غفلت بهره برداری از پساب ها در پایتخت

به گزارش مجله تانی بای، رییس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران گفت: احداث شبکه فاضلاب شهر تهران از حدود یک دهه پیش شروع شده و تا کنون 60 تا 70 درصد آن ساخته شده است اما متاسفانه به دلیل عدم اتخاذ راهکارهای لازم برای استفاده از پساب های فاضلاب، کلیه پساب ها به سمت جنوب شهر تهران جاری می گردد.

غفلت بهره برداری از پساب ها در پایتخت

به گزارش مجله تانی بای، محمد سالاری در جریان بازدید صبحگاهی خود از محل احداث تصفیه خانه فاضلاب منطقه 4 شهرداری تهران گفت: در جامعه شهری امروز معضلات زیست محیطی از جمله کم آبی و آلودگی هوا از مهم ترین چالش های کلانشهرها بخصوص کلانشهر تهران است که حفظ، نگهداری و گسترش درختان، پارک ها و فضای سبز شهر می تواند به برطرف این چالش ها یاری کند، بنابراین ضرورت دارد برای رسیدن به این هدف، مجموعه مدیریت شهری با همکاری سایر سازمان ها و نهادهای نقش آفرین در اداره شهر مبتنی بر مدیریت هماهنگ نسبت به انجام اقداماتی برای ارائه راهکارهای تأمین آب اقدام نمایند.

وی ادامه داد: در این راستا یکی از روینمودهایی که طی سال های گذشته در شورای شهر و شهرداری تهران مورد توجه بوده، استفاده از پساب شبکه فاضلاب شهر تهران برای آبیاری مجموعه پارک های عمومی، درختان و فضای سبز موجود در شهر است. به همین منظور و در جهت تحقق این رویکرد ما مجموعه جلساتی را با شرکت آب و فاضلاب شهر تهران و وزارت نیرو برگزار کردیم.

سالاری توضیح داد: پیشنهادی که در این جلسات مطرح شد احداث مجموعه ای از تصفیه خانه های فاضلاب در مناطق و محلات شهر تهران بخصوص مناطقی که دارای سرانه پارک های عمومی بیشتری هستند مانند 4 و 22 است، در همین راستا مقرر شد مطالعات امکان سنجی برای احداث چندین تصفیه خانه در شهر تهران صورت بگیرد.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به بازدید امروز صبح خود از منطقه 4 اعلام کرد: بازدید مشترکی که ما امروز به همراه شهردار منطقه و شرکت آب منطقه ای و شرکت آب و فاضلاب شهر تهران از محدوده پارک یاس فاطمی و لویزان در منطقه 4 داشتیم به منظور مکان یابی برای احداث تصفیه خانه فاضلاب بود که خوشبختانه همکاری خوبی از سوی سازمان ها و نهادهای مربوطه و همچنین سازمان منابع طبیعی شهر تهران در این خصوص اجرا شده و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد امضاء توافقنامه احداث تصفیه خانه بزرگ فاضلاب منطقه 4 و همزمان تصفیه خانه فاضلاب در منطقه 22 شهرداری تهران باشیم.

وی ادامه داد: احداث شبکه فاضلاب شهر تهران از حدود یک دهه پیش شروع شده و تا کنون 60 تا 70 درصد آن ساخته شده است اما متاسفانه بدلیل عدم اتخاذ راهکارهای لازم برای استفاده از پساب های فاضلاب،کلیه پساب ها به سمت جنوب شهر تهران جاری می گردد در صورتی که در کشورهای توسعه یافته برای بهره برداری از پساب در حفظ و نگهداری درختان، بصورت منطقه ای و محله ای تصفیه خانه های فاضلاب احداث نموده اند اما در تهران از این موضوع غفلت شده است.

بر اساس گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر تهران، سالاری اضافه کرد: رویکرد شورای پنجم، پیگیری این موضوع بصورت جدی است و ما نیز در کمیسیون شهرسازی و معماری این موضوع را به جد پیگیر می کنیم و امیدواریم امضاء توافقنامه ها و احداث تصفیه خانه های مناطق 4 و 22 الگویی برای سایر مناطق مناطق و شهرهای کشور باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 55

به "غفلت بهره برداری از پساب ها در پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غفلت بهره برداری از پساب ها در پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید