ابلاغ آیین نامه استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده

به گزارش مجله تانی بای، معاون اول رئیس جمهور آیین نامه اجرایی استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده در کشور را به منظور ایجاد بستری امن، کم هزینه، شفاف و پرسرعت برای تبادلات مالی و بکارگیری با رویکرد تسهیل فضای کسب وکار ابلاغ کرد.

ابلاغ آیین نامه استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده

هیئت وزیران در جلسه 6 مرداد 1398 آیین نامه استخراج ده های پردازشی رمزنگاری شده در کشور را تصویب کرد.

مطابق این آیین نامه، استفاده از رمز ارزها (فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده) صرفاً با قبول مسئولیت خطرپذیری (ریسک) از سوی متعاملان صورت می گیرد و مشمول حمایت و ضمانت دولت و نظام بانکی نبوده و استفاده از آن در مبادلات داخل کشور مجاز نیست.

براساس این مصوبه، استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده رمزارزها (ماینینگ) با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز است.

همچنین سازمان ملی استاندارد ایران موظف است با همکاری وزارت خانه های نیرو و ارتباطات و فناوری اطلاعات، برچسب انرژی و استانداردهای کیفیت توان الکترونیکی و استانداردهای فناورانه مرتبط برای فراوری و واردات تجهیزات فرآورده های پردازش رمزنگاری شده رمزارزها (ماینینگ) را تدوین و ابلاغ نماید.

افزون بر این، تأمین برق متقاضیان استخراج رمزارزها صرفاً با دریافت انشعاب برق از شبکه سراسری یا احداث نیروگاه جدید خارج از شبکه سراسری صورت می گیرد. تعرفه برق متقاضیان استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده رمزارزها (ماینینگ) با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما که توسط وزارت نیرو معین و اعلام می گردد، محاسبه و اعمال خواهد شد.

همچنین تعرفه سوخت گاز مورد احتیاج متقاضیان استفاده کننده از برق فراوریی خارج از شبکه وزارت نیرو با قیمت 70 درصد متوسط ریالی گاز صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما محاسبه می گردد و تعرفه سوخت مایع نیز با قیمت متوسط ریالی سوخت مایع صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما که توسط وزارت نفت معین و اعلام می گردد، محاسبه و اعمال خواهد شد.

لازم به ذکر است، مصرف برق و گاز برای استخراج رمزارزها (ماینینگ) در ساعات و زمان اوج مصرف ممنوع است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 213

به "ابلاغ آیین نامه استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابلاغ آیین نامه استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید