جزئیات ادعایی پالیتیکو از سند 4 بندی توافق شده برای دیدار ترامپ و روحانی

به گزارش مجله تانی بای، یک رسانه آمریکایی مدعی شده روسای جمهور ایران و آمریکا بر سر طرحی 4 بندی به عنوان مبنایی برای دیدار با یکدیگر در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل توافق نموده اند اما این دیدار خاتمه محقق نشده است.

جزئیات ادعایی پالیتیکو از سند 4 بندی توافق شده برای دیدار ترامپ و روحانی

فارس نوشت: بعضی منابع فرانسوی روز سه شنبه مدعی شده اند دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و حسن روحانی، رئیس جمهور ایران بر سر یک سند چهار بندی به عنوان مبنایی برای دیدار با یکدیگر در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد و شروع مجدد مذاکره میان ایران و آمریکا توافق نموده بودند.

پالیتیکو به نقل از این منابع مدعی شده دیدار سران دو کشور علی رغم توافق بر سر این سند محقق نشده زیرا روحانی اصرار داشته ترامپ ابتدا برطرف تحریم ها علیه ایران را اعلام کند.

پایگاه خبری پالیتیکو که مدعی شده این سند را رویت نموده، در ادامه به ذکر جزئیات مفاد آن پرداخته است.

در سند ادعایی، تهران موافقت نموده هرگز به دنبال دستیابی به سلاح هسته ای نخواهد بود و کاملاً به تعهدات خود پایبند است، ضمن آنکه مذاکره بر سر چارچوبی طولانی مدت تر درباره فعالیت های هسته ای خودش را می پذیرد.

تهران همچنین متعهد شده ایران از هر گونه ستیزه جویی خودداری خواهد نمود و به وسیله مذاکره به دنبال صلح و احترام واقعی در منطقه خواهد بود.

در بخش دیگری از سند، ایالات متحده با برطرف همه تحریم های بازاعمال شده بعد از سال 2017 موافقت نموده است. در متن این سند آمده است: ایران از توانایی کامل برای صادر کردن نفت خود و استفاده آزادانه از درآمدهای خود برخوردار خواهد شد.

طبق ادعای پالیتیکو، با آنکه در متن سند صریحاً به برنامه موشک های بالستیک ایران اشاره نشده، مقام های فرانسوی می گویند، برداشت همه طرف ها از لحن مربوط به نقش منطقه ای تهران این بود که مسائل موشکی بخشی از مذاکرات خواهد بود.

یک مقام فرانسوی مطلع به این رایزنی ها گفت: برای همه روشن بود که مذاکره بر سر مسائل منطقه ای الزاماً برنامه موشکی آنها را هم در برمی گرفت.

پالیتیکو نوشته رسانه های آمریکایی مانند نیویورک تایمز و نیویورکر در روزهای گذشته جزئیاتی از کوشش های دیپلماتیک صورت گرفته برای آوردن تهران و واشنگتن بر سر میز مذاکره را گزارش داده اند، اما هیچ رسانه ای تا به حال متن این طرح که توسط امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه پیشنهاد شده را گزارش نداده بود.

مطابق ادعای پالیتیکو، سند به گونه ای تنظیم شده بود که به همه طرف ها امکان دهد خودشان را پیروز اعلام نمایند. در صورت پیروزیت در پیشبرد این طرح، ترامپ می توانست اعلام کند او در هدف دیرینه اش برای بسط توافق هسته ای و گنجاندن مسائل منطقه ای در آن پیروز شدهاست. طرف ایرانی هم می توانست ادعا کند که در برابر سیاست فشار حداکثری مقاومت نموده و توانسته خاتمه همه تحریم ها را برطرف کند. ماکرون هم می توانست خودش را به عنوان واسط صلح و کسی که توانسته از جنگی جدید در خاورمیانه جلوگیری کند، معرفی کند.

به گفته مقام های فرانسوی ترامپ در دیداری که سه شنبه هفته گذشته در هتل Lotte New York Palace با ماکرون داشت با این سند موافقت نموده. رئیس جمهور فرانسه در مرحله بعد، همین سند را در هتل Millennium Hilton New York One UN Plaza به روحانی نشان داده است.

مقام فرانسوی ادعا نموده است: او (روحانی) با موارد اصلی در این سند موافقت کرد و از رئیس جمهور تشکر کرد چون گفت در آن به صراحت از تحریم ها سخن به میان آمده، اما او گفت ترامپ باید قبل از ورود به جلسه بگوید که تحریم ها را برطرف می نماید.

مقام فرانسوی مدعی شده ماکرون و تیم او برای اینکه بتوانند از توافق حاصل شده بر سر این سند و حضور روحانی در نیویورک بهره برداری نمایند پیشنهاد برقراری یک تماس تلفنی ایمن بین روحانی و ترامپ را مطرح کردند.

طبق این ادعا، ایرانی ها با اینکه تکنسین ها تجهیزات برقراری این تماس را فراهم نمایند موافقت کردند، اما با خود تماس تلفنی موافقت نکردند.

به نوشته پالیتیکو ماکرون ساعاتی بعدتر به ساختمان ایرانی ها برگشت اما رئیس جمهور ایران تمایلی برای مشارکت در این گفت وگوی تلفنی نداشت.

طبق این گزارش، ماکرون در ادامه با ترامپ گفت وگو کرد و اتفاقات پیش آمده را برای او گفت. او از ترامپ بابت پذیرا بودنش به مذاکره بر اساس پیشنهادات فرانسه تشکر کرد و گفت که ایرانی ها می گویند برای اینکه بتوانند با دیدار موافقت نمایند به زمان بیشتری احتیاج دارند.

مقام های آمریکایی درخواست پالیتیکو برای اظهارنظر درباره این گزارش را رد نموده اند. این رسانه نتوانسته به مقامات ایران دسترسی پیدا کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 387

به "جزئیات ادعایی پالیتیکو از سند 4 بندی توافق شده برای دیدار ترامپ و روحانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات ادعایی پالیتیکو از سند 4 بندی توافق شده برای دیدار ترامپ و روحانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید