سقوط رنگین کمان به دامان طبیعت ایران، جادوی طبیعت در جاده، تصاویر

به گزارش مجله تانی بای، شهر های بتنی خاکستری چنان انسانها را در خود غرق کرده اند که گویا خلقت زمین از ابتدا چنین بی رنگ و تصنعی بوده است.

سقوط رنگین کمان به دامان طبیعت ایران، جادوی طبیعت در جاده، تصاویر

به گزارشخبرنگاران: وقتی نقاش بزرگ دست به قلم شود طیف های مهمانی رنگش را نمی توان شمرد. در فاصله نه چندان دور تابلو های خداوندی را می توان با جان و دل دید.

یکی از این نقش های طراح دو عالم آلاداغ لار می باشد که گشت در آنها وعکاسی بی وقفه در آن روحی تازه به بیننده خود خواهد داد.

آلاداغ لار، نام محلی کوه ها و تپه های رنگارنگی است، که در بخشهایی از آذربایجان و زنجان قرار گرفته اند.

قدمت و دلیل رنگی بودن کوه های آلاداغ لار

طبق گفته های زمین شناسان کوه های رنگی آلاداغ لار حدودا 15 میلیون سال قدمت دارند.دلیل رنگی بودن این کوه ها فرایند کوه زایی بوده که و با بالا آمدگی کوه ها ایجاد شده است.این کوه ها دارای رسوبات آهن دار هستند.و تغییر املاح و نوع آن ها در رنگ رسوبات تثبیت و موجب تشکیل کوه های رنگی شده است.در حقیقت وجود رسوبات درون خاک کوه های آلاداغ لار موجب رنگارنگ بودن این کوه هاست.که هر قسمت آن، در ترکیب با اکسیژن و گازهای موجود در هوا بر اثر واکنش های شیمیایی به رنگ های متفاوتی در آمده است.

آلاداغ لار یا کوههای رنگی یکی از شگفتی آفرینش که در 25 کیلومتری شمال شرقی تبریز و در جهت شهرستان اهر- تبریز و خواجه و اتوبان میانه - زنجان قرار گرفته است. آلا داغ لار، نام محلی کوه ها و تپه های رنگارنگی است، که در بخشهایی از استانهای آذربایجان و زنجان قرار گرفته اند. وجود روستاهایی در اطراف این کوه ها وجهه زیباتری به آنها داده است چرا که خانه های این روستاها نیز همچون خاک این کوه ها رنگین است. گویی طبیعت با رنگ های شاد به پایکوبی و سرور پرداخته باشد. کوه های رنگارنگ را در سفر جاده ای از زنجان و ماهنشان به تبریز میتوان دید. در نگاه اول کوههای رنگی را شاید یک دفتر نقاشی فرض کنید، اما وقتی با دقت به مناظر و کوهها و تپه ها می نگرید جز زیبایی که خداوند خلق کرده نخواهید دید. کوههای رنگی یا آلاداغ لار یکی از مناظر زیبا روی زمین به شمار می آید. این مناظر آنقدر نادر و عجیب اند که گاهی ما تصور می کنیم در حال دیدن مناظره از یک سیاره دیگر هستیم. وجود رنگهایی همچون قرمز، زرد، سفید و نارنجی چشم های انسان خیره می کند.

شهر تبریز در گوشه شمال غربی ایران قرار گرفته است و تاحدودی به واسطه همین موقعیت جغرافیایی با سایر نقاط ایران متفاوت است. اولین و بارزترین تفاوت آن ها را می توان در زبان محلی مردم دید که به ترکی آذری صحبت می کنند و مردم محلی علاقه ای به استفاده از زبان فارسی ندارند. گردشگران اگر سؤالی به فارسی بپرسند، معمولا به زبان ترکی به آن ها پاسخ داده می شود.

نگاهی علمی به کوه های رنگی

این کوه ها از نظر علم زمین شناسی متعلق به سازندهای قرمز بالایی زمین (Upper Red) هستند که در بیشتر نقاط ایران مرکزی (بر اساس تقسیم بندی زمین شناسی) بر روی توف های ائوشن قرار می گیرند. در اینجا لازم است با چند مفهوم زمین شناسی آشنا شویم تا بتوانیم تعریف فوق را درک کنیم:

سازند به مجموعه ای از لایه های زمین گفته می شود که ترکیب سنگ شناسی معینی دارند و در سطح وسیعی گسترش یافته و امتداد دارند. حد فاصل این لایه ها با لایه های زیرین و بالایی کاملا معین است اما ضخامت معینی ندارند.

توف نوعی سنگ متشکل از خاکستر آتشفشانی است که همزمان انفجار آتشفشانی از زمین خارج می شود. ذرات این سنگ کمتر از 2 میلی متر هستند و به دلیل سَبُکی کیلومترها حرکت می کنند تا بر روی هم قرار گیرند. اگر ذرات خاکستر داغ باشد این ذرات به هم جوش می خورند و سنگ توف را تشکیل می دهند.

ائوشن از دورهای زمین شناسی است که به 56 میلیون سال پیش تا 33.9 میلیون سال پیش اشاره دارد. در این دوره زمین با آب و هوای گرم روبه رو بوده و اوایل آن گرم ترین آب هوای 100 میلیون سال گذشته زمین را داشته است.

هر چند تماشای این کوه ها حتی در حال گذر از کنارشان لذتبخش است، اما پیشنهاد ما به شما این است که چند ساعتی فرصت بگذارید و در دل این کوه های زیبا پرسه بزنید چرا که نوع بافت آنها به شکلی است که شما با تصاویر عجیب تر و زیباتری رو به رو خواهید شد، عبور راه آب ها میان این کوه ها شکل و شمایلی به گذرگاه های کوه بخشیده که دیدنش دل هر گردشگری را می برد.

این کوه ها به دلیل رنگی بودنشان به ویژه رنگ مسی و زرد در شرایط نور مناسب و هوای گرم سوژه مناسبی برای عکاسی طبیعت به شمار می رود.

مراقب این اثر ارزشمند باشید و با آسیب زدن به آن، زیبایی هایش را از بین نبرید.

زباله هایتان را در طبیعت جا نگذارید تا نسل آینده هم بتواند از آن لذت ببرد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1004

به "سقوط رنگین کمان به دامان طبیعت ایران، جادوی طبیعت در جاده، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقوط رنگین کمان به دامان طبیعت ایران، جادوی طبیعت در جاده، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید