خانه های تاریخی که دست محبت می خواهند

به گزارش مجله تانی بای، ایسنا/ سخنان رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر قزوین پیرامون خانه های تاریخی که دست محبت می خواهند، بود.

خانه های تاریخی که دست محبت می خواهند

داستان چیست؟

مهدیه سادات قافله باشی، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر قزوین با بیان این که شهر قزوین ظرفیت بالایی در عرصه خانه های تاریخی دارد، توضیح داد: خانه خطیبی، داعی، دکتر اسدی، مرتضوی، زنجانچی، صلاحی، زعیم و خانه مشاطان از جمله ظرفیت های خانه های تاریخی و گردشگری قزوین است که هیچ ارگان مشخصی برای این خانه ها کاربری تعریف نکرد.

بیشتر بخوانیدسفر به قزوین پایتخت خوشنویسی

وی اضافه کرد: اغلب این خانه ها احتیاج به بازسازی و بهسازی دارند تا بتوانند آماده بازدید گردشگران، عکاسان و معماران شوند؛ خانه های تاریخی قزوین به عنوان ویترین معماری ایرانی و اسلامی می تواند حکایت خوبی از هویت معماری برای گردشگران تعریف کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر قزوین اظهار کرد: برای خانه های تاریخی شهر قزوین باید کاربری هایی مطابق با احتیاج روز برای مثال خانه عکاسان، خانه معماری، خانه صنایع دستی و موزه تعزیه تعریف کنیم، چراکه هرچقدر مردم از این خانه ها بازدید بیشتری داشته باشند حافظه تاریخی شهر تقویت و از تخریب این خانه ها جلوگیری می شود.

وی اعلام کرد: قزوین شهر صفوی و قاجاری است و با توجه به ظرفیت تاریخی که در این شهر داریم، ظرفیت تکثر موزه ها را باید داشته باشیم و به همین منظور باید خانه های تاریخی قزوین را بازسازی و احیا کنیم.

پیگیر بازسازی حمام بلور هستم

قافله باشی تأکید کرد: بازسازی حمام بلور یکی از آثار تاریخی رو به تخریب شهر قزوین است که بیش از 10 بار در صحن شورای شهر آن را پیگیری کردم. حمام بلور در محور امامزاده سلطان سید محمد (ع) به عنوان دومین محور گردشگری قزوین در مجاورت آب انبار سردار واقع شده است که متأسفانه سال هاست که درب آن بسته و به مخروبه تبدیل شد.

وی گفت: این خانه های تاریخی هرچقدر در معرض دید عموم قرار بگیرد و سایت گردشگری باشد توجه مرم را جلب و از فرایند تخریب آن جلوگیری می شود، ضمن اینکه خانه های تاریخی می تواند ظرفیت خوبی برای اقامتگاه های بومگردی باشد.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر قزوین یادآور شد: کاربری های جدیدی مثل رستوران، فضاهای تجاری مانند خانه صنایع دستی، خانه فرش قزوین، خانه مکتب نقاشی قزوین، خانه مکتب خوشنویسی قزوین ازجمله کاربری هایی است که می توان برای این خانه ها تعریف کرد.

وی یادآور شد: اگر توان تعریف کاربری نداریم باید درب خانه ها را به روی گردشگران و عموم مردم باز بگذاریم، بسته بودن این خانه ها به هر دلیلی نگرانی و بیم تخریب را به همراه دارد، این خانه ها تزیین شده و دارای کاشی کاری خاصی است که قسمت اعظم آن گچ بری های ویژه ای دارد که به دوره صفویه و قاجار برمی شود، کاشان، اصفهان و زنجان نیز این ظرفیت را دارد و به خوبی از آن استفاده می نماید.

قافه باشی اظهار کرد: اگر بهسازی و بازسازی صورت نگیرد، زمانی که این خانه ها بیش ازحد خراب شود دیگر نمی شود دستور کار برای بهسازی و بازسازی و کاربری جدید منطبق با احتیاج روز جامعه برای آن تعریف کرد، علی رغم اینکه در سه سال گذشته بازسازی و بازسازی این خانه ها در ردیف بودجه شهرداری آمد اما، قدم مثبتی برداشته نشده است.

شهرداری قزوین در حوزه خانه های تاریخی ورود نکرده است

وی گفت: شهرداری قزوین هنوز در حوزه خانه های تاریخی ورود جدی نکرد، خانه های تاریخی که متولی آن شهرداری بوده نیز هنوز در دستور کار قرار نگرفته است و با بی مهری با آن برخورد می شود؛ در شهرداری قزوین اراده ای برای تعریف کاربری های جدید برای خانه های تاریخی وجود ندارد و درخواست دارم این خانه ها در معرض دید عموم گردشگران، دانشجویان، دانشجویان معماری قرار بگیرد و از این خانه ها استفاده شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر قزوین یادآور شد: از مقامات ارشد استان به ویژه استاندار قزوین درخواست می کنم که از خانه های تاریخی قزوین بازدید نمایند و این ظرفیت را موردتوجه جدی قرار دهند.

منبع: همگردی
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1005

به "خانه های تاریخی که دست محبت می خواهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه های تاریخی که دست محبت می خواهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید