید؟

این اشیا هم از نظر تاریخی ارزشمند هستند و هم جنبه های انسان شناسی دارند. ما برای به دست آوردن هرکدام از این اشیا زحمت زیادی کشیده ایم. بعد از بازگشت از سفر، دیداری در کاخ سعدآباد با پهلوی اول داشتیم و دغدغه خود را در خصوص تأسیس موزه و نمایش آثار مطرح کردیم. متأسفانه آن موقع این دغدغه اصلاً درک نشد و به جای آن وعده زمینی در عباس آباد را به ما دادند. ولی ما گفتیم که این زمین بدون هیچ ساختمانی که بتوانیم اشیا را در آن نگهداریم و به نمایش بگذاریم به درد ما نمی خورد. اشیا سال ها در زیرزمین خانه و صندوق امانات بانک باقی ماند. تا اینکه در دوره مدیریت آقای عبدالعلی پور در کاخ سعدآباد یک روز از ما، دعوت و نسبت به دایر کردن این نمایشگاه و موزه ابراز علاقه کردند.

یک سال این آثار در نمایشگاهی که مورد تأیید ما هم بود نمایش داده شدند. این، نخستین موزه جهانست که چنین آثار ارزشمندی از زندگی قبایل مختلف در آن گرد آمده. بعد از مدتی نمایشگاه تعطیل شد و کالسکه خانه سلطنتی که ساختمان نسبتاً کوچکی داشت برای نمایش آثار انتخاب شد. اکنون اشیا در این ساختمان تنها پشت ویترین ها به نمایش گذاشته شده است؛ در حالی که کاربرد هیچ کدام از آنها برای مخاطبان تعیین نیست. تعداد خیلی زیادی از اشیا هنوز در انباری شخصی من وجود دارد و جایی برای نمایش آنها نیست. ما برای نمایش کامل آنچه از ابتدای سفر در سر داشتیم به فضایی بیش از 10برابر اینجا احتیاج داریم. من در خانه مراقبت بهتری از آنها می کنم. متأسفانه کسی قدر این اشیا را نمی داند.

هنوز هم از سراسر جهان مقالات و گزارش هایی از سفر من و عیسی در نشریات مهم جهان چاپ می گردد. با وجود گسترده تر شدن وسایل ارتباطی و راحت تر شدن سفر هنوز کسی در جهان دست به چنین سفر اکتشافی و تحقیقاتی نزده و همچنان مقالات ما منبعی برای آموزش در دانشگاه ها و کرسی های بزرگ علمی جهان هستند.

چه شد که بعد از انتها سفر به تهران برگشتید و به جای زندگی در شیلی و کشورهای دیگر، تهران را برای سکونت انتخاب کردید؟

من و عیسی با این شهر خاطرات زیادی داریم. ماه رمضان رسم این بود که هر شب بعد از افطار به دید و بازدید می رفتیم. پدرم چراغ فانوسی در دست می گرفت و کوچه ها و خیابان های گلی را پشت سر می گذاشتیم. خاطره رفتن به حرم حضرت عبدالعظیم(ع) و سوار شدن به ماشین دودی همواره با ما می ماند. من شهرم را دوست دارم و هر روز از همصحبتی با مردمش انرژی می گیرم. ما هر دو اصالتمان را دوست داریم و به آن عشق می ورزیم. عیسی هم قصد داشت به تهران بیاید اما در شیلی اسیر عشق دختری شد و ازدواج کرد و همانجا ماندگار شد.

سختی سفر دلسردتان نکند

جوانان خیلی زیادی هستند که به من می گویند قصد سفر به دور جهان را دارند. از من می خواهند تجربیاتم را در اختیارشان قرار دهم. من هم آنها را هدایت می کنم. مدتی می گذرد اما خبر از سفر هیچ کدامشان به گوشم نمی خورد. خیلی ها می روند و در میانه راه خسته می شوند. مهم ترین توصیه من این است که سختی ها دلسردشان نکند و هیچ وقت به عقب برنگردند. سفر کردن به دور جهان تنهایی ممکن نیست.

بیش از یک همراه هم برای این سفر توصیه نمی کنم. من و عیسی اگر توانستیم سفرمان را به انتها برسانیم به این دلیل بود که از ابتدا هدفمان را یکی کردیم. منیت در سفر ما معنایی نداشت. این، موضوعی است که خیلی ها از آغاز سفر به آن بی توجه هستند. ما برای تأمین هزینه های سفر مجبور به کار در معدن و زمین کشاورزی و... بودیم. بارها مرگ را به چشم دیدیم. ما تجربه سخت ترین شرایط را داشتیم. اما هدفمان بیش از هر چیز دیگری برایمان مهم بود.

منبع: برترین ها
انتشار: 10 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 184

به "مصاحبه با عبدالله امیدوار، نخستین جهانگرد ایرانی" امتیاز دهید

4 کاربر به "مصاحبه با عبدالله امیدوار، نخستین جهانگرد ایرانی" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه با عبدالله امیدوار، نخستین جهانگرد ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید