پروژه دیوانه وار اردوغان؛ ساخت کانال استانبول شروع شد

به گزارش مجله تانی بای، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه کلنگ شروع پروژه عظیم کانال استانبول را بر زمین زد.

پروژه دیوانه وار اردوغان؛ ساخت کانال استانبول شروع شد

بهترین تجربه سفر را با تور استانبول در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا دیدن کنید و لحظات زیبایی را در این شهر تاریخی و تفریحی بگذرانید.

اردوغان با انتشار توئیتی در توصیف این پروژه نوشت: امروز صفحه جدیدی در تاریخ توسعه و پیشرفت ترکیه گگرددیم.

در تهیه این پروژه در مجموع 204 کارشناس از جمله 51 دانشمند از 11 دانشگاه مختلف تحقیق انجام دادند. همچنین در فرایند مدل سازی آن نیز 3500 نفر از 35 کشور مختلف حضور یافتند.

این پروژه که به موازات تنگه بسفر، دریای مرمره را به دریای سیاه متصل می نماید، با مخالفت بسیاری از جمله شهردار استانبول روبه رو شده است.

مرحله نخست این پروژه عظیم، با احداث پل سازه لی دره شروع می گردد.

به گزارش خبرگزاری دولتی آناتولی اردوغان درباره اهداف و ضرورت پروژه کانال استانبول گفت: در دهه 1930، سالانه به طور متوسط 3 هزار کشتی از تنگه بسفر عبور می کرد، این رقم امروز به 45 هزار ففرایند رسیده است. عبور هر ابرکشتی از تنگه بسفر خطر جدید برای شهر به شمار می رود. هر دو جهت شمال، جنوب و شرق-غرب تنگه بسفر، ترافیک سنگینی از نظر تردد کشتی از هر کلاس و ظرفیتی وجود دارد در صورت تصادف کشتی هایی که از محصولات ارگانیک گرفته تا مواد نفتی حمل می نمایند، حیات طبیعی دریاهای مان در معرض خطر قرار می گیرند.

هدف اجرای این پروژه عظیم که شخص رجب طیب اردوغان آن را دیوانه وار توصیف می نماید، کاهش حجم تردد در تنگه بسفر و سرریز ترافیک دریایی این آبراهه طبیعی به کانال جدید و جلوگیری از بروز خسارات زیست محیطی عنوان شده است. کانال استانبول قرار است به طول 45 کیلومتر، عرض 273 متر و عمق 21 متر با بودجه حداقل 15 میلیارد دلار ساخته گردد.

رئیس جمهور ترکیه همچنین گفت با اتمام بخش منطقه باشاک شهیر- باغچه شهیر- حادیم کوی این پروژه، انتشار کربن 32 هزار و 126 تن کاهش خواهد یافت و سالانه از نظر زمان و سوخت در مجموع 717,2 میلیون لیر صرفه جویی خواهد شد.

تجمع مخالفان در اعتراض به ساخت کانال استانبول

منتقدان چه می گویند؟

با این حال این پروژه مخالفان جدی دارد. اکرم امام اغلو، شهردار استانبول و حزب جمهوریخواه خلق معتقدند این پروژه اکوسیستم دریایی فعلی را به خطر می اندازد و به علاوه کلان شهر را از شماری از منابع آب تازه محروم می نماید.

تایفون کهرمان (قهرمان) از اعضای شورای شهر استانبول می گوید: هدف واقعی کانال استانبول خلق سود نجومی برای بازیگران بخش خصوصی فعال در ساخت و راه اندازی این آبراه است. عظیم ترین خیانتی که می گردد در حق استانبول کرد.

با این حال اردوغان در پاسخی تلویحی به منتقدان گفت: کانال استانبول نه تنها در ترکیه بلکه در دنیا عنوان برترین پروژه دوستدار محیط زیست را از آن خود خواهد نمود.

منبع: فرارو
انتشار: 19 تیر 1400 بروزرسانی: 19 تیر 1400 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1655

به "پروژه دیوانه وار اردوغان؛ ساخت کانال استانبول شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروژه دیوانه وار اردوغان؛ ساخت کانال استانبول شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید