گذشته اسرارآمیز کهکشان آندرومدا معین شد

به گزارش مجله تانی بای، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، آنالیز یادشده می تواند آینده کهکشان راه شیری را نیز که در همین جهت قدم برمی دارد، تعیین کند. محققان بر این باورند که کهکشان راه شیری در حدود چهار میلیارد سال دیگر با کهکشان آندرومدا برخورد می نماید.

گذشته اسرارآمیز کهکشان آندرومدا معین شد

ستاره شناسان استرالیایی از مدت ها قبل از گذشته توام با برخورد و تصادم های متعدد بعضی کهکشان ها مطلع بوده اند. اما این اولین بار است که اطلاعات دقیقی در این زمینه در ارتباط با یکی از کهکشان های مشهور جمع آوری می گردد. قدرت جاذبه بسیار بالای بعضی کهکشان های بزرگ کهکشان های کوچک مجاور را به سمت آنها می کشد و تصادم انبوه ستاره ها و گازهای متراکم در آنها شرایط جدیدی را خلق می نماید.

کهکشان راه شیری در طول عمر 13.6 میلیارد ساله خود بسیاری از کهکشان های کوچک تر مجاور را به همین شیوه بلعیده و از همین طریق رشد نموده، اما به احتمال زیاد در آینده توسط کهکشان بزرگتر آندرومدا بلعیده می گردد.

ستاره شناسان با آنالیز حرکات و سرعت 77 خوشه ستاره ای در درون کهکشان آندرومدا، مجموعه ای از ستاره های سرگردان را در درون کهکشان مذکور کشف نموده اند که به نظر می رسد باقیمانده های کهکشان های کوچک تر برخورد نموده با آندرومدا باشند.

آنها امیدوارند با آنالیز این ستاره ها اطلاعات بیشتری در خصوص کهکشان های باستانی که هم اکنون از بین رفته اند، جمع آوری نمایند. در حال حاضر دو خوشه ستاره عجیب در داخل کهکشان آندرومدا شناسایی شده که با زاویه 90 درجه نسبت به هم قرار دارند و هر کدام باقی مانده کهکشان هایی بسیار قدیمی هستند که توسط آندرومدا بلعیده شده اند. برآوردهای اولیه حاکیست که برخورد منجر به شکل گیری این خوشه های ستاره ای در حدود ده میلیارد سال قبل اتفاق افتاده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 412

به "گذشته اسرارآمیز کهکشان آندرومدا معین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گذشته اسرارآمیز کهکشان آندرومدا معین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید