خانم های نویسنده؛ فرمانروایان تجدید چاپ در ایران

به گزارش مجله تانی بای، روزنامه خراسان - الهه آرانیان: وقتی گذرمان به قفسه داستان و رمان ایرانی در کتاب فروشی ها می افتد انواع و اقسام کتاب ها را در حجم های مختلف می بینیم با نویسندگانی که شاید نام خیلی های شان را هم نشنیده باشیم.

خانم های نویسنده؛ فرمانروایان تجدید چاپ در ایران

آمار ها نشان می دهد سالانه بیشتر از 200 رمان در ایران منتشر می شود، اما آیا همه این کتاب ها پرفروش می شوند و به چاپ دوم، سوم و بیشتر می رسند؟ در این گزارش نگاهی انداخته ایم به رمان هایی که در طول 20 سال گذشته، با استقبال مخاطبان روبرو و بیش از 20 بار تجدید چاپ شده اند.

100 تایی شدنِ چراغ ها را من خاموش می کنم

در فاصله سال های 1378 تا 1388، هفت اثر از شش نویسنده به چشم می خورد که تا سال 98، بیشتر از 20 بار تجدید چاپ شده است. چراغ ها را من خاموش می کنم نوشته زویا پیرزاد، رکورد قابل توجهی از خودش به جا گذاشت و در بهار 98، برای صدمین بار تجدید چاپ شد. این رمان در سال 1380 برای اولین بار منتشر شد و به عبارتی هر سال، حدود پنج بار تجدید چاپ شده است. رمان بعدی روی ماه خداوند را ببوس از مصطفی مستور است که از سال 1379 تا امروز، به چاپ هشتاد و ششم رسیده است.

کافه پیانو فرهاد جعفری از سال 86 تا حالا، به عدد قابل توجه 58 بار تجدید چاپ رسیده و دو رمان پرنده من و ترلان فریبا وفی، به ترتیب برای سی و یکمین و بیست و ششمین بار تجدید چاپ شده اند. من او رضا امیرخانی یکی دیگر از رمان هایی است که در طول 20 سال، به چاپ 47 رسید. شما که غریبه نیستید مرادی کرمانی هم از سال 84 تا حالا، به چاپ سی ام رسیده است.

2 پدیده دهه نودی

در فاصله زمانی 1388 تا 1398، سه اثر از دو نویسنده چاپ اولشان را تجربه کرده اند و تا سال 98 بیشتر از 20 بار تجدید چاپ شده اند. نسیم مرعشی توانست با دو رمان پاییز فصل آخر سال است و هرس، رگ خواب مخاطب را پیدا و تجدید چاپ های شگفت انگیزی را تجربه کند. پاییز فصل آخر سال است در سال 93 منتشر شد و در طول پنج سال، به چاپ چهل و یکم رسید.

هرس، رمان دیگر این نویسنده هم، با گذشت دو سال از انتشارش، به چاپ بیست و سوم رسیده است. روزبه تعیین، یک نویسنده دهه هفتادی است که با قهوه سرد آقای نویسنده شگفتی ساز شد. این رمان در سال 96 به بازار نشر راه یافت و هم اکنون به چاپ هفتاد و یکم رسیده است.

ناشر های خوش شانس

دو نشر مرکز و چشمه ناشران خوش اقبالی بوده اند که هفت کتاب از این تعداد رمان را منتشر کرده اند. چراغ ها را من خاموش می کنم، روی ماه خداوند را ببوس، ترلان و پرنده من در نشر مرکز و هرس، پاییز فصل آخر سال است و کافه پیانو در نشر چشمه منتشر شده اند. نشر تعیین شما که غریبه نیستید را راهی بازار کتاب کرده و قهوه سرد آقای نویسنده در نشر نیماژ منتشر شده است. نشر افق هم انتشار من او را به عهده داشت.

حرف حساب رمان ها

هر 10 رمان واقع گرا هستند و هر کدام بخشی از ماجرا ها و اتفاقات روزمره زندگی و افکار آدم ها را روایت می کنند. چراغ ها را من خاموش می کنم روایت زندگی زنی است با همه عواطف و حساسیت ها، در برخورد با اتفاق ها و تصمیم ها.

روی ماه خداوند را ببوس داستان زندگی مردی است که درباره وجود خدا دچار تردید می شود. کافه پیانو روایت زندگی شخصی نویسنده ای کافه دار و دخترش، گل گیسوست. من او از عشقِ علی فتاح به دختر خدمتکارشان می گوید. ترلان داستان زندگی دختر جوانی است که به همراه دوستش برای گذراندن یک دوره آموزشی راهی تهران می شود و پرنده من روایت زنی خانه دار است از تناقض های جامعه و دغدغه هایش در دل زندگی روزمره.

پاییز فصل آخر سال است از زبان سه دختر جوان امروزی است و هرس، از تاثیرات جنگ بر زندگی می گوید. قهوه سرد آقای نویسنده در ژانر معمایی- هیجانی، ماجرای یک نویسنده و یک دختر روزنامه نگار است. شما که غریبه نیستید هم از کودکی و نوجوانیِ هوشو حرف می زند.

جایزه پرافتخارترین نویسنده تعلق می گیرد به...

چراغ ها را من خاموش می کنم با انتشارش چراغ افتخارات را یکی پس از دیگری روشن کرد و چهار جایزه گرفت که عبارتند از: بهترین رمان سال 1380 پکا، بهترین رمان سال 1380 بنیاد فرهنگ گلشیری، لوح تقدیر از نخستین دوره جایزه ادبی یلدا و بهترین رمان سال در بیستمین دوره کتاب سال.

رمان پرافتخار دیگر پرنده من است با این جایزه ها: بهترین رمان سال 1381، برگزیده سومین دوره جایزه هوشنگ گلشیری، برنده دومین دوره جایزه ادبی یلدا، جایزه ادبی مهرگان و تقدیر در جایزه ادبی اصفهان.

ترلان هم بعد از انتشار دست خالی نماند و جایزه برترین اثر در میان 10 اثر از نویسندگان آسیایی و آفریقایی را در سال 2017 به انتخاب مخاطبان کسب کرد. روی ماه خداوند را ببوس در سال 1379 برگزیده جشنواره قلم زرّین و شما که غریبه نیستید در سال 1384 برگزیده شورای کتاب کودک و درسال 2006 در کاتولوگ کلاغ سفید کتابخانه بین المللی بچه ها معرفی شد. پاییز فصل آخر سال است دیگر رمان جایزه دارِ این جمع است که در سال 1394 جایزه ادبی جلال آل احمد را از آن خود کرد. در نهایت جایزه پرافتخارترین نویسنده از میان این 10 نویسنده به خانم فریبا وفی تعلق می گیرد.

منبع: برترین ها
انتشار: 19 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 225

به "خانم های نویسنده؛ فرمانروایان تجدید چاپ در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانم های نویسنده؛ فرمانروایان تجدید چاپ در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید