چه کسی والیبال ایران را به این روز انداخت؟

به گزارش مجله تانی بای، فرهاد نفرزاده درباره عملکرد تیم ملی والیبال ایران در مرحله فینال مسابقات قهرمانی آسیا گفت: مسابقات از نظر سطح کیفی خیلی بالا نبود چرا که تیم های شرکت نماینده مثل کره جنوبی و چین از نظر قدرت تیمی خوب نبودند و از قبل قابل پیش بینی بود که تیم ایران و ژاپن به مرحله فینال راه پیدا می نمایند. مسابقات از پیش مشخص شده بود و به خاطر فاصله فنی که بین تیم های ایران و ژاپن وجود داشت باعث شده بود مسابقات جذابیت زیادی نداشته باشد.

چه کسی والیبال ایران را به این روز انداخت؟

افراد محدودی به کمیته فنی دعوت می شوند

وی بااشاره به سطح فنی ایران و ژاپن گفت: از زمان برگزاری مسابقات لیگ ملت ها بار ها به این موضوع اشاره شد که تیم ملی در مسیر سراشیبی نهاده شده است. مدیریت و برنامه ریزی این تیم فدراسیون والیبال است. سال گذشته در مسابقات قهرمانی دنیا وقتی تیم در جایگاه سیزدهم نهاده شد زنگ خطر برای والیبال به صدا عایدی. در آن موقع داورزنی اظهار داشت کادرفنی احتیاج به تقویت دارد. از دیدگاه خودشان یک کمیته فنی تشکیل دادند و افراد محدودی هم دعوت کردند.

تیم ملی از لیگ ملت ها هم بدتر و ضعیف تر شده بود

مربی والیبال ایران مطرح نمود: در جلسات کمیته فنی افرادی حضور دارند که خودشان در تیم ملی ذی نفع هستند. این نفرات چطور می توانند در خصوص تیم ملی تصمیم گیرنده باشند؟ بعد از آن هم تیم در لیگ ملت ها شرکت کرد و از بین 16 تیم شرکت نماینده در جایگاه چهاردهم قرار می گیرد. این نتیجه نشان می دهد تیم ایران افت نموده است. در لیگ ملت ها اولین بازی ایران مقابل ژاپن در خاک این کشور بود که نتیجه را واگذار کردیم، آخرین بازی مقابل این تیم در خاک ایران با وجود امتیاز میزبانی خیلی بدتر نتیجه را واگذار کردیم این نشان می دهد تیم ما از هر نظر افت نموده است.

کادرفنی تیم ملی والیبال سردرگم است

مربی والیبال ایران با اشاره به اینکه کادرفنی تیم ملی دچار سردرگمی است، گفت: مهدی جلوه بازیکنی است که چهار دوره درتیم ملی حضور داشته و در هر مسابقه ای که به میدان رفته عملکرد خوبی داشته است. او با این همه آمادگی و تجربه در ترکیب تیم در مسابقات قهرمانی آسیا حضور نداشت. پوریا خانزاده در لیگ ملت ها بازیکن ثابت بود، اما در مسابقات قهرمانی آسیا جز بازیکنان ذخیره بود.

ترکیب تیم مدام تغییر می نماید

نفرزاده مطرح نمود: در لیگ ملت ها بار ها سرمربی تیم مصاحبه کرد و گفت عبادی پور را در اختیار ندارد و اگر او در ترکیب تیم بود قطعاً نتیجه طور دیگری رقم می خورد، اما الان می بینیم که برای بازی های آسیایی هانگژو و انتخابی المپیک از ترکیب تیم خط خورد. این نشان می دهد کادرفنی نسبت به نفرات تسلط ندارد که در هر بازی ارنج تیم تغییر می نماید.

والیبال به خانه تکانی مدیریتی احتیاج دارد

کارشناس والیبال در خصوص تغییر عطایی در رأس کادرفنی گفت: والیبال ما بالاتر از کادرفنی به یک خانه تکانی مدیریتی در بدنه فدراسیون احتیاج دارد. این نتایج محصول عمل مدیریت فدراسیون است. کسی که این تصمیمات را گرفته فدراسیون والیبال بوده است. بعد از لیگ ملت ها دوباره با همان گروه اتاق فکر تشکیل دادند و تصمیم گرفتند، ولی چند ساعت بعد نایب رئیس فدراسیون یک حرف دیگری می زند. همه این اتفاقات نشان می دهد یک چنددستگی حتی در بدنه فدراسیون وجود دارد.

چه کسی لیگ والیبال را به این روز انداخته است؟

نفرزاده اعلام نمود: تمامی اهالی والیبال نسبت به کیفیت لیگ والیبال انتقاد می نمایند، در حالی که در گذشته شرایط لیگ والیبال به گونه ای بود که بازیکنان حاضر نمی شدند به باشگاه های دیگر بروند، اما الان می بینیم آن ها مدام در پی این هستند که لژیونر شوند. به غیر از فدراسیون چه کسی لیگ را به این روز انداخته است؟!

عطایی عذرخواهی کرد، اما بدتر نتیجه گرفت!

وی در خصوص عدم واکنش بهروز عطایی پس از شکست سنگین مقابل ژاپن گفت: به نظرم عذرخواهی کردن یک موضوع کلیشه ای در والیبال ایران شده است. افراد هر کاری انجام می دهند مدام در حال عذرخواهی کردن هستند در صورتی که عذرخواهی یک بار، دو بار نهایتاً سه بار صورت بگیرد بعد از آن قرار است چه اتفاقی بیافتد؟! عذرخواهی زمانی اتفاق می افتد که جبران کند و آن اتفاق دیگر رخ ندهد. اگر قرار باشد دوباره همان اتفاقات تکرار گردد چه احتیاجی به عذرخواهی است؟! در لیگ ملت ها عطایی به خاطر نتایج تیم ملی عذرخواهی کرد، دوباره تیم برابر ژاپن باخت و عملکردی بدتر از لیگ ملت ها ارائه داد.

الان وقت آزمون و خطا در والیبال نیست

وی گفت: کسانی که بعد از آلکنو برای تیم تصمیم گیری می نمایند باید جوابگوی نتایج تیم ملی باشند. آن ها باید نسلی پرورش می دادند که الان تیم در آستانه مسابقات انتخابی المپیک در پی تغییر ترکیب نباشد. الان وقت این نیست که بازیکنان تیم ملی به وسیله کادرفنی تست شوند. تیم ملی مدعی دنیای است و دیگر زمان آن نیست که ما بخواهیم در آسیا خودمان را ثابت کنیم. تیم های مثل ایران و ژاپن از آسیا جدا شدند، اما وقتی تیم در مسابقات قهرمانی دنیا تیم در رده سیزدهم نهاده شد، این جایگاه بیانگر آینه تمام قد واقعیت والیبال ایران بوده، اما داورزنی نخواست آن را ببیند. بعد از آن در لیگ ملت های سال جاری چهاردهم شدیم و در آسیا هم قهرمانی را از دست دادیم و مقابل ژاپن خیلی بد باختیم.

آقایان خودشان پتانسیل والیبال را پایین آوردند

وی تأکید کرد: شرایط والیبال ایران سر و سامان بگیرد ژاپن را شکست خواهیم داد. آقایان پتانسیل والیبال را با دست خودشان پایین آوردند و مشکل اصلی همین است. در شرایط فعلی والیبال ایران احتیاج به مربی طراز اول خارجی دارد. مشکل والیبال تنها روی کار آمدن مربی خارجی نیست. اگر مربی ایرانی هم با یک سیستم درست به کار گرفته می شد بهتر کار می کرد. وقتی مربی تیم ملی در باشگاه تیم داری می نماید و منبع عایدیش از آنجاست، خیلی از مسائل به تیم ملی وارد می گردد که درست نیست.

والیبال مسیر نزولی در پیش گرفته است

نفرزاده اعلام نمود: بهتر بود وقتی بهروز عطایی راهنمایی تیم ملی را برعهده گرفت، فدراسیون با او قرارداد می بست که احتیاج نباشد او در لیگ تیم داری کند. زمانی که ولاسکو به ایران آمد تمام تمرکزش روی تیم ملی بود؛ او با فدراسیون قرارداد بست و در پی تیم باشگاهی نرفت. مربی خارجی که تیم داشته باشد و مدت زمان کوتاهی به ایران بیاید برای والیبال ایران مناسب نیست. تیم ملی صد در صد به المپیک می رسد و قهرمان بازی های آسیایی می شویم، اما والیبال ایران مسیر نزولی در پیش گرفته و در انتخابی المپیک هم این روند تکرار خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 10 شهریور 1402 بروزرسانی: 10 شهریور 1402 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 2251

به "چه کسی والیبال ایران را به این روز انداخت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسی والیبال ایران را به این روز انداخت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید