گفتگو کشورها برای تغییر حکمرانی اینترنت

به گزارش مجله تانی بای، به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشگاه فضای مجازی، در هفته ای که گذشت شهر برلین پایتخت آلمان میزبان اجلاس حکمرانی اینترنت (IGF 2019) بود.

گفتگو کشورها برای تغییر حکمرانی اینترنت

در این اجلاس که کار خود را با صبحانه مشترک وزرای متولی امر ارتباطات و دیجیتال به منظور گفتگو آزاد درباره موضوعات مربوط به مدیریت اینترنت، شروع کرد، نشست عمومی با سخنرانی در خصوص الگوهای حکمرانی فضای مجازی در دهه میلادی پیش رو و رونمایی از کتاب حکمرانی اینترنت پس از 2020 نوشته ولفگانگ کلاینوکتر، ماتیاس کتمن و مکس سنگس برگزار گردید.

سخنرانان مراکز علمی و سیاسی مختلف، طی نطق های پیش نشست به سرفصل هایی چون تکنولوژی محقق نماینده سلامت روان، شهفرایندان دنیای؛ آینده اینترنت، تقاطع توسعه فنی اینترنت و سیاست گذاری، هوش مصنوعی و تبعیض و ... پرداختند.

در همین حال برنامه جامع مبادلات عمومی حکمرانی اینترنت در سطح عالی با سخنرانی پیتر آلتمایر وزیر فدرال امور مالی و انرژی آلمان، فاتوماتا با موسس و مدیر شرکت جومیا بزرگترین فروشگاه آنلاین آفریقا و جو کیسر مدیرعامل شرکت زیمنس، برگزار گردید و سپس ذی ربطان سطح بالا به گفتگو در خصوص مسائلی چون فراگیری دیجیتال، حکمرانی داده ها، حکمرانی داده ها و ایمنی و امنیت، ایمنی، پایداری و انعطاف پذیری پرداختند.

در سرانجام این جلسات نیز فرایند سخنرانی های پیش نشست با موضوعاتی از قبیل تضاد قوانین دسترسی به داده های دولت و چگونگی حل آن ها، هوش مصنوعی در آفریقا: میان چالش های اخلاقی و فرصت های فنی، نیازهای بنگاه های مالی کوچک در آینده اینترنت، اتصالات سیار در اقتصادهای نوظهور، میراث و مفاهیم برای حکومت آینده اینترنت، سمپوزیوم توسعه رسانه و مدیریت اینترنت، برابری و عدالت در دنیای دیجیتال، برق، شبکه های اجتماعی و فراگیری دیجیتال، اکوسیستم در حال تکامل؛ نقش آیکان در امنیت و ثبات اینترنت، چشم انداز آینده اینترنت، حقوق بچه ها در دنیای دیجیتال، فناوری و نظارت در آمریکای لاتین؛ به سوی استانداردهای حقوق بشر، محافظت آنلاین از سلامت عمومی و وعده ایمنی و امنیت در دنیای دیجیتال ادامه یافت.

وجود یک شکاف بزرگ در حکمرانی اینترنت

در مراسم افتتاحیه رسمی این اجلاس نیز آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، حضور داشتند.

دبیرکل سازمان ملل متحد در این اجلاس از اینترنت به عنوان انقلاب گوتنبرگ یاد کرد که همه چیز را تغییر می دهد و تاریخ را شکل می دهد.

وی نگرانی خود را از شکاف ها، نابرابری ها، به خطر افتادن صلح، شکاف جنسیتی، نابرابری در توزیع متخصصان و نابرابری اجتماعی و سیاسی در دنیا دیجیتال ابراز کرد و از وجود یک شکاف بزرگ در حکمرانی اینترنت اطلاع داد.

گوترش گفت: سیاست وظیفه دارد مزایا و منافع اینترنت را افزایش و تهدیدات و مضرات آن را کاهش دهد. با این وجود، در حال حاضر سیاست، از فرایند پیشرفت فناوری عقب مانده و فقط در حاشیه به تماشای این فرایند ایستاده است.

وی به انتقاد از توسعه و به کارگیری فناوری هایی چون تشخیص چهره ، مکان یابی، شنود و جاسوسی به وسیله هوش مصنوعی پرداخت و گفت: هوش مصنوعی می تواند ما را دستکاری کند و الگوریتم های احساسات، ذهنیت و رفتار ما را شکل دهد.

دبیرکل سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه کوشش خود را برای حل اختلافات دیجیتالی و اجتماعی افزایش خواهد داد و دسترسی به اینترنت باید در آمریکای لاتین و آفریقا نیز افزایش یابد، اظهار امیدواری کرد که IGF بتواند ما را به سمت استانداردهای مناسب دنیا دیجیتال راهنمایی کند.

مرکل خواهان بازنگری در شیوه حکمرانی اینترنت شد

مرکل نیز در سخنرانی خود در برابر 2500 شرکت نماینده در مراسم افتتاحیه IGF 2019، بر چند نکته اساسی تاکید و تمرکز کرد.

وی در بخش اول صحبت های خود ضمن توجه به اهمیت روزافزون اینترنت، از اینترنت امن، آزاد و مرکز زدوده و غیرمتمرکز حمایت کرد و در بخش دوم سخنان خود نیز، ضمن حمایت از سازمان ملل متحد و اجلاس حکمرانی اینترنت، خواهان بازنگری در شیوه حکمرانی اینترنت و تدوین یک چارچوب نظارتی بین المللی برای این امر شد.

به عقیده صدراعظم آلمان، رویکرد سنتی و چندجانبه همکاری میان دولت ها در زمینه حکمرانی اینترنت باید گسترشی بیش از پیش یابد و از آن جایی که اینترنت دغدغه بسیاری از اقشار محسوب می گردد، دانشگاهیان، بخش اقتصاد، شهفرایندان و جامعه مدنی باید در این راه مشاکت خود را افزایش دهند.

وی در سرانجام سخنان خود خواهان پیگیری مباحث اجلاس حکمرانی اینترنت در دیگر رویدادهای برجسته چون جلسات گروه جی 20 و مجامع اتحادیه اروپا شد.

نشست مشترک مجالس کشورها برای آنالیز حکمرانی اینترنت

متولیان برگزاری این دوره از اجلاس حکمرانی اینترنت، به منظور افزایش مشارکت مجالس کشورها نشستی متشکل از نمایندگان این نهادهای قانونگذار نیز برگزار کردند.

مسئولان برگزاری اجلاس حکمرانی اینترنت در دوره اخیر، به منظور درگیر کردن مجالس و نهادهای قانونگذاری کشورهای مختلف با مسئله حکمرانی اینترنت، برای نخستین بار گروه های بحثی متشکل از حدود 100 نماینده از اقصی نقاط دنیا را تشکیل دادند.

این افراد که به نمایندگی از مجالس و مجلس کشورهایشان در این رویداد بزرگ حضور داشتند، در گروه های مختلف به بحث پرداخته و سپس در نشستی مشترک به جمع بندی در خصوص موضوعاتی نظیر صلح در عصر دیجیتال، زیرساخت های حیاتی امنیتی، همکاری بین المللی برای اینترنت امن و آزاد، عصر دیجیتال؛ دموکراسی ها، ابزار یا دام و هوش مصنوعی پرداختند.

متولیان و حامیان برگزاری این نشست که عموما اروپایی و بالاخص آلمانی بودند، با طرح پرسش هایی در خصوص نگاه کشورهای مختلف و نقش قدرت های بزرگ دیجیتال چون آمریکا در حکمرانی فضای مجازی، راهنمایی بحث را در جریان نشست بر عهده داشتند.

ضرورت حکمرانی داده بر مبنای حقوق بشر

در همین حال نشست مقدماتی اجلاس IGF 2019 با موضوع حکمرانی داده بر مبنای حقوق بشر، در روز دوم اجلاس حکمرانی اینترنت برگزار گردید.

نشست یاد شده مسئله مذکور را با 6 موضوع معین شامل داده های مرزی، مباحث قضایی و حق حاکمیت داده، چارچوب های حفاظت از داده ها، داده ها و توسعه پایدار، حقوق بشر و اخلاق اینترنت و حکمرانی و اخلاق هوش مصنوعی و الگوریتم ها، در شش کارگروه تخصصی به بحث گذاشت.

ماهیت چند لایه و در حال تغییر مداوم حکمرانی داده، لزوم پایدار بودن فرایند حکمرانی داده از مهم ترین مسائل بنیادین مطرح شده در این نشست به شمار می رود.

در ادامه نشست، بسیاری از متخصصان حاضر در این رویداد بین المللی در خصوص افزایش مداوم اهمیت حکمرانی داده با افزایش تعداد کسب و کارهای مبتنی بر اطلاعات و فرایند شکل گیری دنیا دیجیتال بر مبنای داده های کاربران به اجماع رسیدند.

بر اساس نظر سخنرانان این نشست، داده ماهیتی مشابه با نفت یافته است و در دنیا امروز، به هیچ وجه فقط یک دارایی به شمار نمی رود؛ بلکه به یک مفهوم حقوقی برجسته بدل شده که اتحادیه اروپا نیز در تنظیم مقررات عمومی حفاظت از داده به آن توجه و عنایت خاصی داشته است و بی شک اهمیت موضوع حکمرانی داده باید در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی تبیین گردد.

کارشناسان غربی با طرح این ادعا که مدل اروپایی حکمرانی داده برای حراست از حقوق حیاتی و اساسی انسان مناسب است، راه توسعه بیش از پیش و کنترل کامل بر فناوری های پیشرفته را حکمرانی داده می دانند.

لزوم آنالیز و مطالعه مدل های مختلف مطرح شده برای حکمرانی داده، گفتگوی چندذینفعی و چندجانبه و مسئله دیپلماسی داده در سطح کلان نظام بین الملل نیز از دیگر مسائل مهم مطرح شده در این نشست بود. متولیان این امر، در ادامه نشست از دیگر کشورها برای طرح پیشنهادات کاربردی در راستای تکمیل مدل اروپایی حکمرانی داده دعوت کردند و اعلام کردند که از ایده های تازه استقبال می نمایند.

از سوی دیگر، چالش هایی نیز در جریان نشست مقدماتی مطرح شد که از جمله آن ها می توان به مشکل لزوم سازگاری مدل حکمرانی داده با ارزش های مختلف کشورها اشاره نمود. در این میان نمایندگان کشورهای آفریقایی به پرسش در خصوص میزان سازگاری مدل اروپایی حکمرانی داده با دیگر کشورها خصوصا منطقه آفریقا پرداختند. آن ها بر این موضوع تاکید داشتند که اروپا زیرساخت ها و نهادهای مناسبی برای حکمرانی داده دارد، اما در افریقا وضع این گونه نیست. از سوی دیگر تدوین چارچوب قضایی واحد برای حفاظت از داده ها نیز به واسطه تفاوت رویکرد کشورها در خصوص مسئله حقوق بشر، امری بسیار سخت و چالش برانگیز به شمار می رود.

قدرت بالای آمریکا در بحث حکمرانی داده

برگزاری یک نشست در سطح بالا و با موضوع موضوع داده و الگوریتم ها به منظور اتخاذ یک تصمیم عملی جمعی و رسیدن به راهبرد موثر مدیریت داده، از اهم نیازهای مطرح شده از سوی کارشناسان در جریان این نشست محسوب می گردد.

بر اساس اهم مسائل مطرح شده در جریان این رویداد، می توان نتیجه گرفت که حمایت از بنگاه های مالی کوچک در برابر شرکت های بزرگ، یکی از اولویت های اساسی کشورهای اروپایی محسوب می گردد و کارشناسان اغلب جریان داده را یکی از کلیدی ترین مولفه های توسعه تجارت می دانند.

قدرت بالای آمریکا در بحث حکمرانی داده و توان این کشور برای اعمال قدرت در دیگر کشورها از نکات جالب توجهی است که متخصصان و مقامات اروپایی نیز بر آن اذعان و تاکید کردند.

سخنرانان در ادامه فرایند بحث خود محلی سازی داده و دفاع حقوقی قضایی از داده ها را مدل های نامناسب و ناکارآمد حکمرانی داده ارزیابی نموده و بار دیگر بر لزوم حضور موثر جامعه مدنی در مبحث حفاظت از داده ها، تاکید کردند.

بر این اساس می توان نتیجه گرفت که دوره کفایت خود تنظیم گری برای حفاظت از داده به اتمام رسیده و تحقق این امر مستلزم ورود جدی دولت به این حوزه است.

مسئله شکاف داده و تاثیر آن بر حاشیه سازی کشورها، لزوم حفاظت از داده های بچه ها و مشارکت آن ها در امر حکمرانی داده، تهیه چارچوب مدون برای عملکرد هوش مصنوعی در بخش خصوصی و وضع قوانین رقابتی جدید برای تنظیم رفتار پلتفرم های ناقض حقوق انسانی، از دیگر موضوعات مهم مطرح شده در جریان این نشست بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 560

به "گفتگو کشورها برای تغییر حکمرانی اینترنت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفتگو کشورها برای تغییر حکمرانی اینترنت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید