دارویی که خون را جوانسازی می نماید

به گزارش مجله تانی بای، یک مطالعه تازه نشان داده است که یک داروی آرتریت موجود می تواند به طور موثر سلول های بنیادی خون را جوان سازی کند و فواید تزریق خون جوانی را تقلید کند.

دارویی که خون را جوانسازی می نماید

پژوهشگران اخیراً نشان داده اند که در چیزی شبیه به دیستوپیایی علمی تخیلی است که تزریق خون جوان می تواند سلامت افراد مسن را بهبود بخشد. یک مطالعه نو نشان داده است که یک داروی آرتریت موجود می تواند به طور موثر سلول های بنیادی خون را جوان سازی کند و فواید تزریق خون جوانی را تقلید کند.

دانشمندان با تزریق خون به موش های مسن از موش های جوان آزمایش کردند و دریافتند که این کار توانایی های شناختی را بهبود می بخشد، طول عمر را افزایش می دهد و بیماری را به تاخیر می اندازد.

محققان دانشگاه کلمبیا، کمبریج و UC سانفرانسیسکو چگونگی جوانسازی کل سیستم فراوری خون را آنالیز کردند.

امانوئل پاسگوئه، نویسنده مسئول این مطالعه گفت: سیستم خونی پیر، به علت اینکه ناقلی برای بسیاری از پروتئین ها، سیتوکین ها و سلول ها است، پیامدهای بد زیادی برای ارگانیسم دارد. یک فرد 70 ساله با سیستم خونی 40 ساله می تواند طول عمر بیشتری داشته باشد، اگر نه عمر طولانی تری داشته باشد.

سلول های خونی به وسیله سلول های بنیادی واقع در مغز استخوان فراوری می شوند و تیم تحقیقاتی را با کاوش در محیط یا طاقچه که این سلول های بنیادی در آن وجود دارند و چگونگی تغییر آن در طول پیری در موش ها شروع کردند. آنها دریافتند که با گذشت زمان، طاقچه بدتر می گردد و تحت تأثیر التهاب قرار می گیرد، که سلول های بنیادی خون را مختل می نماید.

با آنالیز دقیق تر، دانشمندان یک سیگنال التهابی خاص به نام IL-1B را شناسایی کردند که برای آسیب رساندن به سلول های بنیادی خون حیاتی است و از آنجایی که این سیگنال در حال حاضر در سایر شرایط التهابی، مانند آرتریت روماتوئید نقش دارد، در حال حاضر داروهایی در استفاده گسترده وجود دارند که آن را هدف قرار می دهند.

مطمئناً، محققان از یک داروی آرتریت به نام anakinra برای مسدود کردن IL-1B در موش های مسن استفاده کردند و دریافتند که سلول های بنیادی خون به حالت جوان تر و سالم تری بازگشتند. این به بهبود شرایط طاقچه، عملکرد سلول های بنیادی خون و بازسازی سلول های خونی یاری کرد. این درمان زمانی که این دارو در طول زندگی موش ها تجویز می شد، بهتر عمل می کرد، نه فقط زمانی که آنها قبلاً پیر بودند.

البته، هنوز روزهای اولیه برای این تحقیق است و نتایج آزمایش های حیوانی همواره برای انسان قابل ترجمه نیست. اما این تیم خوشبین است که آزمایش بالینی می تواند زودتر انجام گردد، زیرا این دارو در حال حاضر در انسان استفاده می گردد.

پاسگوئه گفت: درمان بیماران مسن با داروهای ضد التهابی که عملکرد IL-1B را مسدود می نمایند، باید به حفظ فراوری خون سالم تر یاری کند.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 19 بهمن 1401 بروزرسانی: 19 بهمن 1401 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 2172

به "دارویی که خون را جوانسازی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دارویی که خون را جوانسازی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید