خروج دو میلیون نفر از بازار کار

به گزارش مجله تانی بای، رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به شرایط نرخ بیکاری بهار سال 99 گفت: 2 میلیون نفر از بازار کار خارج شدند و 1.5 میلیون نفر از شاغلان کم شده است.

خروج دو میلیون نفر از بازار کار

به گزارش فارس، جواد حسین زاده رئیس مرکز آمار ایران به تحلیل بازار کار در فصل بهار 99 پرداخت و گفت: آنالیز نتایج حاکی از مشهود بودن اثر کووید 19 بر بازار کار کشور در فصل بهار نسبت به فصل مشابه سال قبل است. مطابق این نتایج، جمعیت غیر فعال کشور افزایش و جمعیت شاغل و بیکار کشور (جمعیت فعال) با کاهش ملموسی روبرو شده است.

وی ادامه داد: آنالیز نرخ مشارکت مالی (نرخ فعالیت) جمعیت 15 ساله و بیش تر در بهار 1399 نشان می دهد که 41,0 درصد جمعیت در سن کار (15 ساله و بیش تر) از نظر مالی فعال بوده اند؛ یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند. هم چنین نتایج نشان می دهد که نرخ مشارکت مالی در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی کم تر بوده است.

رئیس مرکز آمار ایران اضافه نمود: آنالیز فرایند تغییرات نرخ مشارکت مالی کل کشور نشان می دهد که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار1398)، 3.7 درصد کاهش داشته است. بعبارت دیگر در فصل بهار امسال نسبت به فصل مشابه سال قبل حدود 2 میلیون نفر از بازار کار خارج شده اند که بیش از 1 میلیون و 20 هزار نفر آن را زنان و 970 هزار نفر آنرا مردان تشکیل می دهند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در بهار 1399 نسبت به بهار 1398 نسبت اشتغال تغییری نموده است؟ میزان تغییرات آن چه مقدار بوده است؟ بیان داشت: در بهار 1399، آنالیز نسبت اشتغال جمعیت 15 ساله و بیش تر بیانگر آن است که 36,9 درصد از جمعیت در سن کار (15 ساله و بیش تر) شاغل بوده اند. این شاخص در بین مردان بیش تر از زنان و در نقاط روستایی بیش تر از نقاط شهری بوده است.

حسین زاده توضیح داد: ارزیابی این شاخص گویای آنست که در بهار 1399 نسبت به بهار 1398، نسبت اشتغال به میزان 2.9 درصد کاهش یافته است و در واقع در بهار امسال نسبت به فصل بهار سال گذشته حدود 1 میلیون و 500 هزار نفر از جمعیت شاغل کاسته شده است.

به گفته رئیس مرکز آمار، چنانچه میدانید با شیوع بیماری کووید 19 بسیاری از کسب و کار ها به حالت تعطیل یا نیمه تعطیل درآمدند و بعبارت دیگر در ماه های اخیر بازار کار نه تنها در کشور ما بلکه در کل دنیا متاثر از این بحران بوده است که به طرق مختلف این اثرات نمود پیدا نموده اند، آنالیز نتایج طرح آمارگیری نیروی کار نشان می دهد این بیماری بازار اشتغال ایران را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

منبع: فرارو
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1078

به "خروج دو میلیون نفر از بازار کار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج دو میلیون نفر از بازار کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید