کشتار نژادی 1921 در آمریکا

به گزارش مجله تانی بای، محله گرین وود در شهر تولسا 99 سال پیش به خیابان دیوار سیاه شهرت داشت. جایی که شماری از سفید پوستان حدود هزار و 200 خانه را آتش زدند و نزدیک 300 تن از ساکنان را به قتل رساندند.

کشتار نژادی 1921 در آمریکا

ایالات متحده آمریکا 99 سال پیش در چنین روز هایی شاهد یکی از خونین ترین حوادث نژادی بود.

سال جاری، اما نود و نهمین سالگرد کشته شدن حدود 300 سیاه پوست در ایالت اوکلاهما، با اعتراض های سراسری در پی جان باختن جورج فلوید یک شهروند رنگین پوست آمریکا به دست پلیس شهر مینیاپولیس در ایالت مینه سوتا همزمان شده است.

امروز بسیاری از حادثه یورش جمعی از اوباش سفیدپوست به محله سیاه پوستان در شهر تولسا در روز های 31 مه و اول ژوئن 1921 میلادی با نام کشتار نژادی یاد می نمایند. با این حال این رویداد برای دهه ها روایت نشده و پنهان مانده بود. هنوز هم بر سر نامیدن این واقعه اختلاف نظر است و عده ای آن را شورش نژادی می نامند.

محله گرین وود در شهر تولسا 99 سال پیش به خیابان دیوار سیاه شهرت داشت. جایی که شماری از سفید پوستان حدود هزار و 200 خانه را آتش زدند و نزدیک 300 تن از ساکنان را به قتل رساندند.

این رویداد از بعد از ظهر 31 مه شروع شد و تا شامگاه اول ژوئن ادامه یافت. این اتفاق بزرگترین ناآرامی تاریخ ایالات متحده را از زمان جنگ داخلی آمریکا رقم زد. محل دفن اجساد قربانیان همچنان نامشخص است.

اولین جرقه آتش کشتار 1921

دیک رولند، نوجوان سیاه پوستی بود که در تولسا به اتهام حمله به یک زن سفید پوست بازداشت شده بود. جمعی از سفید پوستان در برابر محل نگهداری او در حالی تجمع نموده بودند که در تجمعی دیگر سیاه پوستان حضور داشتند.

سفید پوستان به فروشگاه ها هجوم بردند تا خود را به سلاح گرم مجهز نمایند. هجومی که با غارت و شلیک گلوله همراه شد. ورود آنان به گرین وود منجر به فرار بسیاری از ساکنان شد.

شماری از ساختمان ها تخریب و به آتش کشیده و خانه ها و فروشگاه ها هم غارت شد. فرماندار ایالت اوکلاهما اعلام حکومت نظامی کرد. در پی فراخوان به دخالت گارد ملی شماری از سیاه پوستان بازداشت شدند.

افکار عمومی بر این باور است که پس از سرانجام ناآرامی های تولسا، کوشش شد تا رد و شواهد این واقعه پاک گردد. دهه های متمادی از این رویداد در کتاب های تاریخ آمریکا روایتی موجود نبود و کمتر از آن حرفی زده شد. عاملان کشته شدن سیاه پوستان هرگز تحت تعقیب قضایی قرار نگرفتند و کسی مجازات نشد.

گمان می رود که همچنان با وجود گذشت 99 سال از این واقعه، زوایای بسیاری پنهان و ناگفته باقی مانده و تحقیق درباره آن ادامه دارد.

در سال 2001 میلادی کمیسیونی با عنوان شورش نژادی جزئیات این رویداد را مرور کرد. اگرچه گفته می گردد با توجه به گذشت زمان، هرگز کسی به حقیقت مطلق درباره آنچه در محله گرین وود تولسا رویداد پی نخواهد برد، اما به وسیله سنجش منابع تاریخی، اعضای این کمیسیون بعضی از جزئیات را غیرقابل انکار دانست.

تحقیقات به کجا انجامید؟

کمیسیون شورش نژادی 19 سال پیش بر مواردی انگشت گذاشت و تاکید نمود که در نتیجه تحقیقات، این موارد گمان زنی یا شایعه نیست. از جمله این موارد اشاره شده که سیاه پوستانی که در برابر دادگاه تجمع نموده بودند حق داشته اند که نگران دیک رولند باشند. این نوجوان بعد ها تبرئه شد و اتهاماتش هم از ابتدا واهی به نظر می رسید.

شهرداری و مقامات در اقدام موثر برای آرام سازی و کنترل شرایط ناکام مانده بودند. با شروع خشونت ها، مقامات عده ای از مردان سفید پوست را به معاونت خود برگزیدند. بعضی از این افراد در خشونت ها دست داشتند. این مردان سفید پوست نه تنها از خشونت ها نکاستند بلکه به آن افزودند.

مقامات دولتی سلاح گرم و تجهیزات نظامی برای افرادی فراهم کردند که باز تمامشان سفید پوست بودند. یگان های گارد ملی که در این ناآرامی دخالت نموده بودند تمامی یا تقریبا تمامی ساکنان گرین وود را بازداشت کردند.

این گزارش به صراحت بر ناتوانی مقامات برای حفظ نظم و بازگرداندن آرامش تاکید نموده است. همچنین به نقش منحصر به فرد صلیب سرخ اشاره شده که اسناد آن به تاریخ نگاری این رویداد یاری نموده است.

منبع: فرادید
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1001

به "کشتار نژادی 1921 در آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشتار نژادی 1921 در آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید