تزریق بدون عارضه واکسن ایرانی کرونا به 21 تن تا کنون، احتمال دسترسی به این واکسن تا خرداد

به گزارش مجله تانی بای، محقق اصلی پروژه فراوری واکسن ایرانی کرونا در ستاد اجرایی فرمام امام (ره) و عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به جزییات فرایند تزریق این واکسن در فرآیند فاز اول مطالعه بالینی، گفت: اگر همه چیز به خوبی پیش رود، ان شاءالله تا خرداد ماه واکسن ایرانی کرونا در ستاد اجرایی فرمان امام (ره) را خواهیم داشت.

تزریق بدون عارضه واکسن ایرانی کرونا به 21 تن تا کنون، احتمال دسترسی به این واکسن تا خرداد

دکتر مینو محرز در گفت و گو با خبرنگاران، با اشاره به آخرین شرایط کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی کرونا که از سوی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در حال اجرا است، گفت: تا به امروز واکسن ایرانی کرونا در نوبت اول به 21 نفر تزریق شده است و باید همچنان ادامه یابد. در مرحله اول مطالعه انسانی واکسن عمدتا به آنالیز عوارض می پردازیم که تا به امروز خوشبختانه این واکسن عارضه جدی نداشته است.

وی اضافه کرد: گروه جدید داوطلبان دریافت واکسن کرونا به طور تدریجی نیز به مطالعه وارد می شوند و در نوبت بعد هم 14 داوطلب دیگر بعد از دریافت مجوزها وارد مطالعه می شوند که این مجوزها نیز دریافت شده است. این فرآیند تا زمان دریافت واکسن از سوی تمام 56 داوطلب تزریق واکسن ایرانی کرونا در فاز اول، ادامه پیدا می نماید. بعد از آن نظریه قطعی را درباره فاز اول و نتایج آن ارائه می دهیم و بعد از تایید و دریافت مجوزهای لازم، وارد مرحله دوم کارآزمایی بالینی خواهیم شد.

محرز با بیان اینکه فاز اول مطالعه انسانی واکسن ایرانی کرونا در ستاد اجرایی فرمان امام (ره) احتمالا تا اواخر بهمن ماه به سرانجام می رسد، گفت: طبق مطالعات فاز دوم مطالعه انسانی احتمالا با 300 نفر داوطلب شروع می گردد.

وی درباره دوز تزریقی این واکسن نیز گفت: این واکسن در دو دوز در فاصله دو هفته ای تزریق می گردد. بعضی داوطلبان هم در حال حاضر دوز دوم را دریافت نموده اند که آن هم خوشبختانه عارضه ای نداشته است.

محرز با بیان اینکه اگر همه چیز به خوبی پیش رود، ان شاءالله تا خرداد ماه واکسن ایرانی کرونای ستاد اجرایی فرمان امام (ره) را خواهیم داشت، گفت: در صورت موفقیت همه فازها این واکسن خرداد ماه می تواند فراوری گردد.

وی گفت: باید توجه کرد که در فاز یک عمدتا عوارض واکسن سنجیده می گردد. در فازم دوم علاوه بر آنالیز عوارض، میزان اثربخشی واکسن نیز مورد آنالیز قرار می گیرد. در فاز دوم 300 نفر باید واکسینه شوند. اگر بعد از آن همه چیز به خوبی پیش رود، مجوزهای فاز سوم را دریافت می کنیم. باید توجه کرد که در فاز سوم مطالعه بالینی تعداد زیادی واکسینه خواهند شد. البته هنوز به طور دقیق نمی دانم که در فاز سوم چه تعداد داوطلب واکسن را دریافت خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1445

به "تزریق بدون عارضه واکسن ایرانی کرونا به 21 تن تا کنون، احتمال دسترسی به این واکسن تا خرداد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تزریق بدون عارضه واکسن ایرانی کرونا به 21 تن تا کنون، احتمال دسترسی به این واکسن تا خرداد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید