فرصت دوباره برای ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن لرستان

به گزارش مجله تانی بای، ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن در لرستان ازساعت 10 صبح شنبه 24 آذر آغاز و در همان ساعت نخست، ظرفیت ثبت نام در این استان تکمیل شد.

فرصت دوباره برای ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن لرستان

با همراهی تور عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

به گزارش مجله تانی بای- علی خوشتراش: 1682 واحد مسکونی سهم لرستان در اجرای مرحله اول این طرح است و افرادی که در این مرحله نتوانستند ثبت نام نمایند می توانند در مرحله دوم برای نام نویسی و بارگذاری اطلاعات خود در سایت نمایند.

دولت برای خانه دارکردن دهک های پایین جامعه که تا به امروز نتوانسته اند صاحب سرپناهی شوند، طرح اقدام ملی فراوری مسکن را کلید زده است. این طرح به طور رسمی در21 آبان آغاز شد و کار ثبت نام از متقاضیان در استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی و قم کلید خورد و ثبت نام نمایندگان در سایت https://tem.mrud.ir/ مدارک خود را بارگذاری کردند.

کرمانشاه، یزد، همدان، چهارمحال و بختیاری، مازندران، گیلان، هرمزگان، زنجان و لرستان هم از استان هایی هستند که به جمع دیگر استان های طرح ملی مسکن پیوستند. البته در ادامه ثبت نام از متقاضیان ساکن در استان های گلستان، کهگیلویه و بویراحمد و کردستان انجام شد. همچنین مردم تهران هم درآخرین هفته ماه آذر

می توانند دریکی از شهرهای جدید اطراف پایتخت ثبت نام نمایند.

در طرح اقدام ملی مسکن قرار است 400 هزار واحد مسکونی شامل 200 هزار واحد در شهرهای جدید، 100 هزار واحد در شهرهای زیر50 هزار نفر از سوی بنیاد مسکن و 100 هزار واحد در بافت های فرسوده احداث گردد.

تکمیل شدن ظرفیت ها

یکی از ویژگی های قابل توجه در خصوص طرح اقدام ملی مسکن، تکمیل شدن ظرفیت در ساعت های نخستین آغاز ثبت نام است. تا به امروز درچندین استان متقاضیان بعد از یک ساعت از آغاز ثبت نام، نتوانستند اطلاعات خود را در سامانه این طرح بارگذاری نمایند.

لرستان از استان هایی است که این اتفاق در آن روی داده و بسیاری از مردم که به امید خانه دارشدن به دفاتر خدمات رایانه مراجعه نموده بودند، ناامید و با دست های خالی بازگشتند. از آنجا که دولت این طرح را برای دهک های پایین جامعه در نظرگرفته است، بیم آن می رود بازدست این قشر به درهای طرح جدید نرسد و همچنان بی خانه بمانند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان لرستان درگفت وگو با مجله تانی بای دراین باره اظهار کرد: تکمیل ظرفیت درساعت اولیه ثبتنام به معنای سرانجام نام نویسی ها نیست.

رضا خالقی گفت:سهم لرستان در طرح اقدام ملی مسکن 2800 واحد مسکونی است. این درحالی است که ثبت نام فعلا برای هزارو 682 واحد مسکونی در لرستان اجرا شده است. یعنی هنوز هزار و 118 واحد از سهم این استان برای ثبت نام باقی مانده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان لرستان ادامه داد: پیش بینی می گردد بین 30 تا 40 از متقاضیانی که در این طرح ثبت نام نموده اند، واجد شرایط ثبت نام در این طرح نباشند. به همین دلیل، آن دست از افراد که درسامانه طرح اقدام ملی مسکن نام نویسی نموده اند، به طور اتوماتیک و قانونی از طرح خارج شوند تا امکان ثبت نام برای متقاضیان جامانده دارای شرایط فراهم گردد.

خالقی دلیل مرحله ای شدن ثبت نام را مربوط به تامین زمین دانست و بیان نمود: در مرحله نخست ما توانستیم برای ساخت هزار و 682 واحد زمین دولتی تامین کنیم. به همین دلیل در مراحل بعدی هرگاه زمین مورد احتیاج تامین گردد، بلافاصله ثبت نام ها آغاز خواهد شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان لرستان گفت:این که ظرفیت ها درساعت اولیه تکمیل شد؛ فقط شامل حال لرستان نیست و برای استان های دیگر نیز همین مساله رخ داده است. اما باید این را هم افزود ما به هیچ وجه به سایت دسترسی نداریم و این سایت به صورت متمرکز در تهران مدیریت می گردد. به همین دلیل شبهه ای در این میان وجود ندارد.

وی درباره برطرف مشکل دهک های پایین برای پرداخت تسهیلات مورد نظر در این طرح نیز اظهارکرد: دولت برای این دست از افراد تسهیلات ویژه ای درنظر گرفته و قراراست در این طرح خانه هایی در زمین های ارازن تر ساخته و قراردی 99 ساله به متقاضیان برای بازپرداخت تسهیلات بسته گردد. دراین طرح دیگر پول زمین از این قشر گرفته نخواهد شد.

خالقی همچنین احتیاج به مسکن استان را 10هزار و 800 واحد بیان کرد و گفت: هنوز هزار و 700 واحد ساخته شده در طرح مسکن مهرلرستان متقاضی ندارد که جانمایی اشتباه آپارتمان ها درحاشیه شهرها و همچنین ساخت خانه هایی در شهرهایی که احتیاج به مسکن در آنها وجود نداشته از دلایل نداشتن متقاضی است.

شر ایط ثبت نام نمایندگان

متقاضیان ثبت نام در طرح اقدام ملی و افراد تحت تکفل باید فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی از روز اول فروردین ماه 84 به بعد باشند و پس از انقلاب اسلامی از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده ننموده باشد. به عبارتی فرم ج در استعلام از سامانه مربوطه باید سبز باشد.

شرط دیگر، متاهل یا سرپرست خانوار بودن است. البته زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل 35 سال سن نیز می توانند در این طرح نام نویسی نمایند. داشتن حداقل 5 سال سابقه سکونت در5 سال اخیر در شهر مورد تقاضا از دیگر الزامات است. سابقه سکونت درشهرجدید مورد تقاضا یا درشهرمادرحداقل 5 سال خواهد بود.

نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی نظیر چک برگشتی، تسهیلات معوقه و غیره، توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن مازاد بر تسهیلات بانکی، امکان سپرده گذاری حداقل 30 درصد هزینه ساخت مازاد بر تسهیلات بانکی از دیگر شروط اعلام شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 610

به "فرصت دوباره برای ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن لرستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرصت دوباره برای ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن لرستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید