سردار محمد: توسعه مشاغل خانگی برای زنان سرپرست خانواده از اولویت بالایی برخوردار است

به گزارش مجله تانی بای، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) با اشاره به ضرورت بازبینی و به روزرسانی برنامه های مربوط به زنان سرپرست خانوار، بر لزوم نگاه دقیق تر به مسائل واقعی این قشر تأکید کرد.

سردار محمد: توسعه مشاغل خانگی برای زنان سرپرست خانواده از اولویت بالایی برخوردار است

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در آستانه روز زن و در جمع کارکنان امور مسئولیت های اجتماعی قرارگاه ضمن تبریک ایام الله دهه فجر و سالروز ولادت حضرت زهرا سلام الله علی ها در خصوص مسائل و مسائل مرتبط با زنان بخصوص زنان سرپرست خانوار گفت: زنان سرپرست خانوار یکی از مهم ترین اقشار زنان هستند که از ابتدای انقلاب اسلامی در قانون اساسی و برنامه های توسعه مورد توجه بوده اند.

وی اضافه نمود: در حال حاضر نیز نهاد های متعددی متکفل رفع مسائل زنان سرپرست خانوار هستند و برنامه ریزی های مختلفی در این راستا اجرا شده است، اما کمیت و سنخ بندی زنان سرپرست خانوار طی سال های اخیر دچار تحولات جدی شده و همین امر ضرورت بازبینی برنامه های گذشته و بروزرسانی آن ها را دوچندان می کند.

محمد گفت: تعریف برنامه های حمایتی بلندمدت برای زنانی که در سنین بالا به سر می برند، در کنار طراحی برنامه های حمایتی کوتاه مدت برای زنان جوان تر، تلاش برای جداسازی این زنان از چرخه حمایت صرف و حرکت به سمت خوداتکایی آن ها دو نکته مهم خط مشی گذاری برای این قشر از زنان است.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) اظهار داشت: تأکید صرف بر حمایت یا تبدیل این زنان به کارگرانی بدون بالندگی و شکوفایی، به مرور می تواند این قشر را ضعیف و ناتوان کند. در حالی که این زنان، که اغلب مادر هستند، برای تربیت فرزندان خود و ایفای نقش توأمان پدری و مادری، نیازمند روحیه ای قوی و سرزنده هستند. روحیه ای که با برنامه ریزی متناسب می تواند احیا و بالنده گردد.

وی با تأکید بر اینکه برنامه های در نظر گرفته شده برای این قشر باید حمایت گر نقش مادری و مرتفع کننده دغدغه های آن ها درباره فرزندانشان باشد اضافه نمود: طراحی مدلی برای برنامه ریزی برای این قشر از زنان فرآیندی چندبعدی و پیچیده است که با توجه به تجربه این سال های جمهوری اسلامی و مطالعات کارشناسی، می توان به خوبی آن را محقق ساخت.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) گفت: توسعه مشاغل خانگی برای زنان سرپرست خانواده از اولویت بالایی برخوردار است تا هم از این طریق بُعد درآمدزایی این قشر تأمین گردد و هم نقش مادرانه این زنان در خانواده ایفا گردد.

محمد گفت: انقلاب اسلامی مسیری متفاوت و فارغ از ضعف ها و کاستی های نگاه های سنتی و مدرن به زنان را پیش روی جوامع انسانی گگردد؛ نگاهی مبتنی بر آموزه های اصیل اسلامی. نگاهی که هویت زن را نه در نسبت با مرد و نه در نسبت با نظام سرمایه داری، بلکه در نسبت با خدا تعریف کرده و با این نگاه، زن را در کنار و دوشادوش مرد می بیند؛ نه پایین تر و یا در مقابل او.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) ضمن اشاره به اندیشه والای امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب نسبت به عظمت شأن مادری و نقش های خانگی زنان بیان داشت: با همین نگاه و اندیشه بود که زنان در فرآیند انقلاب اسلامی و پس از آن در سال های دفاع مقدس مشارکتی گسترده و عظیم در عرصه های اجتماعی داشتند و در کنار آن، به فرزندآوری و خانه داری نیز می پرداختند.

وی اضافه نمود: چنین نقش هایی اگر با آگاهی سیاسی و اجتماعی ممزوج گردد می تواند فرزندانی انقلابی، بصیر و مؤثر برای انقلاب اسلامی به ارمغان آورد و این بابی است که انقلاب برای زنان در ایران و جهان گگردده است و اگر ابعاد و زوایای آن تعیین نگردد، بیراهه ها تبعات منفی به همراه خواهند داشت.

بر اساس این گزارش، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در راستای مسئولیت های اجتماعی خود توانسته در زمینه اشتغالزایی و توانمندسازی زنان سرپرست خانوار با ایجاد و تجهیز کارگاه های خیاطی، تجهیز کارگاه های قالی بافی، احداث گلخانه های خانگی، تأمین دستگاه میوه خشک کنی و ایجاد کارگاه های صنایع دستی خانگی اقدامات تأثیرگذاری در سراسر کشور انجام دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1451

به "سردار محمد: توسعه مشاغل خانگی برای زنان سرپرست خانواده از اولویت بالایی برخوردار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سردار محمد: توسعه مشاغل خانگی برای زنان سرپرست خانواده از اولویت بالایی برخوردار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید