آتلانتیس های دنیای واقعی (بخش اول)

به گزارش مجله تانی بای، وقتی اسم آتلانتیس را می شنویم، به احتمال زیاد اولین تصویری که اغلب ما در ذهن جستجو می کنیم، شهری گمشده در زیر آب است که بعد از گذشت سال ها هنوز رازی سربه مهر باقی مانده است. شهری که به ظاهر اولین بار افلاطون در نوشته های خود به آن اشاره نمود و برای چند هزار سال کنجکاوی بی سرانجام بشر را برانگیخت. درحالی که آتلانتیس تا کنون یک افسانه مانده است، شهرهایی وجود دارند که واقعی هستند و سرنوشتی مشابه داشته اند. در ادامه این مطلب با خبرنگاران همراه باشید.

آتلانتیس های دنیای واقعی (بخش اول)

این که چرا داستان های نهفته پشت شهر افسانه ای آتلانتیس ذهنیات ما را درگیر خودش نموده است، دلیل دارد. ایده اینکه کل یک شهر به یکباره زیر امواج ناپدید شود، تفکری وحشتناک است. شهرهایی که همانند آتلانتیس افسانه ای نیستند و در واقعیت چنین اتفاقی را تجربه نموده اند.

10. شهر Thonis-Heracleion، مصر

شهر مذکور توسط یونانیان قدیم Heracleion و توسط مصریان Thonis نامیده می شد. این شهر در ساحل شمالی مصر قرار داشت و به عنوان یکی از مهمترین شهرهای بندری مدیترانه تاسیس شد. شهر مورد نظر امروزه کف دریایی نشسته است که خود زمانی آن را به خدمت گرفته بود. اخیرا بر اثر حفاری هایی که 1200 سال پس از به زیر آب رفتن شهر اجرا شده است، آرام آرام به رازهای پنهان آن پی می بریم.

مصنوعاتی که به تازگی کشف شده است، نشان می دهد که Thonis زمانی یک مرکز بزرگ تجارتی و شهر بندری شلوغی بوده است. همچنین بیش از 60 کشتی شکسته قدیمی، همراه با صدها لنگر، سکه هایی از نقاط مختلف، لوح های حجاری شده مربوط به مصر و یونان باستان به علاوه مجسمه های عظیمی که گمان می رود زمانی معابد شهری را زینت می دادند، در ناحیه ای در همان نزدیکی پیدا شده است. همچنین این معابد که به طرز مرموزی دست نخورده باقی مانده اند، به همراه هدایا و نذورات تقدیمی به خدایان مصر قدیم تکمیل می شوند.

شهر Thonis زمانی در حدود 332 تا 664 سال قبل از میلاد، مدخل ورود به مصر به شمار می رفت. اولین شواهد محکم در رابطه با وجود تمدن در این شهر که امروزه از خط ساحلی دور افتاده است، در 6.5 کیلومتری ساحل فعلی یافت شده است.

مانند بسیاری از شهرهای زیر آب، شرایطی که مصنوعات کشف شده در آن برای قرن ها غوطه ور بوده اند، آن ها را در حالت بسیار خوبی محافظت نموده است. چیزی که از آن اطلاعات دقیقی در دست نیست، این است که دقیقا چگونه خاتمه این شهر منتهی به کف دریا شد. اگرچه، حدس و گمان هایی هست که ممکن است پس از یک زلزله غرق شده باشد. این شهر قبلا روی تعدادی دلتای پرمخاطره بنا شده بود که به سمت دریا در حال حرکت بوده اند و بهترین حدس این است که شن ها و رس های ناپایدار خاتمه در برابر زلزله تاب نیاورده اند و شهر را به زیر آب فرو برده اند.

9. فاناگوریا (Phanagoria)، روسیه/یونان

شهر باستانی فاناگوریا، یک مورد از داستان های افسانه ای است که به حقیقت تبدیل شده است. طبق تاریخ رومی ها، 63 سال قبل از میلاد، شورشی درگرفت و با سوختن بخش بزرگی از شهر و همچنین به قتل رسیدن همسر و فرزند پادشاه پُنتوس، مهرداد ششم (میترادات) توسط مردم خشمگین، به خاتمه رسید. برای سال ها تصور می شد که همه این قضایا یک داستان است. اما خاتمه تعیین شد که این شایعات کاملا بی پایه و اساس هستند و این موضوع حقیقت دارد.

در یک سفر باستان شناسی به شهر مرده زیر آبی Phanagoria، یک سنگ قبر پیدا شد که روی آن نوشته شده بود: Hypsikrates (همسر میترادات ششم). Hypsikrates شکل مردانه اسم Hypsikratia به شمار می رود. این سنگ قبر بخش افسانه ا داستان این زن را جاودانه کرد، زیرا به قدری جسور و بی باک بود که شوهرش ترجیح می داد او را مرد خطاب کند.

فاناگوریا بزرگترین شهر یونانی است که اکنون در خاک روسیه و درون دریای سیاه قرار گرفته است. این شهر در قرن ششم قبل از میلاد تاسیس شد و هم اکنون یک سوم آن زیر آب است. فاناگوریا را به طور مستعار، آتلانتیس روسی می نامند. بخش عمده ای از قسمت زیر آبی شهر با شن پوشیده شده است که شامل سازه های بندری و پهنه وسیعی از گورستان شهر می شود. غواصان همچنین تعدادی ته ستون مرمری، که زمانی پایه نگهدارنده مجسمه های عظیم بوده است، به همراه مقدار زیادی مصنوعات که توسط اشغالگران به جا گذاشته شده است، پیدا نموده اند.

شهر فاناگوریا بیش از 1,500 سال شکوفا بود و بالاخره در قرن دهم میلادی متروکه شد. هیچ کس بر سر چرایی متروکه شدن شهر اطمینان ندارد، اما هنوز هم شانس اینکه رازهای فاناگوریا فاش شود، وجود دارد. از قرن 18 میلادی باستان شناسان توجه شان معطوف این مکان شده است، اماحفاری ها کند صورت می گیرد، چرا که بیشتر نقاط شهر توسط شن پوشیده شده و آن بخشی هم که روی زمین قرار گرفته است، زیر 7 متر خاک مدفون شده است.

8. قصر کلئوپاترا، مصر

بخشی از شهر قدیمی اسکندریه ته اقیانوس قرار گرفته است. این شهر 2,000 ساله، چندین دهه است که مورد حفاری قرار گرفته است. با وجود پیشرفت کند و پرزحمت، اما همان دید ضعیف و آب سنگینی که مانع حفاران و باستان شناسان شده، تاکنون این شهر را پس از اینکه بر اثر یک زلزله به ته اقیانوس رفت، برای نسل های بعد حفظ نموده است.

در حالی که این مکان شامل قصر (کلئوپاترا) است، با این وجود چیزهای بیشتری در آن وجود دارد. مقرهای سلطنتی از جمله معابد، سرباز خانه های ارتش، پایگاه های مرزی و مجموعه های شخصی عظیم، همه و همه در طول قرن ها تا حد زیادی دست نخورده باقی مانده اند. باستان شناسان مجموعه کاخی پیدا نموده اند که کلئوپاترا آن را خانه خود و مارک آنتونی نامیده است. این خانه جایی است که کلئوپاترا به جای واگذار کردن حکومتش به فاتحان دست به خودکشی زد.

مجسمه های بزرگ گرانیتی هنوز کف اقیانوس درست جایی که سقوط نموده اند، قرار دارند. بین قرن های چهارم و هشتم میلادی یک سری زمین لرزه این ناحیه را لرزاند که همین عامل، اقامتگاه سلطنتی را به قبر آبی خودش تبدیل نموده است. آن ها همچنین پناهگاهی شخصی به نام Timomium پیدا نموده اند. این پناهگاه به دستور مارک آنتونی و به عنوان مکانی امن برای فرار از فشار دنیای بیرون ساخته شده است. اما آنتونی حتی قبل از اینکه بنا تکمیل شود، در برابر این فشارها سر تسلیم فرود آورد.

باستان شناسان تاکنون توانسته اند گل و لای را از معبد Isis، مجسمه پدر کلئوپاترا و فرزندش و از مکشوفات شخصی کوچکتر پاک نمایند. مجسمه ها کوچک، جواهرات، سفال و ظروف تشریفات مذهبی، همه این موارد از این ناحیه بازیافت شده اند. همچنین در سال 1994، باستان شناسان خرابه های فانوس دریایی اسکندریه را که یکی از عجایب هفتگانه دنیای باستان بود، در این مکان کشف نموده اند.

برنامه هایی وجود دارد که با تاسیس یک موزه زیر آبی این اجازه را به گردشگران بدهند تا بدون خیس شدن از خرابه های این شهر بازدید نمایند. تاکنون اما به دلیل مسائل در ساخت و ساز و تامین بودجه، وقفه های عمده ای در این پروژه ایجاد شده است.

7. شیشنگ (Shicheng)، چین

شهر چینی شیشِنگ 1300 سال قبل تاسیس و بخش اعظمی از آن، در 300 سال بعد ساخته شد. معماری متمایز این شهر شامل بناهایی است که قدمت آن ها به سلسله های مینگ و چینگ که از سال 1368 میلادی آغاز شدند، بر می شود.

بخش عظیمی از این شهر در سال 1959 غرق شد (به دلیل سد سازی) و در کمال تعجب این غرق شدن با هدف بود. بیش از 30000 نفر ساکن این شهر، انتقال داده شدند که برای برخی به معنای ترک خانه های اجدادی شان بود. خانواده های این شهر قادر بودند تاریخ شان را تا نسل ها طبقه بندی نمایند که این موضوع همواره شهر شیشنگ را در وضعیتی پیچیده قرار می داد.

با این وجود، هیچ چیز نمی تواند مانع پیشرفت شود و این شهر برای ایجاد سد Xinan و یک نیروگاه عظیم برق آبی به زیر آب فرو رفت. امروزه، شهر شیشنگ 40 متر زیر آب قرار گرفته است، این بدین معنی است که بسیار خوب حفظ شده است. این شهر کاملا از دست نرفته است. در سال 2001، دولت چین شهر را مورد بازنگری قرار داد و متوجه شد که دیواره سنگی چند صدساله آن هنوز به طرز شگفت آوری حفظ شده است و اگر به خاطر آب نبود، به نظر می رسید هنوز هم به نگهداری از شهر ادامه می دهد.

قدمت این دیوار به قرن 16 میلادی برمی شود و هنوز هم سر پا است و 5 ورودی شهر به علاوه مجسمه های بیشماری را پشتیبانی می نماید. در حال حاضر با انجام غواصی، در حال نقشه برداری و اکتشاف دوباره در خرابه های باستانی شهر شیشنگ هستند.

6. شهر باستانی اولوئوس (Olous)، کرت، یونان

با وجود اینکه یا دسترسی به بسیاری از شهرهای زیر آبی مشکل است یا توسط باستان شناسان حفاظت می شوند، اما باقی مانده های شهر تمدن مینوآن یعنی اولوئوس در دسترس همگان قرار گرفته است.

شهر اولوئوس زمانی در انتهای شمالی جزیره کرت واقع و شهر پررونقی با سی تا چهل هزار جمعیت بود. اگرچه این شهر قبل از سال 800 میلادی در اوج شکوه خود قرار داشت، ولی بر خلاف دیگر شهرهای کرتی که روی زمین های سنگی بنا شده بودند، این یکی روی شن های بی ثبات ساحلی ساخته شده بود. از این رو طی زمین لرزه ای، این شهر کاملا درون آب های اطرافش فرو رفت.

امروزه، غواصان حرفه ای و غواصان معمولی که از ماسک و لوله تنفسی استفاده می نمایند (اِسنورکِلِر)، می توانند آزادانه به جستجو و کنجکاوی در میان خرابه های این شهر باستانی بپردازند. آب های شفاف منطقه، فرصتی عالی را برای گشت و گذار در این خرابه های زیر آبی و گاهی اوقات حتی پیدا کردن اشیا عتیقه ای همچون سکه های قدیمی فراهم آورده اند. برخی از ویژگی های شهر اولوئوس مانند دیوار قدیمی شهر، هنوز بالای آب قرار دارند و موقعیت دقیق این شهر غرق شده را تعیین می نمایند. به علاوه، هنوز برخی از نقاشی های دیواری، کف ها و دیوارها وجود دارند که ارزش بازدید بالایی دارند.

بخش اول این مطلب در اینجا به خاتمه می رسد، به زودی با بخش دوم آن همراه شما خوانندگان خوب مجله تانی بای خواهیم بود. لطفا نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

منبع: کجارو / urbanghostsmedia.com
انتشار: 23 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 494

به "آتلانتیس های دنیای واقعی (بخش اول)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتلانتیس های دنیای واقعی (بخش اول)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید