سرما خوردگی سر در مقابل سرما خوردگی قفسه سینه

به گزارش مجله تانی بای، سرما خوردگی به دو دسته تقسیم می گردد، سرما خوردگی سر و سرما خوردگی قفسه سینه. این نوع سرما خوردگی چیزی بین یک هفته تا چند ماه بسته به بخشی از دستگاه تنفسی که تحت تاثیر قرار گرفته، طول می کشد.

سرما خوردگی سر در مقابل سرما خوردگی قفسه سینه

سهیلا حاجی زاده

منبع: راسخون

سرما خوردگی به دو دسته تقسیم می شود، سرما خوردگی سر و سرما خوردگی قفسه سینه. این نوع سرما خوردگی چیزی بین یک هفته تا چند ماه بسته به بخشی از دستگاه تنفسی که تحت تاثیر قرار گرفته، طول می کشد. در بروز سرما خوردگی دو ویروس اصلی یعنی رینوویروس ها و کرونویروس ها به منطقه نازوفارنکس قسمت بالایی دستگاه تنفسی حمله می نمایند، سرما خوردگی قفسه سینه فرم پیچیده ای از سرما خوردگی بوده که قسمت پایینی دستگاه تنفسی را تحت تاثیر قرار داده که ناحیه قفسه سینه را پوشش می دهد. هنگامی که سرما خوردگی قفسه سینه آغاز می شود، اغلب نشانه ای از نزدیک شدن به برونشیت حاد می باشد. اجازه دهید تا جنبه های مختلف هر دو نوع سرما خوردگی را که در آن ها پاتوژن های در ارائه علائم مربوطه نقش دارند را به منظور توانایی ترسیم خطوط مشخصی از تمایز بین هر دو بیماری آنالیز کنیم.

سرما خوردگی سر در مقابل سرما خوردگی قفسه سینه

پاراگراف های زیر جزئیات مختلف مربوط به هر دو نوع سرما خوردگی را توضیح می دهد، به طوری که تفاوت های متقابل بین هر دو را به آسانی بیان می نماید. بخش زیر شامل چهار اسم فرعی به منظور ایجاد تمایز بین دو نوع سرما خوردگی می باشد.

منطقه ها آسیب دیده دستگاه تنفسی

سرما خوردگی ناحیه نازوفارنکس قسمت بالایی دستگاه تنفسی را تحت تاثیر قرار می دهد. پشت بینی، منطقه ها درونی سقف بینی و گلو هم در ابتدای سرما خوردگی دچار سوزش می شوند. ویروسی که باعث بروز عفونت های سرما خوردگی سر می شود از قسمت پشت بینی آغاز شده و در همه منطقه ها تا پشت گلو ادامه داشته و باعث بروز التهاب در این نواحی می شود. این مواد منجر به گلو درد و خارش معمول مانند احساس سوزش در انتهای دهان همراه با فراوری بیش از حد مخاط شده که منجر به آبریزش بینی می شود. از سوی دیگر، سرما خوردگی قفسه سینه ناشی از عفونت ویروسی در قسمت پایین تر دستگاه تنفسی منجر به التهاب در این نواحی و فراوری بیش از حد مخاط شده که باعث انسداد جزئی برونشیل ها به علت تجمع مخاط آلوده در این مکان می شود. علائم این بیماری مشابه با برونشیت حاد می باشد. در واقع، یک سرما خوردگی قفسه سینه اغلب پیش زمینه ابتلا به برونشیت حاد می باشد.

عوامل آلوده نماینده

در حالی که سرما خوردگی در نتیجه حمله آدنو ویروس ها و کرونو ویروس ها به بدن ما می باشد، در حالی که سرما خوردگی قفسه سینه ممکن است به وسیله آدنو ویروس ها، ویروس های آنفولانزا و باکتری های خاصی به همراه رینو ویروس ها ایجاد شود. عطسه های مکرر و خشک شدن سرفه هم ممکن است ایجاد شود، در صورتی که سرما خوردگی به وسیله مواجهه با مواد آلرژی ایجاد شود. از سوی دیگر، علائم سرما خوردگی قفسه سینه شامل خس خس، تنفس شدید، گرفتگی قفسه سینه و درد یا احساس سوزش ناگهانی در قفسه سینه هنگام تنفس یا سرفه می باشد. علائم خاص این بیماری ممکن است با بعضی از علائم بیماری آنفولانزا مانند تب، ضعف، سردرد و غیره همپوشانی داشته باشد.

درمان سرما خوردگی قفسه سینه در مقابل سرما خوردگی سر

سرما خوردگی قفسه سینه ممکن است به وسیله تجویر NSAIDs، داروهای خلط آور، پاراستامول ها و داروهای ضد درد و بعلاوه متوقف نماینده های سرفه درمان شود. آنتی بیوتیک ها باید تنها بعد از تشخیص عفونت باکتریایی بر اساس تست نمونه های فیزیولوژیکی تجویز می شود. در خصوص سرما خوردگی سر، علاوه بر تجویز داروهای ضد انعقاد، داروهای ضد درد پاراستامول ها، آنتی هیستامین ها هم به تسکین علائمی مانند سرفه های خشک و عطسه های مکرر و بعلاوه آبریزش بینی یاری می نماید.

از آن جا که هر دو فرم سرماخوردگی به وسیله عفونت ویروسی ایجاد می شود، برترین روش درمان این بیماری تقویت و فعال کردن سیستم ایمنی بدن به منظور سرعت بخشیدن به فرایند نابودی پاتوژن های ویروسی می باشد. برای این هدف، مصرف ویتامین C و مکمل های روی و مصرف مواد غذایی مغذی غنی از آنتی اکسیدان ها، پروتئین ها و مواد معدنی توصیه می شود. نوشیدن میزان زیادی آب هم به جبران مایعات از دست رفته به وسیله ترشحات مخاطی یاری می نماید. بعلاوه نوشیدن میزان زیادی آب به خروج هرگونه داروها و مواد شیمیایی اضافی از بدن و به پیشگیری از اثرات نامطلوب بیماری یاری می نماید.

منبع: راسخون
انتشار: 30 مهر 1400 بروزرسانی: 30 مهر 1400 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1791

به "سرما خوردگی سر در مقابل سرما خوردگی قفسه سینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرما خوردگی سر در مقابل سرما خوردگی قفسه سینه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید