افزایش حضور بانوان در پست های مدیریتی استان

به گزارش مجله تانی بای، سونیا سهیلی- البرز- خبرنگار:در چند دهه اخیر با سیر شتابان گذر از سنت به مدرنیته، شاهد تحولات شگرفی در نظام اجتماعی کشور بوده ایم که یکی از مهم ترین آنها حضور پررنگ و نقش آفرینی زنان در عرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و... است.

افزایش حضور بانوان در پست های مدیریتی استان

عده ای معتقدند زنان هر چند تحصیلات عالیه داشته باشند، با توجه به عرف حاکم بر حوزه اشتغال، نمی توانند جایگاه های رسمی را به دست آورند و در نتیجه باید به شغل های رده پایین تر رو آورند، اما امروزه در کشورهای پیشرفته دنیا، سازمان های پیروز بدون در نظر دریافت جنسیت افراد برای تصدی در پست مدیریت و یا به کارگیری افراد، جدا از جنسیت، تنها به دنبال استعداد و توانمندی آنها هستند. اختصاص سهم 30 درصدی مناصب مدیریتی به بانوان در چشم انداز برنامه ششم توسعه یکی از گام های اساسی دولت در راستا شایسته سالاری در جامعه است.

البرز نیز به تبعیت از سیاست های کلان کشور نه تنها از این قافله عقب نمانده، بلکه در نیمه های راه برنامه ششم توسعه، نیمی از اهداف را محقق کرده است که انتصاب 3 بانو برای نخستین بار در تاریخ این استان در پست های معاونت فرمانداری های فردیس، ساوجبلاغ و نظرآباد از شاخص ترین اقدامات صورت گرفته در این حوزه با تصمیم استاندار البرز بوده است.

  • تحقق سیاست های دولت

استاندار البرز بر این باور است که بانوان شاغل و تحصیلکرده زیرک، منظم و باانگیزه هستند و می توانند با درایت ذاتی خود سیستم را متحول کنند، از این رو باید ظرفیت های آنها را به درستی احصا و از آن بهره برداری کرد. عزیزالله شهبازی با بیان این که تحقق سیاست های دولت را با تعصب ویژه ای دنبال می کنم، می گوید: اختصاص سهم 30 درصدی بانوان در مناصب مدیریتی از جمله این برنامه هاست و جای خرسندی دارد که براساس آمارهای انتشاریافته ازسوی مرکز مطالعات زنان، البرز در سال 98 بین استان های برتر کشور در رشد انتصاب بانوان در پست های مدیریتی قرار گرفت.

وی انتصاب 3 بانوی توانمند در پست معاونت فرمانداری های فردیس، نظرآباد و ساوجبلاغ برای اولین بار در تاریخ البرز را بسیار حائز اهمیت می داند و می افزاید: این انتصاب ها با دقت نظر و بررسی های بسیاری صورت گرفته است. همچنین در مکاتبه ای از مدیران استان و فرمانداران خواسته شد که در پست های خالی خود از ظرفیت بانوان توانمند استان بهره گیرند.

  • آغاز به کار مجمع مشورتی بانوان

استاندار البرز ادامه می دهد: اکنون با اعتماد به ظرفیت های بانوان در پست های بسیار مهم و کلیدی استان شاهد نقش آفرینی آنها هستیم که ریاست سازمان مدیریت برنامه ریزی، مدیرکلی اداره ارتباطات و فناوری اطلاعات، ریاست سازمان استاندارد و چندین پست دیگر، گواهی بر این مدعاست. وی می گوید: در این راستا با تدابیری که اندیشیده شد، مجمع مشورتی بانوان البرز در هفته دولت امسال به صورت رسمی کار خود را آغاز کرد. استاندار البرز می افزاید: بر این باور هستم که باید به شکل ویژه تری به حوزه بانوان و بهره گیری از توانمندی ها و ظرفیت های آنها در استان توجه داشته باشم. وی می گوید: اکنون با اقداماتی که صورت گرفته پیروز شدیم طی 9 ماه اخیر جایگاه البرز را در حوزه بانوان و به ویژه انتصاب آنها در پست های مدیریتی را ارتقا دهیم و به طور قطع این روند تداوم خواهد یافت.

  • وضعیت سبز استان در انتصاب بانوان

مدیرکل بانوان و خانواده استانداری البرز می گوید: با باور استاندار البرز به توانمندی بانوان، وضعیت استان در انتصاب بانوان سبز است؛ به این معنی که البرز در میانه برنامه ششم توسعه بیش از نیمی از تعهد 30 درصدی خود را در انتصاب زنان محقق کرده است و با روند مثبت کنونی انتظار می رود به زودی شاهد رشد بیشتر نیز باشیم. مریم اسماعیلی فرد ادامه می دهد: اکنون علاوه بر رئیس سازمان برنامه استان، 3 مدیر کل و 3 معاون فرماندار و بیش از 200 مدیر پایه از بانوان توانمند استان منصوب شده اند که امیدواریم با عملکرد قابل دفاع خود، زمینه ساز گسترش اعتماد به زنان در حوزه خدمت رسانی باشند.

وی می گوید: تاکید بر انتصاب بانوان در مناصب مدیریتی در عین تاکید بر شایستگی و توانمندی منتصبان صورت می گیرد و در واقع تلاش می شود موانع احتمالی عرفی برای اعطای فرصت خدمت از مقابل بانوان توانمند برداشته شود. اسماعیلی فرد می افزاید: تهیه بانک اطلاعاتی جامع از بانوان توانمند استان به منظور بهره برداری مدیران یکی دیگر از اقدامات موثر در این زمینه محسوب می شود. وی با بیان این که حدود یک میلیون و 300 هزار نفر از جمعیت البرز را بانوان تشکیل می دهند، از این رو با بهره برداری از ظرفیت آنها می توان درصد مشارکت اجتماعی را ارتقا داد، عنوان می کند: با تمام این تفاصیل می توان گفت که شایسته سالاری و انتصاب افراد توانمند و لایق در مناصب مدیریتی، فارغ از تبعیض های جنسیتی است، از این رو باید بستر لازم برای آقایان و بانوان به صورت مساوی فراهم شود تا با رقابتی سالم، توانمندی های خود را به منصه ظهور بگذارند تا از این ظرفیت ها در جهت توسعه و آبادانی کشور بهره برداری شود. این امر در البرز سیر خوبی را طی می کند، چراکه آمارهای موثق ملی اخبار امیدوارکننده ای را به گوش می رسانند.

  • زنان تصمیم ساز؛ بیم ها و امیدها

زهرا رنجی- البرز - خبرنگار:حدود نیمی از جمعیت کشور را بانوان تشکیل می دهند، از این رو ضرورت دارد که سهم بیشتری در عرصه های تصمیم گیری و تصمیم سازی داشته باشند، چراکه می توانند با نگاه دقیق تری سلایق بخش بزرگی از جمعیت را درک کرده و به نسبت آن تدابیر لازم را اتخاذ کنند.

یکی از خبرهای خوب چشم انداز برنامه ششم توسعه، تحقق سهم 30 درصدی بانوان از مناصب مدیریتی بود که به گواه اخبار و آمارهای موثق از مراجع ملی، تاکنون سیر خوبی طی شده و استان تازه تاسیس و نوپایی مانند البرز در این راستا بسیار پیروز عمل کرده است. باید در نظر داشت که در مجموع فارغ از جنسیت باید به اهداف سازمان و توانمندی افراد برای تصدی پست های مدیریتی توجه داشت که قائل شدن سهم 30 درصدی برای بانوان گام موثری در این رابطه بود تا توانمندی های آنها بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

حال باید عوامل و موانعی را که سر راه نیل به این مقصود واقع شده است نیز در نظر داشت؛ همچنان که در نقاط مختلف دنیا و به ویژه کشورهای در حال توسعه موانعی بر سر راه این اقدام و تساوی سهم بهره مندی آقایان و بانوان از پست های مدیریتی مشاهده می شود که می توان پیشداوری کارکنان سازمان ها در زمینه توانایی زنان در رهبری و مدیریت، بی تمایلی سازمان ها به واگذاری پست های مدیریت و رهبری به زنان، نادر بودن مواردی که زنان در کار مدیریت و رهبری به شهرت و پیروزیت دست یافته اند، کمبود نمونه هایی از مدیران پیروز زن در سازمان ها، تمایل نداشتن مردان برای درگیر شدن همسرشان در کارهای سنگین و کسب استقلال مالی و فکری آنان را از جمله آنها بیان نمود. هرچند عوامل متعددی باعث می شوند سهم زنان در تلاش ملی در یک کشور افزایش پیدا کند، ولی یکی از مهم ترین این عوامل، سهیم کردن زنان در همه ابعاد حیات اجتماعی کشور است. نقش زنان جامعه به عنوان نیمی از جمعیت کشور به همان اندازه از اهمیت برخوردار است که نیم دوم جمعیت، یعنی مردان می توانند در دستیابی به هدف بهره وری ملی نقش داشته باشند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 380

به "افزایش حضور بانوان در پست های مدیریتی استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش حضور بانوان در پست های مدیریتی استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید