نکاتی که پیش از خرید تبلت باید بدانید

به گزارش مجله تانی بای، تا چند سال پیش تبلت ها محصولات مهمتری در بازار بودند اما با بزرگ شدن صفحه نمایش تلفن های هوشمند، کارکرد اصلی شان را از دست دادند. حالا که کاربران می توانند در ابعاد یک تلفن هوشمند 4 اینچی صفحه نمایش 5.5 اینچی در اختیار داشته باشند تقریبا دلیلی برای خرید یک تبلت وجود ندارد. اما همه مردم هم تبلت ها را فقط به خاطر صفحه نمایش بزرگ شان نمی پسندند و کارکردهای دیگری هم برای این محصولات قائل هستند. از مهم ترین آن ها باید به تماشای ویدیو و فیلم در کنار مطالعه سایت های گوناگون و کتاب های الکترونیکی اشاره نمود. بنابراین می توان گفت که تبلت ها هنوز هم کاربران خاص خودشان را دارند.

نکاتی که پیش از خرید تبلت باید بدانید

با این حال با کوچک ترشدن بازار تبلت ها در چند سال اخیر، تغییراتی هم در این بازار ایجاد شده است. اگرچه هنوز هم محصولات اپل موسوم به آیپد برترین گزینه های بازار هستند اما محصولاتی که از تولیدنمایندگان متفرقه بازار بودند هم صندلی خودشان را از دست داده اند و حالا در شرایطی مشابه با بازار تلفن های هوشمند در اینجا هم سامسونگ به رقیب اصلی اپل تبدیل شده است. واقعیت غم انگیز ماجرا اما این است که خرید تبلت های اپل و سامسونگ در شرایط فعلی بازار ایران اندکی سخت به نظر می رسد. بنابراین بسیاری از کاربران توانایی خرید محصولات این دو برند را ندارند و مجبور هستند به سایر تولیدنمایندگان بازار اطمینان پیدا نمایند.

در این زمینه بخوانید:

چرا گلکسی نوت و قلم آن رقیبی در بازار تلفن های هوشمند ندارند؟

هوادار محصولات اپل هستید؟ یک چمدان اسکناس آماده کنید!

اما نکاتی وجود دارند که فارغ از برند و تولیدنماینده تبلت باید به آن توجه کنید. اگر تصمیم دارید یک تبلت مناسب بخرید در ادامه با نکات مهمی که پیش از خرید چنین محصولاتی باید بدانید، آشنا می شوید.

آیا واقعا به تبلت احتیاج دارید؟

این سوال مهم ترین پرسش و تاثیرگذارترین نکته ای است که پیرامون خرید یک تبلت باید به آن توجه کنید. اگر تلفن هوشمندی دارید که صفحه نمایش نسبتا بزرگی دارد و به شما یاری می نماید تا در فضای اینترنت به راحتی جستجو کنید و مطالعه کنید پس احتیاجی به تبلت ندارید. اما اگر جدا از یک لپتاپ یا تلویزیون به یک صفحه نمایش بزرگ همراه احتیاج دارید که روی آن فیلم و سریال دیدن کنید یا کتاب بخوانید پس تبلت ها می توانند گزینه مناسبی برای شما باشند. نباید فراموش کنید که رده های قیمتی پایین بازار تبلت ها گزینه های مطلوبی در اختیارتان قرار نمی دهد و از سوی دیگر صفحه نمایش های کوچک یا صفحه نمایش های بزرگ اما با کیفیت پایین تر دارند.

بسیاری از کاربران پس از آن که یک تبلت میان رده خریداری نموده اند، متوجه شده اند که محصولی که به دستشان رسیده قدرت سخت افزاری قدرتمندی ندارد و در اجرای بازی های سنگین مشکل دارد. بنابراین اگر تصمیم دارید برای بازی های موبایلی به سراغ یک تبلت نه چندان گران قیمت بروید شاید بهتر باشد برای خرید یک تلفن هوشمند قدرتمندتر هزینه بیشتری کنید.

احتیاجهایتان را اولویت بندی کنید

پس از آن که به این نتیجه رسیدید که واقعا به یک تبلت احتیاج دارید یا نه حالا باید احتیاجهایی که قرار است با آن تبلت رفع شوند را فهرست کنید. گروهی از کاربران تصمیم می گیرند با خرید یک تبلت آن را جانشین لپتاپ ضخیم و سنگین خود نمایند. اگرچه تبلت ها تحت هیچ شرایطی قابل مقایسه با لپتاپ ها نیستند اما اگر کاری که با لپتاپ تان انجام می دهید چندان جدی و خاص نیست می توانید روی یاری تبلت ها حساب باز کنید. حالا تبلت ها هم توانایی اجرای برنامه های آفیس را دارند و البته با بسیاری از سایت های کاربردی هم هماهنگ شده اند.

بهتر است پیش از خرید یک تبلت احتیاجهایتان را روی کاغذی یادداشت کنید و به ترتیب اولویتی که برایتان دارند هم طبقه بندی کنید. اگر در گروه کاربرانی قرار می گیرید که تبلت ها را برای مطالعه سایت های گوناگون و کتاب های الکرونیکی روی یک صفحه نمایش بزرگ و بی دردسر می پسندند شاید بهتر باشد به سراغ تبلت هایی بروید که کیفیت صفحه نمایش بالاتری ارائه می دهند. این تبلت ها در رده های قیمتی پایین تر معمولا صفحه نمایش کوچکی دارند. بنابراین اگر خواستار خرید یک تبلت با صفحه نمایش بزرگ و مجذوب کننده هستید، بهتر است که هزینه بیشتری کنید.

چه اندازه هزینه می کنید؟

حالا که می دانید از یک تبلت چه انتظاراتی دارید، زمان آن رسیده تا بودجه ای که برای خرید یک تبلت در نظر دارید را هم معین کنید. قیمت یک تبلت لزوما به معنای کاربردی بودن آن نیست. بسیاری از محصولات بازار قیمت قابل توجهی دارند اما از رقبایی که مقرون به صرفه تر هستند هم بی فایده تر به نظر می رسند. نکته اساسی حین خرید یک تبلت آن است که اولویت هایتان را یادداشت کنید. برای گروهی از کاربران یک تبلت با سخت افزار قدرتمند اما با صفحه نمایش معمولی انتخاب بهتری است اما گروهی هم هستند که صفحه نمایش با کیفیت را به سخت افزار بی بدیل ترجیح می دهند. قیمت گذاری تبلت ها هم دقیقا تحت تاثیر چنین استانداردهایی مشخص می گردد. در هر رده قیمتی در بازار تبلت ها هم محصولاتی وجود دارند که ناامیدنماینده به نظر می رسند و هم محصولاتی وجود دارند که احتیاجهای هر کاربری را رفع می نمایند. بهتر است در این باره تحقیق کنید.

به برندها توجه کنید

اگر تصمیم به خرید آیپدهای اپل یا سرفیس های مایکروسافت را ندارید و می خواهید یک تبلت اندرویدی بخرید باید بیشتر از قبل به برند محصولی که خریداری می کنید، توجه کنید. بازار تبلت های اندرویدی در ایران به وسیله چند تولیدنماینده بزرگ احاطه شده که از مهم ترین آن ها باید به سامسونگ، لنوو و هواوی اشاره نمود. محصولات لنوو قیمت به نسبت پایین تری دارند و تنوع بسیار بیشتری هم دارند. خرید محصولات هواوی به علت عدم پشتیبانی از سرویس های گوگل چندان پیشنهاد نمی گردد و سامسونگ هم مشتری های خاص خودش را دارد. تنوع هر کدام از این برندها بستگی به تولیداتی که دارند، گوناگون است.

ابعاد تبلت را در نظر بگیرید

تبلت ها ابعاد مختلفی دارند؛ از مدل های 7 اینچی گرفته تا محصولاتی که بزرگ تر از 10 اینچ هستند. در رده های قیمتی پایین معمولا تبلت های بزرگی در بازار وجود ندارند و اگر هم وجود داشته باشند، چندان کیفیت جالبی ندارند. هر چه قیمت یک تبلت بیشتر باشد احتمال اینکه صفحه نمایش آن هم بزرگتر گردد، بیشتر است. با این حال این انتها کار نیست. اگر احساس می کنید یک تبلت هفت اینچی تفاوت خاصی با یک تلفن هوشمند برای شما ندارد، شاید بهتر باشد به تبلت های بزرگ تر فکر کنید. اگر هم احساس می کنید تبلت های 10 اینچی بیش از حد بزرگ هستند می توانید به سراغ تبلت های 9 اینچی یا 8 اینچی بروید.

باید به نسبت تصویر تبلت ها هم توجه کنید. تبلت هایی که نسبت تصویر 4 به 3 دارند و ابعادی شبیه به آیپدهای اپل را در فکر ایجاد می نمایند بیشتر برای مطالعه و وبگردی مناسب هستند. تبلت هایی که نسبت تصویر 16 به 9 دارند اما برای دیدنی فیلم و سریال و ویدیوهای آموزشی مناسب تر هستند.

سخت افزار را نباید فراموش کنید

تبلت ها قرار نیست با تلفن های هوشمند یا لپتاپ ها رقابت نمایند به همین علت سخت افزار خاص خودشان را پشتیبانی می نمایند. نباید فراموش کنید که تبلت ها در رده قیمت های پایین معمولا کیفیت سخت افزار ایده آلی ندارند. بنابراین باز هم تاکید می کنیم اگر در پی خرید یک محصول مناسب برای بازی هستید شاید بهتر باشد تبلت ها را فراموش کنید و به سمت تلفن های هوشمند با صفحه نمایش بزرگ حرکت کنید که قیمتی نزدیک به تبلت های غول پیکر دارند اما سخت افزار بسیار بهتری دارند. در مجموع نباید فراموش کنید که سخت افزار تبلت ها چندان قدرتمند نیست و برای داشتن یک تبلت قدرتمند و بی نقص باید بیشتر از 10 میلیون تومان در بازار فعلی خرج کنید.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 16 مهر 1400 بروزرسانی: 16 مهر 1400 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1774

به "نکاتی که پیش از خرید تبلت باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی که پیش از خرید تبلت باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید