تور قطر ارزان: آیا ایران از ظرفیت مناسبی برای احیای صنایع دستی قطر برخوردار است؟

به گزارش مجله تانی بای، ایسنا/ بدنبال آخرین اخبار واصله، این پرسش مطرح می شود که آیا ایران از ظرفیت مناسبی برای احیای صنایع دستی قطر برخوردار است؟

تور قطر ارزان: آیا ایران از ظرفیت مناسبی برای احیای صنایع دستی قطر برخوردار است؟

همراه ما باشید و با تور قطر ارزان از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

سید عزت الله ضرغامی در دیداری با عبدالرحمن بن حمد بن جاسم آل ثانی، وزیر فرهنگ قطر با تأکید بر استفاده از فرصت جام جهانی در این کشور برای ارتقای همکاری های عمیق در سه حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی، به راه اندازی کارگاه های صنایع دستی و در اختیار گذاشتن تابلوهای تبلیغاتی برای معرفی ظرفیت های ایران نیز اشاره نمود.

او سپس به 300 عنوان رشته صنایع دستی در ایران پرداخت و اضافه نمود: بخش زیادی از آنها از نظر فرهنگی قرابت نزدیکی با قطر دارند و میتوان برای انتقال تجربه های هنرمندان ایرانی به هنرمندان قطری برنامه های گروهی برگزار کرد.

ماموریت ویژه وزیر به معاون صنایع دستی برای احیای رشته های صنایع دستی قطر به وسیله کارشناسان ایرانی یکی از موضوعات مهمی بود که در این نشست مطرح شد.

اما این موارد در حالی بر روی آن تأکید می گردد که این روزها هنرمندان صنایع دستی در کشور با مسائلی چون بالا رفتن قیمت مواد اولیه و رکود در بازار فروش مواجهند.

یک دانشجو پیشتر درباره این مسأله به خبرنگار چنین گفته بود: تمامی مسائل از قیمت مواد اولیه تا بحث بیمه برای همه هنرمندان چه باسابقه، چه کم سابقه تر وجود دارد؛ هر کدام به نوعی درگیر این مسائل هستند و افرادی که وارد این حوزه می شوند، اگر یک سرمایه اولیه نداشته باشند، واقعا برایشان سخت است، چون مواد اولیه یا گران شده یا اصلا در دسترس نیست.

بر این اساس، فارغ از مزایای احتمالی تعامل هایی از این دست با قطر و دیگر کشورها، آنچه به عنوان سوالی اساسی فکر را درگیر می نماید، این است: با توجه به مسائل موجود در فضای فعلی صنایع دستی کشورمان، آیا ایران از ظرفیت لازم برای به انجام رساندن این مأموریت ویژه برخوردار است؟

برای یافتن پاسخ این پرسش، به گفت وگو با زهره مرادی، عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان در رشته صنایع دستی پرداختیم تا این مسأله را از دید یک کارشناس آنالیز کنیم.

او با اشاره به تاریخچه صنایع دستی کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت: قطر و کلا کشورهایی که در حاشیه خلیج فارس هستند، بخش بزرگی از اهالی آنها را افراد بومی تشکیل می دهند که از خود استان هرمزگان به این کشور رفته اند؛ برای مثال ما محله هایی داریم که عینا اسمشان هم در قطر از محله های شهر لنگه یا شهرهای دیگر گرفته شده است.

او ادامه داد: این افراد حدود 100 تا 200 سال پیش مهاجرت نموده و به این کشورها رفته اند. یکی از اتفاقاتی که افتاده این است که صنایع دستی استان هرمزگان را به آن منطقه برده اند و در آنجا رواج داده اند؛ بنابراین شما زمانی که به صنایع دستی کشورهای حاشیه خلیج فارس نگاه می کنید، گویی که به صنایع دستی خود استان هرمزگان نگاه می کنید.

این استاد دانشگاه درباره امکان پذیر بودن یا نبودن این برنامه گفت: برترین کاری که ما می توانیم انجام دهیم در حوزه نیروی انسانی است. مسائل اصلی در حال حاضر این است که مواد اولیه ای که در اختیار تولیدکنندگان قرار می گیرند یا خیلی گران هستند یا آن کیفیتی که باید داشته باشند را ندارند.

او افزود: صنعتگری که در ایران وجود دارد، اصلا آینده ای برایش متصور نیست؛ چرا که نه کسی از او حمایت می نماید و نه بیمه می گردد و از طرفی جایی برای ارائه ندارد؛ ولی فرض کنید اگر کشور قطر مواد اولیه را مهیا کند، از فرد صنعتگر هم حمایت کند، یعنی موانع اولیه کامل برداشته شوند، آن صنعتگر آنقدر خلاق هست که بتواند کار خودش را ارائه کند. بنابراین اگر این کشور بتواند مواد اولیه ای را در اختیار هنرمندان قرار دهد، قطعا این مأموریت برای صنایع دستی ایران و هنرمندان آن یک حرکت رو به جلو خواهد بود.

مرادی بعلاوه در پاسخ به این سوال که آیا بهتر است برای این برنامه روی رشته خاصی تمرکز گردد یا خیر؟ گفت: ببینید من همیشه به این نکته تأکید نموده ام که اگر صنایع دستی را ملی در نظر بگیریم، تعداد رشته ها خیلی زیاد می گردد. اگر بومی هر منظقه در نظر بگیریم، هر منطقه باز هم به قدری رشته دارد که دایره آن گسترده باشد. برای مثال مهمترین بحث ما در صنایع دستی دانشگاه هرمزگان این بود که واحدهایی به دانشجویان ارائه کنیم که مربوط به خود استان باشد؛ ولی متأسفانه تا الان به نتیجه ای نرسیدیم.

این استاد دانشگاه در آخر چنین اظهار کرد: اگر در هر منطقه ای صنایع دستی آن منطقه هم به صورت آکادمیک درآید و هم بر خلاقیت متکی باشد، باعث می گردد ماندگاری آثار بیشتر باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 17 تیر 1401 بروزرسانی: 17 تیر 1401 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 2050

به "تور قطر ارزان: آیا ایران از ظرفیت مناسبی برای احیای صنایع دستی قطر برخوردار است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور قطر ارزان: آیا ایران از ظرفیت مناسبی برای احیای صنایع دستی قطر برخوردار است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید