افزایش 40 درصدی آتش سوزی اراضی ملی

به گزارش مجله تانی بای، میزان آتش سوزی ها در اراضی ملی استان قزوین از ابتدای سال جاری تا به امروز نسبت به مجموع سال گذشته 500 هکتار افزایش یافت.

افزایش 40 درصدی آتش سوزی اراضی ملی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان قزوین امروز -چهارشنبه- با بیان اینکه آتش سوزی ها در اراضی ملی استان قزوین سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 40 درصد افزایش داشت، اضافه کرد: سال جاری شاهد 141 فقره آتش سوزی در اراضی ملی استان قزوین بودیم.

سرهنگ بهرام ترکاشوند اظهار کرد: در حالی که پارسال حدود 830 هکتار از اراضی ملی استان دچار آتش سوزی شده بود و از ابتدای سال جاری تا به امروز هزار و 230 هکتار از اراضی ملی قزوین دچار این حادثه شده اند.

وی یادآور شد: 95 درصد آتش سوزی ها مربوط به مراتع و پنج درصد نیز به اراضی جنگلی اختصاص داشت. بارندگی های قابل توجه در بهار و رشد علف های هرز، گرمای هوا به همراه بی احتیاطی گردشگران و جوامع محلی و کشاورزان و دامداران از جمله دلایل اصلی آتش سوزی در اراضی ملی به شمار می رود.

ترکاشوند با اشاره به نقش مراتع در تامین امنیت غذایی جامعه اظهار کرد: آتش سوزی در این اراضی خسارت های جبران ناپذیری به منابع آب، خاک و هوا وارد می نماید.

وی با اشاره به نقش دهیاری ها و روستاییان در مهار آتش سوزی ها در اراضی ملی، گفت: یگان حفاظت منابع طبیعی با حضور مستمر در مناطق روستایی نسبت به آموزش جامعه محلی و کشاورزان در مورد پیشگیری از حوادث آتش سوزی در اراضی ملی اقدام می نماید. با این وجود نیازمند همراهی رسانه ها برای فرهنگسازی در مورد صیانت از اراضی ملی و جلوگیری از این گونه حوادث هستیم.

اراضی ملی استان قزوین شامل 850 هزار هکتار مرتع، 28 هزار هکتار جنگل و 29 هزار هکتار بیابان است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1123

به "افزایش 40 درصدی آتش سوزی اراضی ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 40 درصدی آتش سوزی اراضی ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید