از تندروی و قوم گرایی بپرهیزید

به گزارش مجله تانی بای، نایب رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت پرهیز منتخبان مجلس یازدهم از تندروی و قوم گرایی گفت: بعد از 20 سال نمایندگی توصیه من به نمایندگان تخصص گرایی، اعتدال و عقلانیت است.

از تندروی و قوم گرایی بپرهیزید

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

محمدرضا تابش در گفت وگو با خبرنگاران ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: فردا مجلس یازدهم کار خودش را شروع می نماید. مجلس تجلی اراده مردم و ثمره مجاهدت های آزادی خواستار در یکصد سال اخیر است و رکن رکین مردمسالاری در همه نظام های دموکراسی تلقی می گردد. امام ره نیز مجلس را در راس امور می دانستند و رهبری هم مجلس و تصمیمات آن را در کانون توجه خود دارند. علاوه بر این توده مردم هم اخبار مجلس را به عنوان خانه خودشان دنبال می نمایند.

وی اضافه نمود: علی رغم نقدها و نقدها موجود نسبت به ردصلاحیت های اجرا شده در انتخابات مجلس یازدهم که منجر به تضییع حق بعضی افراد شد و در میزان مشارکت در انتخابات اثرگذار بود و باید هشداری برای نظام تلقی گردد و البته شرایط معیشتی و مالی که در این کاهش مشارکت دخیل بوده، ما به عنوان جریان اصلاح طلب از صندلی قانونی مجلس در نظام حمایت می کنیم و کوششمان را معطوف می داریم تا این رکن رکین مردم سالاری نظام را با یاری خود منتخبان به صندلی شایسته خود برگردانیم. اقلیت اصلاح طلبی هم در مجلس یازدهم حضور دارند که از آنها نیز می خواهیم در برگرداندن شأن و صندلی مجلس به یاری سایر نمایندگان کوشش نمایند.

این نماینده اصلاح طلب مجلس با بیان اینکه منتخبان مجلس یازدهم باید صدای اکثریت خاموش، معترض و دلخور جامعه هم باشند، یادآور شد: من به عنوان کسی که 20 سال یعنی نیمی از عمر مدیریتی خود را در مجلس صرف کردم آرزویم این است که مجلس در صندلی راس امور قرار گیرد. اما این شأن و صندلی چطور ایجاد می گردد؟ بخشی از آن منوط به اصلاحات ساختاری است. اگر قرار است قانون اساسی مورد بازنگری قرار گیرد موضوع تشکیل دو مجلس باید مورد توجه قرار گیرد. علاوه بر آن اصلاح قانون انتخابات و استانی شدن انتخابات نیز می تواند موثر باشد. بخش دیگری از این اصلاحات ساختاری نیز مربوط به فرایندهای قانون گذاری و نظارت است. مثلا هزاران تذکر و تعداد زیادی سوال و تحقیق و تفحص در مجلس مطرح می گردد اما چه اثری بر آن مترتب است. اگر یکی از این موارد سوال یا تذکر به درستی معضلی را حل می کرد آن وقت می شد گفت مجلس از نظر ساختاری می تواند در راس امور قرار گیرد.

نماینده مردم اردکان در مجلس با تاکید بر ضرورت اصلاح آیین نامه داخلی مجلس گفت: اصلاح نحوه ارائه طرح توسط نمایندگان برای برخوردار شدن آن از غنا و پشتوانه علمی یکی از این موارد است. یکی از نکات دیگر در راستای حفظ شأن مجلس رعایت شأن و صندلی قانونی مجلس نزد افکار عمومی و مردم است. به این معنا که نمایندگان باید خودشان باید رعایت رفتار، سلوک و ورود تخصصی به مسائل مختلف را داشته باشند، از دخالت در حوزه اجرا و قضا بپرهیزند، نسبت به کار قانون گذاری و نظارت بر حسن اجرای قوانین اهتمام داشته باشند و در سوال استیضاح ها گروکشی ننمایند. اینها مسائلی است که باید از سوی نمایندگان رعایت گردد اما مکانیزم اجرای آن مربوط به هر سه قوه است. چرا قوه مجریه در بعضی موارد در مقابل بعضی نمایندگان کوتاه می آید. اگر کل قوه مجریه وظایفش را طبق قانون انجام دهد این اتفاق نمی افتد. قوه قضاییه هم باید با رفتار و عمل برخورد و آن را اعلام عمومی نمایند.

تابش با اشاره به ضرورت ایفای نقش هیات نظارت بر رفتار نمایندگان نیز گفت: این هیات فقط مربوط به این نیست که اگر نماینده ای در محاکم قضایی مورد بازخواست قرار گیرد به این موضوع ورود کند که آیا کار نماینده در چارچوب وظایف قانونی بوده یا نه. بلکه باید در ابعاد مختلف رفتار نمایندگان نظارت داشته باشد. ما سعی کردیم مواردی از این ایرادات را در اصلاحات قانون مورد توجه قرار دهیم و رفع کنیم ولی بعضی مصوبات مثل استانی شدن انتخابات یا اصلاح قانون انتخابات تایید و نهایی نشد. آیین نامه مجلس هم نیازمند اصلاحات ساختاری است. این آیین نامه مربوط به دوران مشروطه است و تنها قدری بزک شده است. اما کسی آن را آسیب شناسی و منطبق بر شرایط روز نکرده است.

وی ادامه داد: افکار عمومی از جمله پارامترهایی است که می تواند مجلس را در صندلی خود قرار دهد. مردم باید از این رکن مردمسالاری حمایت نمایند و نظارت دقیق بر آن داشته باشند. رسانه ها نیز می توانند صندلی قانونی نمایندگان و مجلس را تبیین نمایند. اگر این اتفاق بیفتد در این صورت وهن نماینده است که به دنبال مسائل اجرایی حوزه انتخابیه و تغییر فرماندار و بخشدار برود. الان عرف بر این قرار گرفته و با توجه به خلأ های قانونی هر کسی این کار را نکند نماینده خوبی تلقی نمی گردد. رسانه ها باید با ارائه پیشنهاد، نقد و راه چاره، مجلس را در صندلی قانونی خود قرار دهند.

وی همچنین افزود: اگرچه ما از بعضی اتفاقات دلخوریم ولی پیوند ما با انقلاب، شعارها و ارزش های آن به مثابه دایه و مادر است و ما از آسیب دیدن آن ناراحتیم. معتقدیم نمایندگان باید در وضع آشفته کشور و در شرایطی که مردم گلایه های زیادی دارند و تحت فشارهای مالی و معیشتی زیادی هستند، سیاست اعتدال و عقلانیت را با همراهی همه نهادها علی الخصوص قوای دیگر در پیش بگیرند. در حال حاضر قدرت تاب آوری مردم به حداقل رسیده و هر بیان اختلاف برانگیزی که موجب تنش گردد پیامدهای مخربی به دنبال دارد. لذا همه قوا باید یاری نمایند که در این پیچ تاریخی با اقتدار و کمترین صدمه به کشور و ملت عبور کنیم. طبیعتا در موارد اختلافی نظر رهبری فصل الخطاب است و انتظار می رود در این برهه نمایندگان و تریبون داران کمتر مسائل اختلاف برانگیز مطرح نمایند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه در تشکیل کمیسیون های تخصصی مجلس باید ملاحظات حزبی و جناحی کنار گذاشته گردد، اضافه نمود: افراد شایسته و متخصص چه اصولگرا چه اصلاح طلب یا پایداری و اعتدالی باید در صندلی های تخصصی خود قرار گیرند. توصیه من بعد از 20 سال نمایندگی به منتخبان مجلس یازدهم تخصص گرایی، کلان نگری، اعتدال، عقلانیت، قانون گرایی و اهتمام به حقوق ملت است.

تابش با اشاره به سابقه آشنایی خود با بسیاری از منتخبان مجلس یازدهم و همچنین گزینه های ریاست و هیات رئیسه اظهار کرد: ما معتقدیم باید تیم عملیاتی کارآمد، متخصص، معتدل و با عقلانیت بالا سکان دار راهنمایی مجلس و کمیسیون های تخصصی شوند. من به خوبی دکتر نادران و مهندس نیکزاد را می شناسم. آقای قالیباف از بعضی ابعاد می تواند در مدیریت مجلس کارساز باشد، آقای حاجی بابایی قابلیت های خوبی دارد، آقای حسینی فرد شایسته و معتدل، آقای دنیامالی نیروی پرتوان و آقای قاضی زاده فرد موجهی است. دکتر پزشکیان هم می تواند در اداره مجلس یازدهم نقش آفرین باشد. آقای تاجگردون قابلیت های تخصصی خوبی دارد. آقای مصری انسان موجه و معتدلی است، آقای میرسلیم فردی جدی و کارآمد و آقای تقوی فرد شایسته ای است و حتی آقای آقاتهرانی هم آنطوری نیست که در افکار عمومی تصور می گردد و آقای ذوالنور هم آدم موجهی است، آقایان منادی، فرهنگی و حسین زاده بحرینی هم افراد شایسته ای هستند.

وی ادامه داد: اگر این ترکیب حاکم بر مجلس و هیات رئیسه کمیسیون ها باشند می توانیم مجلس خوب و موجهی داشته باشیم و البته باید کوشش گردد ضعف عدم مشارکت مردم در انتخابات جبران گردد و اصلاحات ساختاری هم انجام گردد تا مجلس به شأن و صندلی خود برگردد و در جهت کاهش تنش و توجه همه جانبه به موضوعات مختلف منطبق بر واقعیات حرکت کند.

این نماینده اصلاح طلب مجلس در انتها گفت: اگر منتخبان مجلس یازدهم بخواهند تندروی و قوم گرایی نمایند عقلانیت و اعتدال را به کنار نهند، نمی توانند در عرصه عمل پیروز باشند. ما امیدواریم آنها با عقلانیت، تدبیر، هماهنگی، تعامل و درک شرایط کشور و واقعیت های دنیا تصمیمات خردمندانه ای بگیرند که نفعش به مردم برسد و کشور نجات پیدا کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 980

به "از تندروی و قوم گرایی بپرهیزید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از تندروی و قوم گرایی بپرهیزید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید