با هدف تحقق افق 1404 در حوزه پسماند: آغاز به کار اولین اپراتور پسماند در رشت

به گزارش مجله تانی بای، گروه فن آوا با همکاری شرکت داده کاوان کندو، برنامه ریزی و اجرای طرح جمع آوری مکانیزه پسماند خشک ارزشمند در شهر رشت را آغاز کرد.

با هدف تحقق افق 1404 در حوزه پسماند: آغاز به کار اولین اپراتور پسماند در رشت

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام روابط عمومی گروه فن آوا، احمد جعفریان معاون برنامه ریزی و توسعه کسب و کار فن آوا در نشست امضای تفاهم نامه فی مابین گروه فن آوا و شرکت داده کاوان کندو گفت: با توجه به اهمیت مسئله تفکیک پسماند خشک ارزشمند از مبدا به عنوان یکی از اولویتهای کلان زیست محیطی کشور و تاثیر آن روی سلامت مردم، طراحی، برنامه ریزی و اجرای طرحی متفاوت و کارآمد در راستای مکانیزه کردن و استفاده بهینه از این مهم به عنوان یکی از مسائل اولویت دار کشور در دستور کار گروه فن آوا قرار گرفت.

معاون برنامه ریزی و توسعه کسب و کار فن آوا گفت: بر همین اساس سامانه ای با نام دوباره به منظور جمع آوری پسماند خشک ارزشمند (شیشه، کاغذ، مقوا، پلاستیک، پت و ...) از مبدأ تولید، طراحی شده و برای اولین بار در کشور، با همکاری شرکت داده کاوان کندو در شهر رشت استان گیلان به بهره برداری رسید.

وی با بیان اینکه اجرای این پروژه علاوه بر شهر رشت، در مراحل خاتمهی عقد قرارداد با شهرهای تهران، البرز، همدان و بسیاری از کلان شهرهای دیگر قرار گرفته است گفت: علاوه بر آن که از ساکنین شهر وجهی برای انتقال پسماند به خارج از شهر دریافت نمی شود، به ازای حجم و نوع پسماند تحویلی به سامانه در نظر گرفته شده، مبالغی به صورت نقدی یا اعتبار خرید به مشارکت کنندگان تعلق می گیرد.

جعفریان ابراز داشت: احداث کیوسک های بازیافت در مناطق مختلف رشت برای جمع آوری پسماند خشک ارزشمند، تأمین ماشین آلات مورد نیاز سیستم دریافت زباله خشک از منازل و مراکز تجاری و صنعتی، جمع آوری زباله های خشک از درب منازل و پرداخت به شهروند به ازای هر کیلو زباله خشک تحویلی، برترین مزایای این طرح ملی محسوب می شود.

معاون برنامه ریزی و توسعه کسب و کار گروه فن آوا معضل پسماند را یکی از جدی ترین مسائل استان های شمالی کشور به ویژه استان گیلان دانست و گفت: بهره مندی از رویکرد مشارکت مردمی راهکار بهبود و رفع معضل مذکور است.

وی تفیک از مبداء و استفاده از مشارکت مردمی را شاه کلید مدیریت پسماند دانست و گفت: امروزه در بسیاری از کشورهای اروپایی دولت ها در حال برنامه ریزی برای استفاده از ظرفیت مشارکت های مردمی برای حل مسائل گوناگون هستند.

جعفریان با تاکید بر اینکه نباید به مسئله پسماند نگاه تهدید محور داشت گفت: امروز باید به مسئله پسماند نگاه فرصت محور داشت تا بتوان آن را حل کرد.

مدیرعامل شرکت داده کاوان کندو نیز در خلال این نشست، فرهنگ سازی عمومی راهکار توسعه مبحث تفکیک از مبداء دانست و گفت: اجرای درست تفکیک از مبداء و مشارکت در پروژه دوباره می تواند مبلغ قابل توجهی را به عنوان درآمد یک خانواده ایجاد کند.

سلمانی ضمن تشریح مراحل اجرایی پروژه دوباره عنوان داشت: سفیران ما پسماند ارزشمند را از درب منازل تحویل می گیرند یا عموم مردم با مراجعه به کیوسک های بازیافت دوباره می توانند پسماند خشک ارزشمند خود را تحویل دهند.

وی با اعلام اینکه هزینه پسماند خشک ارزشمند تحویل داده شده توسط هر خانوار به وسیله کیف پول الکترونیک جیب در اختیار آنها قرار می گیرد، اضافه نمود: وجود فرهنگ استفاده از پلتفرم های مجازی در میان مردم رشت زمینه توسعه این کیف پول الکترونیک را فراهم کرد.

مدیرعامل شرکت داده کاوان کندو با اشاره به مزایای استفاده از کیف پول الکترونیک جیب شرح داد: به توجه به افزایش میزان شیوع کرونا استفاده از این کیف پول الکترونیک زمینه را برای حفظ سلامت شهروندان شهر رشت ایجاد کرده و آن ها می توانند بسیاری از امورات روزانه خود را به این وسیله انجام دهند.

احمد جعفریان معاون برنامه ریزی و توسعه کسب و کار فن آوا در خاتمه این نشست با تاکید بر توسعه پروژه تفکیک از مبداء دوباره در سایر شهرستان های استان گیلان و همچنین چندین کلانشهر کشور اضافه نمود: با راه اندازی کامل طرح ملی سامانه جمع آوری پسماند خشک ارزشمند دوباره، علاوه بر تحقق اهداف شهر هوشمند در حوزه مدیریت پسماند ارزشمند شهری و ارتقاء فرهنگ عمومی در حوزه تفکیک از مبدا و حفاظت از محیط زیست، صرفاً در شهر رشت زمینه اشتغال 500 نفر فراهم می شود.

متقاضیان حضور در این طرح با نصب اپلیکیشن مخصوص طراحی شده برای طرح ملی جمع آوری مکانیزه پسماند خشک، می توانند از تمام مزایای خدمات شهروند الکترونیک مانند خدمات پرداخت، خرید بلیط اتوبوس درون و برون شهری، مترو، استفاده از رستوران ها، هتل ها و تاکسی های درون و برون شهری، تهیه شارژ، استفاده از پارکینگ و حتی دریافت نقدی میزان مشارکت خود و ... بهره مند گردند.

منبع: همگردی
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1127

به "با هدف تحقق افق 1404 در حوزه پسماند: آغاز به کار اولین اپراتور پسماند در رشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با هدف تحقق افق 1404 در حوزه پسماند: آغاز به کار اولین اپراتور پسماند در رشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید