دانشجویان شریف در مسابقات انجمن هوانوردی و فضانوردی آمریکا اول شدند

به گزارش مجله تانی بای، دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف برای نخستین بار به عنوان یک تیم ایرانی مقام اول مسابقات بین المللی انجمن هوانوردی و فضانوردی آمریکا AIAA را در شاخه طراحی موتورهای توربین گاز هوایی کسب کردند.

دانشجویان شریف در مسابقات انجمن هوانوردی و فضانوردی آمریکا اول شدند

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی مجله تانی بای به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، تیم فراس (FARAS) از دانشکده مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی شریف، پس از پیروزیت در مرحله اول مسابقات بین المللی هوانوردی و فضانوردی آمریکا AIAA سال 2019 (شاخه طراحی موتورهای توربین گاز هوایی) و قرارگیری در بین سه تیم برتر از 15 تیم شرکت کننده در تیرماه 1398، با حضور در مرحله دوم از این مسابقات در 30 مرداد امسال و با ارائه طرح خود در کنفرانس پیشرانش و انرژی آمریکا پیروز به کسب مقام اول این مسابقات شد. لازم به ذکر است که تیم فراس با توجه به عدم امکان حضور در آمریکا، طرح خود را به صورت ویدئوکنفرانس ارائه داد و از طرف هیئت داوران در کنفرانس بین المللی پیشرانش و انرژی آمریکا به عنوان تیم برتر انتخاب شد.

اعضای تیم فراس، به سرپرستی کاوه قربانیان، که همگی از دانشکده مهندسی هوافضا دانشگاه صنعتی شریف هستند عبارتند از محمدرضا امینی مقام (مقطع دکتری) و 9 نفر از دانشجویان ورودی 94 مقطع کارشناسی به نام های علیرضا ابراهیمی (سرگروه تیم)، امیر ناظمی، ابوالفضل ذوالفقاری نسب، حجت اعتمادیان مفرد، وحید دانش، مهدی جمشیدیها، محمد مهدی اثنی عشری، امیررضا صافی زاده و سعیده کاظم بیگی.

تیم فراس از دانشکده مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی شریف اولین تیم ایرانی است که نه تنها پیروز به کسب مقام در مسابقات بین المللی هوانوردی و فضانوردی آمریکا AIAA شاخه طراحی موتورهای توربین گاز هوایی شده است، بلکه رتبه نخست این مسابقات معتبر را به خود اختصاص داده است.

این تیم، پس از یک سال کوشش و پژوهش و علیرغم مسائل عدیده مانند عدم اجازه به استفاده از نرم افزارهای تحلیل و طراحی موتور به دلیل تحریم های ایران از سوی آمریکا، عدم امکان حضور در آمریکا در مرحله دوم از مسابقات جهت ارائه طرح موتور توربینی پیشنهادی خود، پیروز به تدوین کدهای طراحی مورد احتیاج، ارسال پیشنهادی فنی خود و دفاع از طرح خود به صورت ویدئو کنفرانس و کسب مقام اول از سوی هیئت داوران کنفرانس بین المللی پیشرانش و انرژی آمریکا شد. شایان ذکر است که تیم فراس به دلیل تحریم های ایران از سوی آمریکا قادر به دریافت جایزه خود نیز نیست.

این مسابقه بین المللی در مورد طراحی نسل آینده موتور یک پهپاد جست وجو و نجات با مداومت پروازی بالا بوده است. تیم فراس پیروز به طراحی یک موتور جدید با 67 درصد افزایش نسبت توان به وزن، 31درصد کاهش مصرف سوخت ویژه و 35 درصد کاهش وزن موتور نسبت به موتور در حال بهره برداری شد. پهباد مورد نظر به واسطه موتور توربین گاز هوایی طراحی شده توسط تیم فراس دانشگاه صنعتی شریف، با حفظ وزن پهباد در حین برخاست برابر با ده هزار و پانصد پوند و سقف پروازی پنجاه هزار فوت، مداومت پروازی و برد پروازی خود را به ترتیب به بیش از 25 ساعت و 3700 کیلومتر ارتقاء می دهد.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 296

به "دانشجویان شریف در مسابقات انجمن هوانوردی و فضانوردی آمریکا اول شدند" امتیاز دهید

1 کاربر به "دانشجویان شریف در مسابقات انجمن هوانوردی و فضانوردی آمریکا اول شدند" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشجویان شریف در مسابقات انجمن هوانوردی و فضانوردی آمریکا اول شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید