با این فرایند تخصیص اعتبار، فاضلاب اهواز تا 40 سال دیگر به نتیجه نمی رسد

به گزارش مجله تانی بای، خبرنگاران/خوزستان رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرایند تخصیص اعتبار به پروژه فاضلاب اهواز، گفت: با ادامه این فرایند تخصیص اعتبار، تا 30 - 40 سال آینده نیز به نتیجه نمی رسیم.

با این فرایند تخصیص اعتبار، فاضلاب اهواز تا 40 سال دیگر به نتیجه نمی رسد

محمدرضا رضایی کوچی در نشست با شهردار اهواز که شامگاه یکشنبه (9 آبان ماه) در شهرداری اهواز برگزار گشت، اظهار کرد: امشب و همچنین در هفته آینده در مجلس دو موضوع اساسی آب های سطحی و فاضلاب و بافت فرسوده خوزستان پیگیری می شود. همچنین بحث پرداخت عوارض آلایندگی را پیگیری خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگاران، وی با اشاره به بازدید از منطقه ها مختلف شهر اهواز اضافه کرد: انتظار داشتیم کلانشهر اهواز شرایط بهتری داشته باشد؛ مناسب بودن شرایط آب های سطحی، فاضلاب و آسفالت معابر از حداقل های شهرنشینی است اما با بازدید چند محله شهر اهواز مشاهده کردیم که شرایط بسیار سخت است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: شهرداری اهواز بیش از 90 درصد درآمد شهرداری را صرف هزینه جاری می کند و از نظر شرایط املاک نیز شرایط خوبی ندارد.

رضایی کوچی بیان نمود: برآورد شده است که حدود 10 هزار میلیارد تومان پول برای اجرای شبکه فاضلاب و دفع آب های سطحی اهواز نیاز است. در بودجه امسال 700 میلیارد تومان برای این امر پیش بینی شده است که عدد ناچیزی از آن تا به امروز تخصیص یافته است. با ادامه این فرایند تخصیص اعتبار، تا 30 - 40 سال آینده نیز به نتیجه نمی رسیم بنابراین باید مکانیزم های دیگری تعریف شود.

وی ادامه داد: در این خصوص باید تعدادی از بانک ها حضور پررنگی داشته باشند تا عدد قابل توجهی به اجرای شبکه فاضلاب اهواز تزریق شود. پساب فاضلاب نیز باید به واحدهای بزرگ صنعتی فروخته شود و بخش خصوصی شبکه را اجرا کند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: کمک های دولت نیز باید بیشتر شود. این صحبت رئیس جمهور که عنوان کرده پروژه فاضلاب اهواز باید دو ساله جمع شود به معنی این است که علاوه بر کمک های دیگر، حداقل باید دولت سالانه 2 تا 3 هزار میلیارد تومان تخصیص دهد.

رضایی کوچی بیان نمود: با روال معمول اجرای این پروژه، همچنان باید شاهد مسائل آب و فاضلاب اهواز باشیم.

وی با اشاره به حاشیه نشینی و بافت فرسوده اهواز، گفت: شهردار اهواز گزارش داد که 25 محله دارای بافت آسیب پذیر شناسایی کرده اند اما شهرداری پولی ندارد و حتی در جمع آوری زباله هم مانده است. در این شرایط طبیعی است که شهرداری توان رسیدگی به این نقاط را نداشته باشد و باید شاهد افزایش این محله ها باشیم بنابراین در این راستا باید دولت کمک کند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه بار بافت فرسوده بر دوش شهرداری ها افتاده است، گفت: دولت در بودجه امسال 20 هزار میلیارد تومان برای رفع محرومیت و محلات آسیب پذیر و بافت های فرسوده در نظر گرفته است که باید سهم قابل توجهی از این رقم برای اهواز در نظر گرفته شود. علاوه بر این، رقم دیگری برای ستاد بازآفرینی شهری در نظر گرفته شده است. البته در این ستاد، دستگاه های دیگر دخیل هستند و باید هر دستگاه متناسب با ماموریت خود در این محلات خدمات ارائه دهد تا بافت ها احیا شود. در این شرایط، شهرداری نمی تواند ماموریت های مد نظر را اجرا کند.

رضایی کوچی گفت: شهر اهواز ظرفیت برداشت یک میلیون بشکه نفت در روز را دارد اما شهری که روی نفت خوابیده، دچار این مسائل و شرایط سخت است و ادامه این شرایط قابل قبول نیست؛ اراده ای فراتر از اراده استان خوزستان برای رساندن مسائل به حداقل، نیاز است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 آذر 1400 بروزرسانی: 17 آذر 1400 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1845

به "با این فرایند تخصیص اعتبار، فاضلاب اهواز تا 40 سال دیگر به نتیجه نمی رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این فرایند تخصیص اعتبار، فاضلاب اهواز تا 40 سال دیگر به نتیجه نمی رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید