تور مجازی: کوه های رنگارنگ ژئوپارک ژانگی دانکسیا؛ چین

به گزارش مجله تانی بای، پارک ملی ژئولوژی ژانگی دانکسیا در چین که شهرتش را مرهون سازه های سنگی رنگارنگ خود است، حاصل همکاری چندین میلیون ساله ابر و باد و مه و خورشید و فلک است.

تور مجازی: کوه های رنگارنگ ژئوپارک ژانگی دانکسیا؛ چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

چین از لندفرم های زیبا و منحصربه فردی برخوردار است که از کلمه ویژه ای برای توصیف استفاده می گردد: دانکسیا (Danxia). این اسم به مناظر مختلفی پوشیده از ماسه های قرمز اشاره می نماید که سرتاسر آن را صخره های رنگی شیب دار فرا گرفته است.

لندفرم های دانکسیا در چند منطقه از چین به چشم می خورند؛ یک ژئوپارک ملی در نزدیکی ژانگی هست که نام همین منطقه را هم با خود یدک می کشد. کوه های رنگارنگ ژانگی دانکسیا، به اعتقاد خیلی از رسانه های جمعی، یکی از چشم نوازترین لندفرم های چین و مقصد خیلی از برنامه های تور چین است.

به نظر می رسد که پیدایش چشم اندازهای کوهستانی زیبای ژئوپارک ژانگی دانکسیا (Zhangye Danxia Geopark)، حاصل فرایندهای خاص زمین شناسی، شرایط آب و هوایی و گذشت زمان است. 80 میلیون سال پیش، دریاچه ای در این منطقه وجود داشت که حالا، رسوب های جا مانده از ماسه سنگ ها و سایر مواد معدنی آن، جای آب خشک شده دریاچه را گرفته و در گذشت زمان، فعالیت های صفحه های تکتونیک زمین باعث شکل گیری این لندفرم کوهستانی شد که در جهت تکاملش به این شکل طی سال های متمادی، از فرسایش ناشی از بارش باران و وزن باد هم بی نصیب نمانده است.

حاصل این رویدادها، پدیدآمدن منظره ای منحصربه فرد از غارها، آبگیرها، دره ها و ستون ها است که مساحتی به وسعت 322 کیلومتر مربع را در بر گرفته است. هیچ کدام از این سازه ها شبیه دیگری نیستند؛ رنگ قرمز نسبت به رنگ های دیگر غالب است و طیف های متفاوت این رنگ را در همه جا می توان دید؛ بافت ها و اندازه ها نیز با هم فرق می نمایند. محیط، در نتیجه تغییر زاویه تابش خورشید و محل سایه، رنگ متفاوتی به خود می گیرد.

جاده ابریشم در زمان های دور از قلب زمین هایی عبور می کرد که اکنون ژئوپارک ژانگی دانکسیا در آن واقع شده است. مارکوپولو، جهانگرد معروف ونیزی هم زمانی برای تماشای این رنگین کمان نفس گیر، قدم به این سرزمین شگفت آور گذاشته بود. در سال 2010، ژانگی دانکسیا به همراه پنج لندفرم دانکسیای دیگر که همگی در بخش نیمه حاره جنوب شرقی چین قرار گرفته اند، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شدند.

امروزه، گردشگران زیادی با استفاده از تور برای دیدن این شگفتی زمین شناختی به چین می آیند، بنابراین جهتها دسترسی و سایبان های چوبی زیادی برای رفاه حال آن ها و حفاظت از محیط ساخته اند و حالا، فرصت دیگری برای ستایش این کوه های رنگارنگ مرموز و اعجاب انگیز فراهم شده است: تور مجازی این پدیده زمین شناختی را تماشا کنید و لذت ببرید.

منبع: کجارو / airpano.com
انتشار: 20 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 483

به "تور مجازی: کوه های رنگارنگ ژئوپارک ژانگی دانکسیا؛ چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور مجازی: کوه های رنگارنگ ژئوپارک ژانگی دانکسیا؛ چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید