انقلاب در بازار رمزارزها با ظهور GovCoins

به گزارش مجله تانی بای، خبرنگاران: برای فدرال کوین (FedCoin) و یوروالکترونیکی (e-euro) آماده باشید. این مژده ای است که هفته نامه اکونومیست در شماره جدید خود داده و از ظهور ارزهای دیجیتالی دولتی به مثابه عامل دگرگونی در سیستم اقتصادی و بازار سرمایه یاد نموده و نوشته است:

انقلاب در بازار رمزارزها با ظهور GovCoins

به گزارش نشریه هفتگی اکونومیست در سرمقاله شماره جدید خود از ظهور قریب الوقوع GovCoine ها که ارزهای دیجیتال دولت ها هستند خبر داده و آن را یک تحول بزرگ در تاریخ اقتصاد و انقلابی در بازار دارایی قلمداد نموده است.

اکونومیست در ادامه نوشته است: تغییرات فناوری، واژگونی بازار مالی است. بیت کوین از وسواس آنارشیست ها به یک کلاس دارایی یک تریلیون دلاری تبدیل شده است که به تاکید بسیاری از مدیران مالی به هر نمونه پورتفوی متعادلی تعلق می گیرد. انبوه معامله گران پرکار ارز دیجیتال به یک نیروی وال استریت تبدیل شده اند. PayPal بالغ بر 392 میلیون کاربر دارد که نشانه این است که آمریکا درگیر غول های پرداخت دیجیتال چینی است.

با این حال، همانطور که گزارش ویژه اکونومیست شرح می دهد، کمترین اختلال در مرز میان فناوری و امور مالی ممکن است انقلابی ترین آن باشد: ایجاد ارزهای دیجیتال دولتی، که به طور معمول به مردم اجازه می دهد وجوه و دارایی دیجیتال خود را به طور مستقیم در یک بانک مرکزی سپرده گذاری نمایند.

تجسم تازه ای از پول

GovCoinها یا همان ارزهای دیجیتال دولتی تجسم جدیدی از پول است. آنها وعده می دهند که امور مالی بهتر از قبل کار نمایند اما همچنین انتقال قدرت از افراد به دولت ها، تغییرات ژئوپلیتیکی و تغییر نحوه تخصیص سرمایه را به دنبال دارند. با آن ها باید خوش بینانه و البته فروتنانه رفتار کرد.

حدود یک دهه پیش، در میان ضایعات برادران لمان، پل ولکر، رئیس سابق فدرال رزرو، ابراز ناراحتی کرد که آخرین نوآوری مفید بانکداری ATM است. از زمان بحران مالی، صنعت، بازی خود را ارتقاء داد. بانک ها سیستم های خود را مدرن نموده اند. کارآفرینان دنیای آزمایشی مالیات غیرمتمرکز ساخته اند که بیت کوین مشهورترین بخش آن است و شامل طغیانی در سیستم های رمزگذاری ، پایگاه داده ها و درگاه ها است که در سطوح مختلف با سرمایه های سنتی تعامل دارند. در همین حال ، شرکت های پلت فرم مالی اکنون بیش از 3 میلیارد مشتری دارند که از کیف پول الکترونیکی و برنامه های پرداخت استفاده می نمایند. علاوه بر PayPal بسترهای تخصصی دیگری مانند Ant Group ، Grab و Mercado Pago ، و نیز شرکت های تاسیس شده ای مانند Visa و Silicon Valley wannabes همچون Facebook وجود دارند.

گام بعدی ارزهای دیجیتال بانک های مرکزی یا دولتی است اما با یک پیچ و تاب روبرو می شوند، زیرا آنها قدرت را در دولت متمرکز می نمایند نه اینکه آن را به وسیله شبکه گسترش دهند یا به انحصارات خصوصی ادامه بدهند. ایده پشت آنها ساده است. به جای داشتن یک حساب در یک بانک خرده فروشی، این کار را مستقیماً با یک بانک مرکزی به وسیله اپلیکیشن های رابط شبیه برنامه هایی مانند Alipay یا Venmo انجام می دهید. به جای نوشتن چک یا پرداخت آنلاین با کارت، می توانید از راه های ارزان قیمت بانک مرکزی بهره ببرید. و پول شما با ایمنی کامل دولت تضمین خواهد شد ، نه یک بانک قابل سقوط.

این مسخ بانک های مرکزی از اشراف بر دارایی تا کارگران دارایی ها دور از ذهن به نظر می رسد ، اما در حال اجرا است. بیش از 50 مقام پولی و نمایندگانی از کشورهای عمده در فراوری ناخالص داخلی دنیای، در حال کشف ارزهای دیجیتال هستند.

یکی از انگیزه های دولت ها و بانک های مرکزی، ترس از دست دادن کنترل سرمایه است. امروز بانک های مرکزی از سیستم بانکی برای تقویت سیاست های پولی استفاده می نمایند. اگر پرداخت ها ، سپرده ها و وام ها از بانک ها به حوزه های دیجیتال که به صورت خصوصی اداره می شوند، مهاجرت نمایند، بانک های مرکزی برای مدیریت چرخه مالی و تزریق وجوه به سیستم در یک بحران گرفتار می شوند. شبکه های خصوصی بدون نظارت می توانند به یک غرب وحشی با توان سوءاستفاده از حریم خصوصی و کلاهبرداری تبدیل شوند.

انگیزه دیگر، وعده سیستم مالی بهتر است. در حالت ایده آل پول ذخیره ارزش قابل اعتماد ، یک واحد حساب پایدار و یک روش کارآمد برای پرداخت فراهم می نماید. پول امروز فاکتورهای مختلفی دارد. سپرده گذاران بدون بیمه می توانند در صورت شکست بانک ها آسیب ببینند، بیت کوین به طور گسترده ای همچنان پذیرفته نیست و کارت های اعتباری الکترونیکی گران هستند. اما

در نتیجه govcoins می تواند هزینه های عملیاتی صنعت مالی دنیای را که بالغ بر 350 دلار در سال برای هر نفر روی کره زمین است ، کاهش دهد. این می تواند اعتبار مالی را برای 1.7 میلیارد نفری که فاقد حساب بانکی هستند ، فراهم کند. ارزهای دیجیتال دولتی همچنین می توانند جعبه ابزار دولت ها را با پرداخت هزینه های فوری به شهروندان و زیر صفر ، گسترش دهند. برای کاربران عادی، جذابیت یک روش پرداخت رایگان، ایمن، فوری و دنیای بدیهی است.

تهدیدهای بالقوه

، . ،

اگر بودجه بانک های خرده فروشی خالی گردد، شخص دیگری مجبور به پرداخت وام هایی است که به ایجاد مشاغل دامن می زند. .

پس از صعود ، ارزهای دیجیتال دولتی می توانند ابزاری برای کنترل شهروندان توسط دولت تبدیل شوند: به فکر جریمه های الکترونیکی فوری برای رفتارهای بد باشید. آنها می توانند ژئوپلیتیک را نیز تغییر دهند، با فراهم آوردن مجرای پرداخت های مرزی و گزینه های دیگر برای دلار، ارز ذخیره دنیا و عامل قدرت و نفوذ آمریکا را تضعیف نمایند.

سلطنت یورو تا حدی مبتنی بر بازارهای باز سرمایه و حقوق مالکیت خصوصی آمریکا است، که چین در آن نمی تواند رقابت کند. اما همچنین به سیستم های پرداخت قدیمی ، فاکتورهای صورتحساب و اینرسی پولی متکی است. و چین آن را برای اختلال آماده می نماید. کشورهای کوچک می ترسند که مردم به جای استفاده از پول محلی، به ارزهای الکترونیکی خارجی روی بیاورند و باعث ایجاد هرج و مرج در کشور شوند.

پول جدید ، مسائل جدید

چنین طیف وسیعی از فرصت ها و خطرات دلهره آور است. این آشکار است که مستبدین چین ، که بیش از هر چیز به کنترل اهمیت می دهند ، اندازه یوآن الکترونیکی را محدود می نمایند و در سیستم عامل های خصوصی مانند مورچه فشار می آورند. جوامع باز همچنین باید با احتیاط ، مثلاً با محدود کردن حساب های ارز دیجیتال ، پیش بروند.

دولت ها و موسسات مالی باید به اندازه یک جهش به سکه های فلزی یا کارت های پرداخت ، برای تغییر طولانی مدت در نحوه کار پول آماده شوند. این به معنای تقویت قوانین حفظ حریم خصوصی ، اصلاح نحوه اداره بانک های مرکزی و آماده سازی بانک های خرده فروشی برای یک نقش پیرامونی است. ارزهای دیجیتال دولتی آزمایش عالی بعدی در امور مالی هستند و وعده می دهند که نتیجه آنها بسیار بیشتر از فضای فروتنانه یادشده باشد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 18 خرداد 1400 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1601

به "انقلاب در بازار رمزارزها با ظهور GovCoins" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انقلاب در بازار رمزارزها با ظهور GovCoins"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید