آیا نظارت ماموران برای بازگشایی مشاغل گردشگری پولی است؟

به گزارش مجله تانی بای، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای واصله، نائب رئیس جامعه اقامتگاه های بومگردی ایران به سوال آیا نظارت ماموران برای بازگشایی مشاغل گردشگری پولی است؟ پاسخ داد.

آیا نظارت ماموران برای بازگشایی مشاغل گردشگری پولی است؟

بهترین تجربه سفر را به سفر به کانادا تجربه کنید و با مجری مستقیم تورهای کانادا بهترین برنامه سفر را برای خود انتخاب کنید.

داستان چیست؟

کمیته پیشگیری و مقابله با کرونا در فضاهای ورزشی و گردشگری 18 اردیبهشت ماه با ابلاغ دستورالعملی با عنوان سفر هوشمند: سفر + سلامت رسما مجوز بازگشایی تاسیسات گردشگری را صادر کرد. پس از آن، برخی تاسیسات گردشگری با دریافت کد وزارت بهداشت، با 50 درصد ظرفیت به چرخه خدمات سفر بازگشتند. اما در برخی از استان و شهرها به خاطر رفتارهای سیلقه ای، تاسیسات گردشگری سرگردان مانده اند، مثلا در شیراز برای صدور مجوز بازگشایی بومگردی ها و انجام بازدیدهای نظارتی کارشناس بهداشت و گردشگری، از صاحبان بومگردی ها مبلغ 110 هزار تومان به صورت نقد طلب شده است. اداره بهداشت شیراز بدنبال پیگیری بومگردی ها اعلام بی اطلاعی نموده و به آنها گفته که بازدیدها را سرزده و بدون هماهنگی انجام می دهد و هزینه ای هم بابت آن دریافت نمی نماید.

اکبر رضوانیان، نائب رئیس جامعه اقامتگاه های بومگردی ایران گفت که بازدیدهای نظارتی ماموران بهداشت و گردشگری رایگان بوده و هیچ هزینه ای بابت آن پرداخت نمی گردد و رفتارهایی که در برخی استان ها رخ داده به هیچ وجه قاعده مند نبوده است.

وی ادامه داد: مطابق قوانین وزارت بهداشت برخی از پرسنل تاسیسات که حرفه حساس تری دارند، از جمله خانه دار و مسئول آشپزخانه باید آزمایش های سلامت را انجام دهند که بابت آن هزینه ای دریافت می گردد، این پول را هم دولت نباید پرداخت کند، ما مسئولیم برای حفظ سلامت نیروی انسانی و جلب اعتماد مهمان، این هزینه را پرداخت کنیم. این هزینه هم با آنچه برای بازرسی ها در برخی شهرها طلب شده، متفاوت است.

رضوانیان درباره بی اطلاعی برخی بومگردی ها از نحوه بازگشایی پس از سه ماه تطعیلی کرونا اظهار کرد: وزارت بهداشت مدتها قبل اعلام نمود که مشاغل برای بازگشایی باید در سامانه اصناف و صنایع این وزارتخانه ثبت نام نمایند. در آن سامانه همه مراحل شرح داده شده است، اما اینکه برخی هنوز اطلاع و سرگردان هستند و نمی دانند از چه راهی باید برای بازگشایی اقدام نمایند، جای تعجب دارد.

وی اضافه نمود: پس از خوداظهاری در آن سامانه، بازدید نظارتی مامور بهداشت و گردشگری بر نحوه اجرای پروتکل های بهداشتی صورت می گیرد که در صورت تایید، کد QR به هر یک از تاسیسات گردشگری داده می گردد که آن را باید در نقطه دید مهمان نصب نمایند. ما این راه را رفته ایم و از 31 اردیبهشت ماه در کاشان با 50 درصد ظرفیت کار را آغاز نموده ایم و سعی می کنیم تمام پروتکل ها را رعایت کنیم. بیشتر استان ها هم این رویه را پیش گرفته اند.

رضوانیان همچنین توصیه کرد: اگر بومگردی ها در شهر و یا استانی با مشکل و یا رفتارهای سلیقه ای روبرو شده اند، بهتر است به معاونت گردشگری گزارش دهند. برخلاف مسئولان پایین سطح که معمولا وقتی برای جوابگویی ندارند، معاون گردشگری همواره در دسترس مشاغل گردشگری و جوابگو بوده است و به این مسائل رسیدگی می نماید. تشکل های استانی هم اگر با تناقض های رفتاری در استان روبرو شدند، می توانند برای پیگیری به این جامعه به عنوان تشکل کشوری اطلاع دهند.

منبع: همگردی
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 990

به "آیا نظارت ماموران برای بازگشایی مشاغل گردشگری پولی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا نظارت ماموران برای بازگشایی مشاغل گردشگری پولی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید