ستاری: تحریم ها یک فرصت استثنایی است ، درآمد 90 هزار میلیارد تومانی زیست بوم نوآوری کشور

به گزارش مجله تانی بای، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در مراسم تقدیر از برترین های فناوری جهاد دانشگاهی، گفت: بازیگران زیست بوم نوآوری سال گذشته 90 هزارمیلیارد تومان برای کشور درآمد کسب کردند.

ستاری: تحریم ها یک فرصت استثنایی است ، درآمد 90 هزار میلیارد تومانی زیست بوم نوآوری کشور

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در مراسم تجلیل از برترین های پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی، که امروز برگزار گردید، از ایجاد زیست بوم پژوهش در کشور اطلاع داد و اظهار کرد: رونق اقتصاد دانش بنیان با پول نیست بلکه با شکل گیری زیست بوم است. پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه هوایی تصور بر قدرتمندی ایران بود، اما با شروع جنگ فهمیدیم که هیچ دانش و فناوری در این حوزه نداریم. زیرا زیست بوم درستی برای آن شکل نگرفته بود.

ستاری ادامه داد:، اما در سال های اخیر اتفاقات خوبی برای شکل گیری زیست بوم نوآوری و فناوری در کشور افتاده است و راستا درست را پیدا کردیم تا دیگر اشتباهات گذشته را تکرار نکنیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری درباره زیست بوم حوزه پژوهش گفت: تفکرات اشتباهی در حوزه پژوهش وجود داشت که مانع پیشرفت آن شد، این زیست بوم احتیاج به تغییر تفکر دارد. حدود صد سال در کشور پژوهشکده وجود دارد، اما واکسن وارد می شد. پس این موضوع نشان دهنده وجود مشکل است. اما در حال حاضر با وجود شتابدهنده ها و سرمایه گذاری بخش خصوصی 17 قلم واکسن و دارو آن هم ظرف 2 تا 3 سال فراوری می گردد آن هم بدون احتیاج به پول دولت.

ستاری با اشاره به تحریم ظالمانه ایران در حوزه کک های سوزنی اضافه نمود: هفته گذشته امریکا ما را برای کک سوزنی تحریم کرد. تحریم کک سوزنی در حالی است که ایران در حوزه شیمی تعداد زیادی دانشمند و مقالات علمی دارد و از نظر مقالات این حوزه رتبه پنجم جهان هستیم. همچنین تعداد پژوهشکده های فعال این حوزه نیز کم نیست. پس توانمندی های علمی و فناورانه خوبی در این حوزه وجود دارد و از نظر نیروی انسانی خلاق نیز چیزی کم نداریم. پس قطعا راستا را اشتباه رفته ایم و خودمان مقصر هستیم. باید زیست بوم در این حوزه شکل بگیرد. اما در سال های اخیر راستا جدیدی در حوزه پژوهش باز شده است.

مشکل پژوهش پول نیست

رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان در ادامه با ذکر مثالی در حوزه زیست فناوری اعلام کرد: خوشبختانه زیست بوم این حوزه به خوبی شکل گرفته است به گونه ای که اگر امروز قصد فراوری دارویی را داشته باشیم تا دو سال آینده فراوری می گردد. شرکت های دانش بنیان در حوزه زیست فناوری سالیانه 200 تا 500 میلیارد تومان سرمایه گذاری روی خطوط فراوری خود انجام می دهند و با وجود این زیست بوم در حوزه داروسازی خروج نیروی انسانی بسیار کاهش یافته است.

ستاری در ادامه با بیان اینکه پژوهشی که محصول نتیجه آن نباشد بی فایده است، اضافه نمود: محصول حاصل سرمایه گذاری بخش خصوصی و فعالیت شرکت های دانش بنیان در پژوهش است و دولت تنها باید برای ایجاد زیرساخت های پژوهش و پژوهش پایه سرمایه گذاری کند. زمانی که زمینه و زیرساخت ها برای حضور بخش خصوصی فراهم گردد نتیجه آن فراوری محصولی اثرمند و رقابت پذیر است. اینکه سازمان ها را مجبور کردیم 1 یا 2 درصد بودجه خود را صرف پژوهش نمایند کاری اشتباه است. زیرا مشکل پژوهش پول نیست. با پول صاحب فناوری و دانش نمی شویم. دانش یادگرفتنی است و بدون کوشش به جایی نمی رسد.

رییس بنیاد ملی نخبگان به رونق زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور اشاره نمود و گفت: این زیست بوم بازیگران متعددی دارد که سال گذشته 90 هزارمیلیارد تومان برای کشور درآمد کسب کردند و در حال نقش آفرینی در فراوری ناخالص کشور هستند. پس زمانی که موضوع اقتصاد دانش بنیان تاکید می گردد یعنی همه به نتیجه رسیده اند که راه چاره برطرف مسائل است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین اعلام کرد: دو محور در پژوهش وجود دارد. پژوهش پایه یا پژوهشی که به بازار می رسد. این دو زیست بوم و نوع تفکرات آن متفاوت است. باید دید که می خواهیم پژوهش فردی باشد یا کاربردی. در پژوهش کاربردی باید پلتفرم داشته باشیم و در این صورت به نتایج خوبی دست می یابیم و موضوعات جدید و خروجی تازه ای داریم که می توانند اساس راه اندازی یک شتابدهنده باشند.

ستاری درباره همکاری با جهاد دانشگاهی نیز گفت: جهاد دانشگاهی همواره الگوی مناسبی را برای حوزه پژوهش ارائه نموده است و پروژه های خود را تقاضا محور تعریف نموده است. جهاد دانشگاهی می تواند محوری برای توسعه پژوهش در کشور باشد. همه ما باید در یک جبهه با اقتصاد نفتی و سیستمی که در کشور ایجاد نموده است، مبارزه کنیم. در این راستا همکاری های معاونت علمی با جهاد دانشگاهی افزایش می یابد. معاونت علمی آماده حمایت از جهاد دانشگاهی برای راه اندازی شتابدهنده ها و ایجاد اشتغال در کشور است.

به گفته معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، تحریم ها فرصت استثنایی است تا خودمان را نشان دهیم و اثبات کنیم و با ارائه طرح و ایده ها و در نتیجه محصولات جدید واردات را کاهش دهیم.

بر اساس این گزارش، چهارمین دوره تجلیل از برترین های پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و حمیدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی در پژوهشکده هنر، فرهنگ و معماری جهاد دانشگاهی برگزار گردید.

در این مراسم پژوهشگران و فناوران برتر جهاد دانشگاهی، ساختار های پژوهش و فناوری برتر و حامیان پژوهش و فناوری تقدیر شدند.

تفاهم نامه همکاری مشترک امضا شد

همچنین همزمان با این مراسم تفاهم نامه همکاری مشترک میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و جهاد دانشگاهی امضا شد.

این تفاهم نامه به امضای سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و حمیدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی رسید.

امضای آن در راستای سیاست های کلی کشور برای رونق فراوری، توسعه اقتصاد دانش بنیان و ایجاد زیست بوم کارآفرینی انجام شد.

توسعه فناوری و تجاری سازی طرح های فناورانه جهاد دانشگاهی با امضای این تفاهم نامه دنبال می گردد تا تامین احتیاج های داخلی، توسعه دانش فنی و توسعه بازار محصولات در داخل و خارج شتاب گیرد.

در انتها مراسم نیز برترین های پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی جوایز خود را دریافت کردند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 641

به "ستاری: تحریم ها یک فرصت استثنایی است ، درآمد 90 هزار میلیارد تومانی زیست بوم نوآوری کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاری: تحریم ها یک فرصت استثنایی است ، درآمد 90 هزار میلیارد تومانی زیست بوم نوآوری کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید