سرکشی مستمر وزارت امور خارجه به زندان های مالزی

به گزارش مجله تانی بای، سخنگوی وزارت خارجه با تشریح اقدامات دولت در قبال اتباع ایرانی زندانی در کشورهای دیگر و خصوصاً کشور مالزی گفت: در حال حاضر سرکشی مستمر به بازداشتگاه ها و رسیدگی به مسائل و وضعیت این افراد انجام شده و پیگیری لازم سیاسی، قضایی و کنسولی انجام می گردد.

سرکشی مستمر وزارت امور خارجه به زندان های مالزی

با تور مالزی ارزان از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

حسین جابر انصاری در گفت وگو با خبرنگار انتظامی خبرنگاران در تشریح اقدامات وزارت امور خارجه کشورمان در قبال محکومیت اتباع ایرانی در کشورهای خارجی و محبوس شدن آن ها در زندان، گفت: این مسئله کشور به کشور متفاوت است. با کشورهایی که توافقنامه مبادله زندانیان داریم، امکان تفاهم بیشتر است و معمولاً کوشش می گردد پرونده های مطروحه را با این سازوکارها حل کنیم و این افراد برای گذراندن حبس خود به ایران بیابند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: زندان مسائل و محدودیت های خاص خود را دارد و زندان در خارج از ایران، به شکل مضاعفی مشکل آفرین خواهد بود. با کشورهایی که این توافقنامه وجود ندارد، بخشهای کنسولی سفارت خانه های ما بر اساس توافقنامه ها و اعراف بین المللی و قوانین کشور متوقف فیه در حدی که حاشیه تحرک و امکان پیگیری دارند در زمینه دریافت وکیل و پیگیری پرونده اتباع ما، ورود می نمایند اما به هر حال امر متوقف به این است: قانون آن کشور چگونه است؟ آیا توافق خاصی بین دو کشور وجود دارد یا خیر و رویه های بین المللی چگونه است؟

وی اضافه نمود: باید توجه داشت که تفاهم ما کشور به کشور و پرونده به پرونده بالا و پایین می رود و وزارت امور خارجه به شکل کلی کوشش نموده به وسیله بخشهای کنسولی، آلام و مسائل زندانیان ایرانی در خارج از کشور را به حداقل ممکن برساند ولی بعضی از پرونده ها به دلیل قوانین داخلی کشورها و عدم وجود موافقنامه های معاضدت قضایی بین ایران و آن کشورها و عدم وجود یک رویه راه گشا زمینه های تحرکمان محدود می گردد.

جابر انصاری در پاسخ به این سؤال که وزارت امور خارجه چه اقداماتی برای حمایت از اتباع ایرانی محکوم به حبس و یا اعدام در کشور مالزی که به جرم مواد مخدر دستگیر شده اند، انجام داده است، گفت: از جمله این پرونده ها، پرونده هایی خاص در یک کشور است که شما از آن نام بردید و در جاهای دیگری نیز پرونده های مربوط به مواد مخدر وجود دارد که گاه با خطا اتفاق می افتد به دلیل بعضی داروهایی از جمله متادون که همراه افراد است یا باندهای قاچاق مواد مخدر متأسفانه از سادگی مسافران و توریست های ایرانی استفاده می نمایند و تحت پوشش بار و اثاث خودشان را تحویل مسافران ایرانی می دهند و گاهی بعضی از خانواده های ساده اندیش گرفتار مصیبت هائی برای سالیان طولانی می شوند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در تمام این موارد خاص کوشش شده حداکثر امکانی که برای حل مسائل وجود دارد به کار گرفته گردد ولی عدم سازوکارهای مورد تفاهم و عدم وجود موافقت معاضدت قضایی بین دو کشور برای مبادله و همچنین بحث قوانین سختگیرانه بعضی کشورها در ارتباط با مسائل مواد مخدر، زمینه تفاهم ما را محدود می نماید.

وی گفت: در این موارد وزارت امور خارجه سعی می نماید، به نحوی کانال ارتباطی بین خانواده ها با زندانیان تسهیل نماینده باشد. همچنین سرکشی مستمر به بازداشتگاه ها و رسیدگی به مسائل و وضعیت آنها صورت می گیرد و پیگیری های لازم سیاسی، قضایی و کنسولی انجام گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 424

به "سرکشی مستمر وزارت امور خارجه به زندان های مالزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرکشی مستمر وزارت امور خارجه به زندان های مالزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید