توضیح سازمان بورس درباره شرایط کارگزاری آگاه

به گزارش مجله تانی بای، دبیرکل کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار با بیان اینکه مشکل پیش آمده برای مشتریان کارگزاری آگاه در بورس فنی بوده و به زودی رفع می شود، گفت: در عین حال سهام داران هیچ اجباری برای استفاده از خدمات یک کارگزاری خاص ندارند.

توضیح سازمان بورس درباره شرایط کارگزاری آگاه

به گزارش فارس، تعداد 18 هزار و 975 نفر از مخاطبان سامانه فارس من با ثبت عنوان به مسائل مشتریان کارگزاری آگاه رسیدگی شود و 80 نفر با با ثبت موضوع کارگزاری آگاه سیستم نرم افزاری خود را ارتقا دهد خواستار پیگیری از سوی خبرنگاران فارس و پاسخگویی مسئولان مربوطه شدند.

خبرنگار خبرگزاری فارس برای این موضوع با روح الله میرصانعی دبیرکل کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار، تماس گرفت که وی گفت: روز چهارشنبه 4 تیرماه 99 متأسفانه برای کارگزاری آگاه یک مشکل فنی پیش آمد که سرور اصلی و بک آپ این کارگزاری دچار مشکل شد و کار نکرد که این اتفاق در دنیای فناوری اطلاعات چیز عجیب و غریبی نیست. به عنوان مثال اگر یک روز سرور یک خبرگزاری بسوزد و سایت بالا نیاید، اتفاق عجیبی نیست. البته باید قبلاً تلاش می شد و یک سرور بک آپ یا پشتیبان فراهم می شد تا موقع مشکل جایگزین شود.

وی اضافه نمود: همه کارگزاران طبق استانداردهای سازمان بورس و اوراق بهادار کار می کنند و به مشتریان خدمات می دهند، اما اتفاقی که برای یک کارگزاری روی داد، یک امر فنی و طبیعی است، منتها متأسفانه در یکی از سخت ترین روزها یعنی روز پایانی معاملات که چهارشنبه بود و در آن روز چون عرضه اولیه سهام شرکت سرمایه گذاری پویا نیز انجام می شد و مشتریانی زیادی به درگاه معاملاتی کارگزاری ها مراجعه می کردند، لذا این کارگزاری متأسفانه در آن روز نتوانست خدمات مورد نیاز را به مشتریانش بدهد. اما همکاران ما در کارگزاری آگاه تلاش کردند که با رفع مشکل فنی سرورها خود را آماده کنند تا روز شنبه 7 تیرماه که بازار بورس باز می شود، بتوانند خدمات مورد نیاز را به مشتریان خود بدهند.

دبیرکل کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار گفت: البته این را هم باید بگویم که هر مشتری بورسی که دارای کد معاملاتی بورسی است، این اختیار را دارد که هر موقع در بازار سرمایه دلش خواست کارگزاری خود را عوض کند و هیچ منعی برای انتقال از یک کارگزاری به کارگزاری دیگر نیست، فقط تنها شرط این است که مشتری به کارگزار خود بدهکار نباشد. یعنی باید اول بدهی خود را بدهد و بعد به راحتی می تواند تمام دارایی خود را با عوض کردن کارگزار ناظر از کارگزار الف به ب تغییر دهد و دسترسی برخط معاملات از کارگزار جدید دریافت کند و معاملات خود را انجام دهد.

همچنین خبرنگار فارس با محمدرضا معتمد عضو هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار تماس گرفت و مشکل مخاطبان فارس من را با وی در میان گذاشت که وی نیز گفت: کارگزاری آگاه روز چهارشنبه که هم زمان با عرضه اولیه سهام سرمایه گذاری پویا بود، متأسفانه سامانه هایش دچار اختلال شد و یک مشکل فنی پیش آمد و سرور سوخت و این یک ایراد فنی است.

وی تأکید کرد: با توجه به اینکه بک آپ و پشتیبانی از اطلاعات مشتریان در یک مرکز معتبر دیگر و در شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه، سمات وجود دارد، بنابراین هیچ مسئله ای برای سهامداران و مشتریان کارگزاری آگاه وجود ندارد و اطلاعات آنها محفوظ است.

معتمد این را هم گفت: یک بک آپ و پشتیبان از اطلاعات مشتریان بورس وجود دارد البته باید این بک آپ در کارگزاری آگاه هم وجود می داشت که در روز معاملات و عرضه اولیه هیچ مسئله ای برای مشتریان به وجود نیاید. اما به هر حال بک آپ آن کارگزاری نتوانست پشتیبانی لازم را برای معاملات انجام دهد و سیستم پشتیبان نتوانست به جای سیستم اصلی وارد سامانه معاملات شود.

وی این اطمینان را به سهامداران داد که اطلاعات مالی آنها در سامانه های شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه و شرکت مدیریت فناوری بورس تهران وجود دارد و هیچ جای نگرانی نیست و به زودی سامانه های معاملاتی کارگزاری آگاه هم به مشتریان خدمت رسانی خواهد کرد.

عضو هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: قرار شده همکاران ما در کارگزاری آگاه اطلاع رسانی کنند و این اطمینان را به مشتریان خود بدهند که از روز شنبه سامانه ها دوباره کار می کنند و به مشتریان خدمات می دهند.

معتمد همچنین در مورد اینکه هر کارگزاری چقدر مشتری دارد، گفت: براساس سهم بازار هر کدام مشتریان خرد و حقیقی و مشتریان کلان و نهادی خود را دارند اما عمده معاملات بازار یعنی 60درصد معاملات در 30 شرکت کارگزاری برتر انجام می شود و 40درصد بقیه معاملات در 78 کارگزاری بعدی انجام می شود.

منبع: فرارو
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1036

به "توضیح سازمان بورس درباره شرایط کارگزاری آگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیح سازمان بورس درباره شرایط کارگزاری آگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید