استمرار آلودگی در شهرهای صنعتی

به گزارش مجله تانی بای، همان طور که پیش بینی ها نشان می داد، با پایداری جوی هوا در بیشتر مناطق کشور، شهرهای صنعتی و پرجمعیت با افزایش تدریجی غلظت آلاینده های جوی روبه رو شده اند.

استمرار آلودگی در شهرهای صنعتی

به گزارش مجله تانی بای به نقل از گروه ایرانشهر، علاوه بر پایتخت، همدان، اراک، بجنورد، تبریز، کرج، قزوین، گرمسار و ایوانکی در سمنان شهرهایی هستند که این روزها آلودگی را تجربه می کنند.

صادق ضیاییان، مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با بیان این که این شرایط تا اواخر هفته جاری ادامه خواهد داشت، می گوید: از اواخر روز سه شنبه و طی روز چهارشنبه با ورود سامانه بارشی به کشور در مناطقی از شمال غرب و غرب بارش برف و باران رخ می دهد.

در میان همه کلانشهرها، روز گذشته اراک وضع حادتری داشت و کیفیت هوای آن در مرز هشدار قرار گرفت. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در این باره می گوید: کیفیت هوای اراک از ساعت 15 (جمعه) 29 آذر تا یک بامداد (شنبه) 30 آذر در شرایط ناسالم قرار داشت، اما از این ساعت تا 10 صبح شنبه در شرایط پاک قرار گرفت که این شرایط نیز پایدار نبود و هوا دوباره آلوده شد.

رضا میرزایی با بیان این که از ساعت 10 صبح امروز آلاینده های هوا در اراک افزایش یافت، می افزاید: افزایش دی اکسید گوگرد در هوای اراک به دلیل تردد زیاد خودروها و فعالیت صنایع نفتی است و توصیه می شود گروه های سنی حساس از جمله بچه ها، زنان باردار، سالمندان، بیماران قلبی، ریوی و سخت درمان از تردد در فضاهای باز خودداری کنند.

تبریز، همدان، البرز، سمنان، بجنورد و تبریز هم این روزها هوای ناسالم برای گروه های حساس را تجربه می کنند که موجب تعطیلی مدارس در بسیاری از شهرها شد. مدارس استان تهران در روزهای شنبه و یکشنبه، مدارس البرز، اراک، اصفهان، برخی شهرهای آذربایجان شرقی در روز شنبه تعطیل شد تا شاید کمکی به درمان آلودگی هوا باشد. با وجود این، در قزوین کار به هشدار استاندار قزوین رسید.

استاندار قزوین با صراحت به واحدهای صنعتی آلاینده هوا در استان درباره بهسازی و اصلاح این واحدهای صنفی هشدار جدی داد. هدایت الله جمالی پور به معاونت عمرانی استانداری و اداره کل حفاظت محیط زیست دستور تشکیل کمیته ای را داد برای شناسایی و برخورد با صنایعی که آلایندگی بیش از حد مجاز تولید می کنند.

کارخانه سیمان آبیک و نیروگاه برق شهید رجایی 2 واحدی بودند که استاندار بخش زیادی از آلودگی هوای قزوین را نتیجه فعالیت آن ها دانست و تاکید کرد باید به بهسازی فعالیت های خود بپردازند.

هرچند در هفته جدید فقط صحبت های استاندار قزوین درباره فعالیت صنایع رسانه ای شده است، اما هربار با بروز آلودگی ها کارشناسان محیط زیست در این باره هشدار می دهند؛ هشداری که کمتر از سوی مسئولان جدی گرفته می شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 627

به "استمرار آلودگی در شهرهای صنعتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استمرار آلودگی در شهرهای صنعتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید