12 پژوهشگر ایرانی در لیست پژوهشگران پر استناد دنیا در سال 2019

به گزارش مجله تانی بای، بر اساس انتشار لیست نهایی پژوهشگران پراستناد دنیا در سال 2019، تعداد 12 پژوهشگر ایرانی در بین پراستنادترین پژوهشگران برتر دنیا قرار گرفته اند.

12 پژوهشگر ایرانی در لیست پژوهشگران پر استناد دنیا در سال 2019

به گزارش گروه رسانه های مجله تانی بای، دهقانی سرپرست ISC گفت: شرکت کلاریویت آنالتیکز (ISI) هرساله به معرفی پراستنادترین پژوهشگران جهان (Highly Cited Researchers) می پردازد .

این فهرست شامل گروهی از پژوهشگران علوم و علوم اجتماعی می شود که در طول یک دهه گذشته با انتشار مقالاتشان توانسته اند بیشترین تعداد استنادها را دریافت کنند. پژوهشگران بر اساس فعالیتشان در 21 رشته موضوعی انتخاب شده اند. همچنین پژوهشگرانی که در چند رشته به صورت هم زمان (Cross-Field) فعالیت می کردند نیز تحت یک رشته جداگانه طبقه بندی شده اند .

وی گفت: برای قرار دریافت در فهرست پژوهشگران برتر، کلیه فعالیت های علمی 10 ساله اخیر در سطح بین المللی ازجمله تعداد مقالات، تعداد استنادها، تعداد مقالات پر استناد، تعداد استناد به مقالات پر استناد مورد بررسی قرار گرفته و همچنین مسائلی نظیر، رعایت اصول اخلاقی در پژوهش، رعایت میزان خوداستنادی در حد قابل قبول و نیز مقالات بازپس گیری شده در انتخاب یک پژوهشگر از فهرست پژوهشگران برتر مؤثر می باشد. بر این اساس تقریباً 6200 پژوهشگر در سال 2019 میلادی به عنوان پژوهشگر پراستناد انتخاب شده اند .

سرپرست ISC در ادامه گفت: تعداد پژوهشگران انتخاب شده از یک رشته به رشته دیگر متفاوت است که علت آن تفاوت در تعداد کل پژوهشگران در رشته ها است. به عنوان مثال از رشته ریاضی 89 نفر و از رشته پزشکی بالینی 436 نفر در سال 2019 انتخاب شده اند که این تفاوت ناشی از تفاوت در اندازه رشته ها یا به عبارت دیگر تعداد پژوهشگران هر رشته است .

وی اضافه نمود: برای انتخاب پراستنادترین پژوهشگران جهان، مقالات یک درصد پراستناد در دوره زمانی 2008 تا 2018 مطابق با فهرست پایگاه شاخص های اساسی علم (ESI) پردازش شدند. لازم به ذکر است، تعداد استنادهای مقالات یک درصد پراستناد یکی از معیارهای اصلی انتخاب پراستنادترین پژوهشگران جهان است .

در سال 2019 تعداد پژوهشگران پراستناد حدود 6200 نفر بوده است

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: در سال 2019 تعداد پژوهشگران پراستناد حدود 6200 و در سال 2018 تعداد آن ها حدود 6100 بوده است. بنابراین، در فهرست سال 2019 حدود 100 پژوهشگر بیشتر انتخاب شده اند که نشان دهنده افزایش تعداد کل پژوهشگران برتر جهان بوده است .

وی گفت: از جمهوری اسلامی ایران در سال 2019 تعداد 12 پژوهشگر برتر با وابستگی ایران در لیست 6200 پژوهشگر پراستناد برتر جهان قرار گرفته اند. لیست کامل پژوهشگران با ذکر وابستگی سازمانی و حوزه موضوعی آن ها در جدول ذکرشده است. حضور پژوهشگران برتر کشور به ترتیب در حوزه های موضوعی بین رشته ای ( 4 نفر)، کشاورزی ( 3 نفر)، ریاضیات ( 3 نفر) و مهندسی ( 2 نفر) بوده اند. ضمناًً در فهرست اعلام شده برخی از پژوهشگران با بیش از یک وابستگی سازمانی متعلق به یک یا دو کشور ظاهر شده اند. به عنوان مثال در لیست مربوطه، برای ژولین کلینتون اسپروت وابستگی دوم کشور ایران و دانشگاه صنعتی امیرکبیر ذکر شده است .

لیست از این آدرس در دسترس است .

منبع:فارس

انتهای پیام ،

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 548

به "12 پژوهشگر ایرانی در لیست پژوهشگران پر استناد دنیا در سال 2019" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 پژوهشگر ایرانی در لیست پژوهشگران پر استناد دنیا در سال 2019"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید