آمادگی بچه دیگری را دارید؟

به گزارش مجله تانی بای، کسی غیر از شما نمی تواند به این سؤال سخت پاسخ دهد. برخی می گویند این پرسش حتی از تصمیم گیری در مورد به دنیا آمدن اولین بچه هم مشکل تر است. تنها صحبت از داشتن یک بچه نیست، بلکه مسئله تغییرخانواده در میان است. با به دنیا آمدن فرزندی دیگر باید به این فکر کنید که چطور حضور او سبک زندگی، اقتصاد، کار، روابط و البته

آمادگی بچه دیگری را دارید؟

آمادگی بچه دیگری را دارید؟

کسی غیر از شما نمی تواند به این سؤال سخت پاسخ دهد. برخی می گویند این پرسش حتی از تصمیم گیری در خصوص به دنیا آمدن اولین بچه هم مشکل تر است. تنها صحبت از داشتن یک بچه نیست، بلکه مسئله تغییرخانواده در میان است. با به دنیا آمدن فرزندی دیگر باید به این فکر کنید که چطور حضور او سبک زندگی، اقتصاد، کار، روابط و البته سایر فرزندانتان را تحت تاثیر قرار خواهد داد. و اگر حرف های کوچه و بازار را گوش کنید، اضافه شدن یک نفر به اعضای خانواده به معنای دوبرابر شدن وظایف مادر و پدر است.

البته، به عدد تمام آدم ها، از پزشکان و دانشمندان گرفته تا دوستان و همسایه هایتان، در خصوص زمان مناسب بچه دار شدن و تعداد مطلوب افراد خانواده اختلاف نظر وجود دارد. مزایا و مضرات را سبک سنگین کنید و بعد تصمیم خود را بگیرید. جهت مشورت با دیگران راجع به این موضوع مهم، به یکی از این تابلوهای اعلانات ما سری بزنید: بهترین زمان برای بچه دار شدن؛ زندگی با خانواده بزرگ؛ والدین تک فرزند. این مطالب را بخوانید تا بهتر دریابید که قبل از بچه دار شدن چه چیزهایی را باید در نظر گرفت.

بهترین زمان برای داشتن بچه ای دیگر، چه موقع است؟

اغلب مردم بیشتر از آن که نگران داشتن یا نداشتن فرزندی دیگر باشند، در تصمیم گیری برای زمان بچه دار شدن مجدد دچار تردید می شوند. بسیاری هم می خواهند بدانند فاصله زمانی مناسب (برای والدین و بچه ها) میان تولد دو بچه چقدر است. آیا بهتر این است که بچه ها بلافاصله یکی پس از دیگری متولد شوند و همبازی باشند و شما در کمترین زمان از مسئولیت بزرگ کردن آنها فارغ شوید، یا اینکه میان تولد آنها فاصله بیندازید تا بتوانید در حق هر یک توجه کافی و مراقبت لازم را به عمل آورید؟

محققین سعی کرده اند به این سؤال پاسخ دهند. البته با قاطعیت نمی توان گفت که هر زن باید دوتا سه سال میان تولد بچه ها فاصله بیندازد، اما مطالعات بسیاری این فاصله زمانی تقریبی را مناسب می دانند. از این رو اغلب خانواده ها فاصله زمانی فوق را در تولد فرزندانشان رعایت می کنند: طبق آمار مؤسسه آلن گوتماخر در زنان آمریکایی، میانه فاصله زمانی میان اولین و دومین تولد حدود 30 ماه است.

در اینجا خلاصه ای از تحقیقی که در خصوص فاصله زمانی مناسب میان تولد بچه ها به عمل آمده، ارایه می شود:

بر اساس تحقیقی که اخیراً در ژورنال انجمن پزشکی آمریکایی به عمل آمده است، اگر فاصله دو بارداری کمتر از 18 ماه یا بیشتر از پنج سال باشد، احتمال اینکه فرزند دوم نارس یا کم وزن به دنیا بیاید یا به دلیل کوچک بودن، مادر نتواند او را در رحم خود نگه دارد، افزایش می یابد. محققین چنین استدلال می کنند که اگر فاصله زمانی بین دو تولد خیلی کوتاه باشد، ممکن است بدن مادر نتواند فشار روانی و مواد غذایی از دست رفته در حاملگی اول را جبران کند؛ و اگر فاصله زمانی زیاد باشد، مشکل این است که زنان پس از وضع حمل به تدریج قدرت باروری خود را از دست می دهند.

طبق نتایج تحقیقی که در ژورنال پزشکی نیو اینگلند انتشار یافته، به نظر می رسد که بهترین فاصله زمانی برای آبستنی مجدد پس از تولد آخرین فرزند، 18 تا 23 ماه باشد. پزشکان دریافته اند نطفه ی نوزادانی که ظرف کمتر از شش ماه پس از تولد بچه ماقبل خود بسته می شود، 40 درصد بیشتر احتمال تولد نارس یا کم وزنی دارد. همچنین نوزادانی که نطفه شان بیش از 10 سال پس از تولد کودک ماقبل خود بسته می شود، دو برابر بیشتر با خطر تولد زودرس روبرو هستند.

تحقیقی مشابه در دانشگاه کالیفرنیا در سان فرانسیسکو به این نتیجه رسیده که فاصله زمانی مناسب میان تولد نوزادان، 24 تا 35 ماه است. نوزادانی که کمتر از این زمان نطفه شان بسته می شود، بیشتر با کم وزنی در هنگام تولد روبرو شدند.

طبق نظر جنی کیدویل، پروفسور مطالعات خانواده در دانشگاه تنسی در ناکس ویل، با در نظر گرفتن روابط بچه ها با والدین بهترین زمان برای تولد مجدد هنگامی است که اولین فرزند یک یا چهار سال سن دارد. وی می گوید بچه هایی که کمتر از یک سال سن دارند، هنوز هیچ حسی نسبت به جایگاه انحصاری خود ندارند، بنابراین کمتر نسبت به کودک نورسیده ابراز خشم می کنند و بچه ها بالای چهار سال از زمان کافی برای لذت بردن از توجه مادر و پدر به خود بهره مند بوده اند. به علاوه آنها به سنی رسیده اند که دیگر زندگی خود را دارند.

برای تصمیم گیری درمورد داشتن فرزندی دیگر، چه موارد دیگری را باید در نظر گرفت؟

البته علم و دانش تمام انتخاب هایی را که می کنیم، به ویژه آنهایی را که با عشق و علاقه در ارتباط هستند، به ما تحمیل نمی کند. بنابراین در اینجا موارد دیگری ذکر می شود که بهتر است برای تصمیم گیری در این خصوص مورد توجه قرار گیرد.

دیگر فرزند یا سایر فرزندانتان چند سال سن دارند؟

هر چند محققینی که در بالا از ایشان سخن رفت، پیشنهاد می کنند در صورتی که کودک زیر 6 سال دارید، بهتر است که حامله نشوید. با این وجود، برخی افراد حد میانه را پیش می گیرند. برخی دوست دارند تا حد ممکن میان تولد فرزندان فاصله بیفتد؛ در این حالت بچه ها زمان کافی را با والدینشان خواهند بود و می توانند تاثیر تولد فرزندی دیگر را دریابند و حتی راجع به آن صحبت کنند. عده ای دیگر بر این باورند که اگر بچه ها با فاصله کمی از همدیگر به دنیا بیایند، می توانند برای یکدیگر هم بازی شوند. همچنین در این حالت بچه های شما همه با هم بزرگ می شوند و دیگر مجبور نخواهید بود مابقی عمرتان را صرف بزرگ کردن فرزندانتان بکنید. به صحبت این مامان ها گوش دهید و خودتان تصمیم بگیرید.

سوزان و.، که مدیر یک شرکت انتشاراتی است، می گوید بین دو پسر من سه سال و نیم فاصله هست و فکر می کنم که این زمان عالی باشد. وقتی پسر کوچکم به دنیا آمد، پسر بزرگترم دیگر نیازی به عوض کردن پوشک و کهنه نداشت، بنابراین متوجه شدم که دوست دارم بچه دیگری داشته باشم. آنها کاملاً در مراحل اجتماعی و رشدی متفاوتی قرار دارند، بنابراین رقابت چندانی میان آنها وجود ندارد. آنها واقعاً از بودن با هم لذت می برند.

ژانت ل.، مدیر تبلیغات که برای بار سوم حامله شده است، می گوید بین فرزند اول و دومم سه سال و نیم فاصله هست. این کار به من وقت کافی برای رسیدگی به بچه اولی را داد. به نظر من هرچه فاصله بین تولد بچه ها بیشتر باشد بهتر است؛ چون که در این صورت آنها به مراتب مستقل تر خواهند بود و می توانند ورود کودک تازه را به لحاظ روحی و عاطفی تحمل کنند. دلم می خواست بین بچه دوم و سومم فاصله بیشتری می افتاد. بین آنها تنها 2 سال فاصله است. از اینکه باید دو بچه را همزمان تروخشک کنم، وحشت دارم. داشتن دو بچه که مراقبت کردن ازشان وقت زیادی را می گیرد، می تواند به لحاظ فیزیکی هم سخت باشد و این نگرانم می کند.

بین سه فرزند بزرگم هرکدام یک سال و نیم فاصله هست. هر چند وقتی که همه آنها نوزاد بودند خیلی برایم سخت بود، اما به دلایلی این فاصله ی کم عالی بود. آنها واقعاً یکدیگر را سرگرم می کردند و با هم صمیمی به جای مانده اند. من خودم یکی از چهار فرزند خانواده ام هستم و واقعاً می خواستم که احساس داشتن خانواده بزرگ را دوباره احیا کنم.

چگونه تولد یک تازه وارد سبک زندگیتان را تغییر خواهد داد؟

آیا با دیگر فرزندانتان زندگی آرامی دارید؟ آیا به خوبی به بچه هایتان می رسید؟ آیا همگی در طول شب به راحتی می خوابند؟ شاید با همسرتان به نقطه ای رسیده اید که می توانید دوباره برای با هم بودن وقت صرف کنید. شاید مجدداً به سر کار برگشته اید و آن را دوست دارید. وقتی به داشتن بچه ای دیگر فکر می کنید، این عوامل مهم را در نظر بگیرید. از قلم نیاندازید که یک نو رسیده کنترل زندگی شما را به دست خواهد گرفت. ببینید وقت و انرژی کافی برای یک نوزاد را دارید و فرزندانتان هم آمادگی روبرو شدن با واقعیت حضور یک نوزاد در خانه را دارند یا خیر. شاید در نهایت تصمیم بگیرید که همان یکی کافی است.

شرایط مالی تان چگونه است؟

حرفی در این نیست که پول همه چیز نیست، اما بی گمان وقتی مجبور هستید خانواده ای را اداره کنید به آن نیاز خواهید داشت. با توجه به این که هزینه تامین غذا، پوشاک، مسکن و بهداشت هر کودک مبلغ چشمگیری را بخود اختصاص می دهد، قبل از اینکه تصمیم بگیرید حامله شوید به مقداری پول بیشتر در بودجه ماهانه خود نیاز دارید. همچنین لازم است شرایط کاری خود را هم در نظر بگیرید. وقتی بچه دوم یا سوم به دنیا می آید، برای بسیاری از زنان ادامه کار تمام وقت یا پاره وقت مشکل تر می شود. اگر لازم باشد، آیا می توانید کارتان را رها کنید یا در صورت حفظ شغلتان می توانید هزینه پرستار بچه را بپردازید؟

استفانی ن.، مدرس کالج می گوید دخترم تقریباً 4 سالش است و ما به دلیل نگرانی برای تامین هزینه ها هنوز بچه دیگری نداریم. وقتی بچه اولمان به دنیا آمد پول چندانی نداشتیم؛ بنابراین، معنی نداشتن عایدات کافی برای پرداخت هزینه ها را خوب درک می کنیم. به همین دلیل می خواهیم برای فرزند دوممان خود را بهتر از قبل آماده کنیم. وقتی پای بچه دیگری در میان است، پول بسیار حائز اهمیت است. شغل، دیگر مسأله مهمی است که باید در نظر گرفت. من یک سال تمام بعد از تولد دخترم را در خانه ماندم. باز هم دوست دارم همین کار را برای فرزند دومم انجام دهم. ما تصمیم داریم باز هم بچه دار شویم؛ فقط درباره زمان آن مطمئن نیستیم. حس می کنم برای این کار کمی دیر شده است.

چند سالتان است؟

متاسفانه سن والدین و به ویژه زنان در بچه دار شدن حائز اهمیت است. اگر سنتان 38 سال است و می خواهید دو بچه دیگر داشته باشید، از این نعمت بی بهره هستید که بتوانید بین تولد آنها سه سال فاصل بیندازید. اما اگر 30 ساله هستید و مشکل سلامتی خاصی ندارید که حاملگی را با مشکل روبرو کند، در آن صورت از زمان بیشتری برخوردار هستید. با همسر خود راجع به مسأله سن صحبت کنید: بسیاری از مردم تصویر روشنی از اینکه تا چند سالگی می خواهند بچه دار شوند، در فکر خود دارند.

آیا با همسر خود توافق دارید؟

گاهی اوقات یکی از زوجین آمادگی بچه دار شدن را دارد و دیگری آماده این کار نیست. مشکل است که زوجین بتوانند همیشه با هم موافق باشند. حل این مسأله کار ساده ای نیست، اما گام اول این است که در خصوص تفاوت هایتان صحبت کنید. بنشینید و با همدیگر در خصوص دیدگاه هایتان بحث کنید. ممکن است نتوانید در همان لحظه چیزی را حل کنید، اما در عوض به درک بیشتری از همدیگر نائل می شوید. همچنین در این موقعیت مشورت کردن با دیگران هم می تواند سودمند واقع شود.

قلبتان چه می گوید؟

حتما می توانید بنشینید و حساب و کتاب کنید که می خواهید بچه دار شوید یا نه. اما این مورد از آن نوع تصمیم گیری هایی است که از طریق قلب آدم گرفته می شود، بنابراین به صدای قلبتان گوش کنید. اگر بچه دیگری می خواهید و همسرتان هم با شما موافق است (در صورتی که قبلاً صاحب یک فرزند هستید)، هیچ زمانی بهتر از حالا نیست.

منبع:http://ninisite.com

منبع: راسخون
انتشار: 4 مهر 1400 بروزرسانی: 4 مهر 1400 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1762

به "آمادگی بچه دیگری را دارید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی بچه دیگری را دارید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید